בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 120 (221) 01/04/98

עסקי אוויר

ניסוי מוצלח למכ"ם הנאוטילוס

תגיות: נאוטילוס , מערך הנ"מ

בניסוי ראשון מסוגו, הצליח מכ"ם מערכת הנאוטילוס לאתר קטיושות ששיגר בישראל צוות מיוחד של חיל-החימוש. במקביל, הוכחה יכולתה של קרן הלייזר ליירט קטיושות. בסוף השנה תגיע המערכת לישראל, ובמהלך 1999 תוצב בגבול הצפון

ליעד ברקת

ביחידת ניסויי הטילים של חיל-האוויר (ינ"ט), הסתיימו בהצלחה ניסויי הערכה ראשוניים למכ"ם מערכת הנאוטילוס, ליירוט קטיושות באמצעות קרן לייזר. הניסויים נועדו לבדוק האם המכ"ם, שפותח על-ידי חברת "אלתא", מסוגל לאתר קטיושות ולעקוב אחר מסלולן.
"הניסוי הוגדר כאבן-דרך קריטית בפיתוח הפרויקט, והיה מוצלח מאוד", אומר סרן מוטי, מנהל פרויקט הנאוטילוס ביחידה. "המכ"ם גילה את כל הקטיושות ועקב אחריהן בצורה מדויקת לאורך כל המסלול, עד שנפלו לים".
במהלך הניסויים, שנערכו בפברואר ובמרס, שיגרה יחידת הניסויים של חיל-החימוש יותר מ-50 קטיושות, אותן נדרש המכ"ם לאתר. הקטיושות שוגרו במיתארים שונים: מסלולים קצרים וארוכים, ובכמויות משתנות, החל מקטיושה בודדת ועד מטח של קטיושות רבות. המכ"ם הצליח, כאמור, לאתר את כולן.
מכ"ם הנאוטילוס הוא נגזרת של מכ"ם החץ, "אורן ירוק". הוא קטן ממנו באופן משמעותי, כדי לשפר את כושר הניידות שלו, ותוכנת ההפעלה שלו הותאמה לאיתור קטיושות.
הצוות של חיל-החימוש ששיגר את הקטיושות הוא צוות ייחודי, שהוכשר במיוחד למטרה זו. אותו צוות משתתף גם בניסויי הנאוטילוס בארה"ב. בפברואר שיגר הצוות הישראלי קטיושות בשדה הניסויים של צבא ארה"ב בווייט סנדס, ניו-מקסיקו, במסגרת בחינת יכולתו של משגר הלייזר של הנאוטילוס ליירט קטיושות. בניסוי הוכח, כי מגע רצוף בן שלוש שניות אכן משמיד את הקטיושה, לאחר שקרן הלייזר מתיכה את הראש הקרבי של הרקטה.
הנאוטילוס היא מערכת הלייזר הקטלנית המבצעית הראשונה בעולם, והיא מפותחת במשותף על-ידי ארה"ב וישראל. חברת TRW האמריקאית היא הקבלן הראשי של המערכת, שלבנייתה שותפות חמש חברות מישראל: אלתא, רפא"ל, אל-אופ, מב"ת ותדיראן.
בחודש שעבר הועבר המכ"ם לסידרת ניסויים נוספת בארה"ב, בה ישולבו לראשונה כל מרכיבי המערכת: הלייזר, המכ"ם, וקרון השליטה והבקרה המקשר ביניהם. בסוף השנה, עם סיום הניסויים, תועבר המערכת לישראל, ותוצב בשדה ניסויים בדרום הארץ. שם, תיבחן הנאוטילוס במיתארים מורכבים יותר, ולוחמי מערך הנ"מ יוכשרו להפעיל אותה, לקראת קליטתה בחיל-האוויר. אם הכל יתנהל כמתוכנן, תוצב המערכת בצפון הארץ כבר במהלך 1999.

עוד באותו מדור

מסוקי הבלק-הוק החדשים נמסרו לחיל-האוויר

ב-23 במרס קיבל חיל-האוויר את שני מסוקי הבלק-הוק הראשונים, מתוך 15 המסוקים החדשים שרכש. כל המסוקים, המצוידים במנועים משופרים ובמערכות

מפקד חיל-האוויר נפגש עם תלמידי תיכון ברחבי הארץ כדי לעודד התנדבות לקורס-טיס

"אנחנו נתפסים כמשהו גבוה ורחוק, מורכב ומסובך. אנחנו רוצים שתכירו אותנו ורוצים לדעת מה מעניין אתכם, מה מטריד אתכם, ואיזה ביקורת יש לכם על צה"ל". כך פתח מפקד חיל-האוויר, האלוף איתן בן-אליהו, את המפגש עם תלמידי תיכון בדימונה, בחודש שעבר