בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 120 (221) 01/04/98

עסקי אוויר

חיל-האוויר עשוי לרכוש מסוקי יסעור משומשים מארה"ב

תגיות: יסעור (CH-53)

חיל-האוויר שוקל לרכוש מארה"ב מסוקי יסעור משומשים, כדי להגדיל את מספר מסוקי היסעור המשרתים בחיל

אודי עציון

חיל-האוויר שוקל לרכוש מארה"ב מסוקי יסעור משומשים, כדי להגדיל את מספר מסוקי היסעור המשרתים בחיל.
לאחרונה החל חיל-האוויר האמריקאי להוציא משירות מספר מסוקי יסעור מהדגם המשרת גם בחיל-האוויר הישראלי, ה-CH-53D. על רקע זה נדונה עם ארה"ב האפשרות להעביר אחדים מהם לישראל. אם תצא העסקה לפועל, יקבל חיל-האוויר מספר קטן של מסוקים בתחילת העשור הבא.
ייצורם של מסוקים מדגם CH-53D הופסק לפני 20 שנה. כיום נמצא על פסי הייצור של "סיקורסקי" מסוק ה-CH-53E, המצויד בשלושה מנועים, לעומת שניים במסוקים הישראליים, והינו כבד ויקר משמעותית. רכישתו נבחנה בעבר על-ידי חיל-האוויר, אך נדחתה לטובת פרויקט יסעור-2000, להשבחת צי המסוקים הקיים.
מסוקי יסעור מדגם D נחשבים ברחבי העולם לכלי-טיס יקרי ערך. העובדה שייצור המסוק הופסק, העלתה את קרנם של המסוקים המשומשים מאותו דגם. מספר חילות-אוויר כבר הביעו עניין ברכישת מסוקים משומשים מארה"ב, בגלל ביצועיו הייחודיים של היסעור. חיל-האוויר הישראלי, למשל, רכש בשנות ה-80 מאוסטריה שני מסוקי יסעור משומשים, שנכנסו לשירות מבצעי לאחר-מכן. גם לאחר מלחמת המפרץ קיבל חיל-האוויר מסוקי יסעור משומשים מארה"ב.
המסוקים הנוספים, אם אכן ייקלטו בחיל-האוויר, ישופצו בישראל ויושבחו לרמת יסעור-2000.

עוד באותו מדור

צל"ש ללוחם יחידה 669 שהשתתף בחילוץ נפגעי אסון השייטת

צל"ש מפקד חיל-האוויר יוענק השנה לסגן דניאל , לוחם יחידת החילוץ 669, על פעילותו בחילוץ הנפגעים באסון השייטת, בספטמבר 1997

מפקדי חילות-אוויר מכל העולם ישתתפו באירועי היובל של חיל-האוויר

מפגן אירובאטי בהשתתפות צוותים מרחבי העולם, וסימפוזיון אווירי שאליו יוזמנו בכירי התעופה והחלל בעולם - יהיו שני האירועים המרכזיים בחגיגות ה-50 לחיל-האוויר. שני האירועים יתקיימו בתחילת חודש יולי