בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 192
גליון 192 01/04/10

באוויר העולם | לא מאוישים, 
לא מתעייפים

לא מאוישים, 
לא מתעייפים

תגיות: תעופה עולמית , מערכות ואמל"ח

חיל–האוויר המלכותי הבריטי הכפיל בחודשים האחרונים את הפעילות המבצעית של כטב"מים (כלי–טיס בלתי מאוישים) מסוג MQ–9 "ריפר" של "ג'נרל אטומיקס" שהוא מפעיל באפגניסטן

בחיל מתכננים להרחיב את צי הכטב"מים מסוג זה ואומרים כי בכך תוגבר משמעותית פעילות מערך ה"ריפר" במהלך התקופה הקרובה.

 ה–MQ–9 מופעלים בטייסת מספר 39 של החיל מבסיס חיל–האוויר קריץ' בנוואדה. משם משתמשים בהם כדי לספק מודיעין שוטף, לבצע משימות איסוף ומעקב, לרכוש מטרות וגם "לספק תמיכה התקפית לכוח הסיוע הבטחוני הבינלאומי במידת הצורך", כפי שאומר מפקד הכנף ג'ולס בול.

 הכלים, שהחלו לפעול בשנת 2007, צברו מאז מספר מרשים של 8,000 שעות טיסה באפגניסטן וכעת, מספר בול, "הם  מספקים כיסוי במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. כטייסת התבגרנו מהר מאוד".

 היחידה גדלה וכעת היא מכילה כ–100 אנשים, ביניהם 17 צוותי אוויר, הכוללים טייסים וגם מפעילי חיישנים, שהגיעו מכלי–טיס שונים ואף ממערכים שונים. חלקם מגיעים ממערך הקרב, כדוגמת מטוסי הארייר, אחרים מתחום הסיור הימי כדוגמת מטוסי "נמרוד" וגם מערך הטורנדו. הגיחות כוללות גם אדם המתפקד כמנתח התמונה המתקבלת מהכטב"ם וכמתאם המשימה וכן מעורב בו גם צוות הממוקם באפגניסטן וממלא תפקיד של שיגור והחזרה של הכלים.

 התוכניות העומדות כעת על הפרק בחיל–האוויר המלכותי יעלו את מספר מפעילי ה"ריפר" בחיל ליותר מ–40 צוותים. העלייה בכוח האדם מתבצעת, מן הסתם, לצד הרחבת סדר הכוחות של הכלים הבלתי מאוישים עצמם שנקבעה בחודש דצמבר האחרון.

 שישה "ריפרים" חדשים נרכשו עבור החיל על רקע דרישות מבצעיות דחופות ובהמשך צפויים להתקבל חמישה כטב"מים נוספים, ביניהם אחד שנועד להחליף כטב"ם שהתרסק.

 במקרה הצורך, יכולים ה"ריפרים" של חיל–האוויר הבריטי להפעיל את החימוש שהם נושאים: שתי פצצות GBU–12  מונחות לייזר וארבעה טילי אוויר–קרקע AGM–114P "הלפייר" של "לוקהיד–מרטין". מצד שני, בחיל טוענים כי רק ב–15 אחוזים מגיחות כטב"מי ה"ריפר" נעשה שימוש בכוח כזה.
לדברי בול, מתבצעים מהלכים שמטרתם לבחון האם אפשר לשדרג יכולות מסוימות של החיישנים והחימוש שעל הכטב"מים, אך בינתיים לא נראה שהכלים יופעלו בתצורה שונה מאלו שנמצאים בשימוש האמריקאים. אפשר גם להניח כי בזמן הקרוב לא יצויידו הכלים בחימוש מתוצרת בריטניה: בול מספר כי כל נסיון לצייד את הכלים בחימוש כזה יגרור עלויות נוספות.

 "אין שום ספק שמדובר בפלטפורמה המתאימה ביותר ללוחמה הנוכחית", מסכם בול. "בכלים אפשר לראות יחס טוב של עלות–תועלת, הם אמינים ומהירים יחסית".

עוד באותו מדור

כוחות אפגניים ממתינים לעלייה על מסוק בלקהוק

אחד בשביל כולם, כולם בשביל "מושתארק"

בחסות החשיכה הובילו המסוקים של חטיבת הטיסה הקרבית 82 כמעט 300 נחתים אמריקאיים ואנשי כוחות בטחון אפגניים אל העיר מרג'ה במחוז הלמנד, מעוז הטאליבן. זה היה אחד הצעדים הראשונים, אך בהחלט לא האחרון, של הכוחות האוויריים המשתתפים במבצע "מושתארק"

קוריאני חדש באוויר

"סוריון" (Surion), מסוק סער קוריאני פרי פיתוחן של התעשייה האווירית של דרום קוריאה וחברת "יורוקופטר", המריא בפעם הראשונה במהלך החודש שעבר. בטיסתו הראשונה, מבסיס חיל–האוויר סצ'יאון שליד סיאול, הוטס המסוק על–ידי שני אנשי צוות ומהנדס ניסוי מוטס