בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 117 (218) 01/10/97

עסקי אוויר | השריפה בוואדי סלוקי:

"החלטנו לנסות לנחות, למרות הקירבה של הרוטור לדפנות הסלע של המצוק"

תגיות: חילוצים , צפע (קוברה) , אנפה , יסעור , לבנון , חטיבת גולני , יחידת 669

בחילופי אש בין חיילי גולני למחבלים בוואדי סלוקי, התלקחה שריפה בתוך הוואדי. חיילי הכוח נלכדו בלהבות. שני מסוקי קוברה היו הראשונים להגיע לאיזור השריפה, ומשם ניהלו את פעולות החילוץ והפינוי. בכל פעם שטייסי הקוברה איתרו פצוע על הקרקע, נכנס לשטח מסוק אנפה וחילץ אותו. יסעור שהוזנק למקום כדי להחזיר את שאר הכוח, נכנס ללבנון באור יום, לראשונה מזה תקופה ארוכה. "חמישה חיילים נהרגו שם", אומר סרן עמית, קברניט האנפה, "וכל פעולות החילוץ המהירות והיעילות שעשינו שם, וכל הסיכונים שלקחנו על עצמנו, לא הצילו אף אחד מהם. זה כל-כך מתסכל"

ליעד ברקת וחגי לוי

האש כבתה מזמן, הפצועים כבר שוחררו מבית-החולים, ורק אדמה חרוכה מזכירה את השריפה הגדולה בוואדי סלוקי שברצועת הביטחון. גם עכשיו, חודשיים אחרי השריפה שגרמה למותם של חמישה לוחמי גולני, זוכרים רס"ן דור, סרן עמית וסגן עדי את המראות. שלושתם קברניטי הקוברה, האנפה והיסעור שחילצו את הלוחמים משטח השריפה.
שני מסוקי הקוברה ביצעו באירוע משימה לא שיגרתית. המסוקים, שהגיעו לאיזור עוד לפני פרוץ השריפה, ניהלו את פינוי החיילים מהאיזור, ואת פעילות מסוקי החילוץ. מלבדם, איש לא ידע מה מתרחש בשטח. בשל הצורך הדחוף לחלץ את החיילים, הוזנק לאיזור גם מסוק יסעור, שנכנס לראשונה מזה שנים לעומק רצועת הביטחון, באור יום, לתוך שדה-קרב.
יום חמישי, ה-28 לאוגוסט. חיילי חטיבת גולני, שנמצאים במארב באיזור ואדי סלוקי שבדרום לבנון, נתקלים במחבלים. שני מסוקי קוברה מוזנקים כדי לסייע להם.
"בבוקר קיבלנו הודעה שמארב זיהה תנועה של מחבלים, והוזנקנו לאיזור", מספר רס"ן דור, סמ"ט א' בטייסת קוברה, ומוביל המבנה. "בהכוונת חיילי המארב, ביצענו ירי לתוך שיח גדול, במקום בו נצפתה תנועה חשודה. בדיעבד, התברר שמהירי שלנו נהרגו שני מחבלים". חיילי גולני חיסלו שני מחבלים נוספים, והמארב הוגדר כמוצלח. ואז התהפך הגלגל. הירי הארטילרי שנועד לסייע לחיילי הכוח, הצית שריפה בוואדי. הלהבות החלו להתקדם לעבר חיילי גולני.
"התקרבנו לאיזור וראינו שכולו מכוסה בעשן כבד", מספר רס"ן דור. "די מהר הבנו, שהכוח נמצא במנוסה מהאש. כשהתקרבנו, שמענו את קריאות המצוקה שלהם".
דור הודיע בקשר שיש צורך דחוף במסוקי חילוץ. בינתיים, החלו מסוקי הקוברה לארגן את פינוי החיילים. "האוויר היה מלא בעשן, והיה קשה לראות מה קורה על הקרקע. במשך דקות ניסינו פשוט לבנות את תמונת המצב, לראות איפה נמצאים החיילים, אבל חוץ מעשן לא ראינו דבר.
"כבר מהרגע הראשון היינו בקשר עם מפקד הפלוגה. הוא אמר לנו שיש איתו שלושה חיילים פצועים, שהוא מסתדר, ושנעזוב אותו. ידענו שהאש עברה דרכם, ושהוא לא יכול להיות בסדר, אבל הוא התעקש שנעזוב אותו. פשוט היה לו חשוב שנמצא כמה שיותר חיילים שלו, שהוא לא ידע איפה הם נמצאים.
"מסוק הקוברה השני נשאר למעלה, כדי לנהל את הקשר עם העורף. אנחנו ירדנו לגובה נמוך מאוד, והתחלנו להסתובב בתוך הנחל ולחפש את חיילי הכוח ממש בגובה הקרקע. בתוך העשן גילינו שני חיילים אבודים ואמרנו להם בקשר לרוץ לכיוון דרום-מזרח ולעלות על הגבעה, כי לשם האש לא הגיעה. תוך כדי מנוסה הם אמרו לנו ששלושה חברים שלהם עדיין נמצאים בתוך הוואדי. חזרנו לחפש אותם".
מסוק הקוברה השני ניהל את הקשר עם מסוק החילוץ הראשון, מסוק האנפה, והיפנה אותו למסוק הקוברה שבקרבת הקרקע, לקבלת הוראות נוספות.
"בדרך כלל, כשנכנס ללבנון מסוק חילוץ, הכוח הקרקעי מכין את הפצוע, מקבע אותו, ומוסר תמונת מצב לגבי מה שקורה", אומר רס"ן דור. "המסוק צריך רק להיכנס ולקחת את הפצוע. הפעם, אף אחד לא חיכה למסוק. אנחנו היינו היחידים באיזור שהיו יכולים לכוון את האנפה לפצוע, אבל לא יכולנו לעשות יותר מזה. הפינוי היה בתנאים מאוד קשים. כל הזמן דאגנו להסתכל מסביב ולראות שאין ירי של מחבלים באיזור".
"לא היה לנו קשר עם הכוחות, ורק הקוברות כיוונו אותנו", אומר סרן עמית, קברניט האנפה. "כשהגענו לאיזור, האש עברה כבר מזרחה, אבל העצים עדיין בערו. הכל היה שחור. שאלתי את טייס הקוברה: 'הם מחכים לי? הם הכינו את הפצועים?' היה ברור לי, שיש שם חיילים שצריכים פינוי, אבל לא ידעתי איפה הם".
האנפה והקוברה ריחפו בתחתית הוואדי, וניסו לאתר את שאר החיילים. ברגע שהטייסים זיהו פצוע, פינה אותו מסוק האנפה. "היה מאוד קשה לראות בתוך כל העשן השחור הזה, אבל לבסוף זיהינו שני חיילים שוכבים על האדמה", מספר סרן עמית. "מצאתי איזור נקי מעצים, והצמדתי את המגלשיים של המסוק לדופן בחצי ריחוף, כשהרוטור קרוב מאוד לדופן ההר. לא היה אף אחד שיכין את הפצועים לפינוי, והמכונאי המוטס, יחד עם לוחמי 669, פשוט קפצו מהמסוק, תפסו פצוע או גופה בידיים, והעלו אותם למסוק. חילצנו שני הרוגים ופצוע קשה אחד, והרופא אמר שחייבים לטוס מהר לבית-החולים בצפת. בסופו של דבר, חילצנו חמישה חיילים בתוך עשר דקות בלבד".
בזמן שהאנפה יצאה משטח האש, הוזנק לאיזור גם מסוק יסעור. "המסק"רים כיוונו אותנו לקבוצה של חמישה חיילים שהיו על הקרקע", מספר סגן עדי, קברניט היסעור. "כבר לא היו להבות ואש, אבל היה הרבה עשן שהיקשה על החיפוש. היה קשה להבחין מהאוויר בחיילים ששכבו על הקרקע. הכל היה חרוך.
"בגלל מבנה השטח, לא יכולנו לנחות ליד קבוצת החיילים שאיתרנו. הורדנו את לוחמי 669 עם כבל, והם העלו את אחד הפצועים למסוק. מצאנו מישטח נחיתה מיגבלתי, במרחק 200 מטר משם. החלטנו לנסות לנחות, למרות קירבת הרוטור לדפנות הסלע של המצוק. אנשי 669 סחבו שני פצועים וחייל, שכבר לא היה בחיים. שני חיילים, שהיו בסדר, הגיעו למסוק בכוחות עצמם. כל האירוע נמשך בערך 20 דקות".
אחרי היסעור הגיע לאיזור גם מסוק בלק-הוק, שפינה שני הרוגים וציוד אישי שנותר בשטח. היסעור המשיך לבצע תובלות פצועים בתוך שטח ישראל, בין בתי-החולים בצפון, ולהעביר את גופות ארבעת החללים למרכז הארץ. מאוחר יותר מת מפצעיו חייל נוסף, שנפצע אנושות בשריפה.
צוות היסעור שב לבסיסו רק בתשע בערב. זאת היתה ההזנקה הראשונה של סגן עדי מאז שהגיע לטייסת היסעורים. רק לפני שלושה חודשים הוסמך כקברניט לחילוץ. "לא ראיתי ירי לכיוון המסוק", אומר עדי, "אבל בדיעבד התברר שהמחבלים ירו עלינו מהקרקע. אחרי אירוע כזה, אתה חוזר לטייסת, אבל האדרנלין לא נרגע למשך יומיים".
"ברור שיש סיפוק מכך שעשינו עבודה טובה", אומר סרן עמית, קברניט האנפה. "מצד שני, צריך לזכור שקרה שם אסון כבד. חמישה חיילים נהרגו, וכל פעולות החילוץ המהירות והיעילות שעשינו שם, וכל הסיכונים שלקחנו על עצמנו, לא הצילו אף אחד מהם. זה כל-כך מתסכל".

עוד באותו מדור

מסוקי קוברה השמידו שני נגמ"שים של צבא לבנון

"את העובדה שהשמדנו שני נגמ"שים של צבא לבנון, ידענו רק אחרי שחזרנו לבסיס, מהחדשות", אומר סרן דן, טייס קוברה. "ירו עלינו ועל כוח קרקעי שפעל בלבנון, וידענו שאם הם מסכנים אותנו, מחובתנו להחזיר אש".
יום שישי, ה-12 לספטמבר. חיילי צה"ל הציבו מארב מוצלח, באיזור סוג'וד, בגזרה המזרחית של רצועת הביטחון, והרגו ארבעה מחבלים. צמד מסוקי קוברה שהגיעו לשטח כדי לסייע לכוח, לאחר שהמחבלים פתחו לעברו באש, השמידו שני נגמ"שים של צבא לבנון.

חצי דקה לאחר שהמריא היסעור, הגיעה לאיזור מרצדס שחורה ובה מחבלים

מסוקי קוברה ואפאצ'י חיפו על פעולות החילוץ של לוחמי השייטת, שנתקלו במארב של החיזבאללה בשטח לבנון. מסוקי יסעור ובלק-הוק פינו את הנפגעים ואת כוח החילוץ. יסעור-2000, שהנחית בשטח את כוח החילוץ, נפגע מרסיסי מרגמה. טייסי המסוקים משחזרים את הלילה הארוך