יומן ארועים

Bookmark and Share
נאום מפקד חיל-האוויר בטקס מסדר הכנפיים פורסם בתאריך 26.12.2018
תגיות: קורס-טיס , מסדר כנפיים , מפקד חיל-האוויר
"הרגע שבו אענוד לכל אחד ואחת מכם את כנפי-הטיס הוא רגע של הגשמת חלום לאחר שלוש שנים של עבודה קשה. זהו הזמן בו אתם מקבלים על עצמכם מחויבות להגן על הבית". נאומו המלא של מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בטקס מסדר כנפיים 177
מערכת אתר חיל-האוויר
ראש הממשלה - מר בנימין נתניהו,
הרמטכ"ל - רא"ל גדי איזנקוט,
מפקדי החיל בעבר,
מפקדים מחיל-האוויר ומצה"ל כולו,
משפחות ואורחים יקרים,
בוגרות ובוגרי קורס-טיס 177,

בחבל הארץ הזה, בנגב, השבוע לפני 70 שנה - החל מבצע "חורב". במבצע "חורב" פרץ צה"ל לראשונה את קווי החזית ויצר את התנאים להסכם שביתת הנשק עם מצרים. באותה העת פעלו בשמי הנגב מטוסי חיל-האוויר במשימות סיוע, אספקה, תקיפות עומק ויירוט. המטוסים האלו, שנרכשו והוברחו לארץ, הוטסו על-ידי מתנדבי חוץ לארץ ופעלו לאורך כל המבצע. בהישגיהם קיבעו בתודעת המנהיגים את חשיבותו של הכח האווירי.

היו אלו לוחמים אמיצים, מרביתם אף לא דיברו עברית, טייסי מלחמת העולם השנייה שנאספו מקצות תבל למען מטרה אחת - להיות חלק מהקמתו של בית לעם היהודי. יוזמה, חתירה לביצוע המשימה, אומץ לב ומקצועיות על הקרקע ובאוויר - אלו היו הערכים שלאורם פעלו טייסי המח"ל ולאורם חונכו לוחמי צוות-האוויר שהוכשרו במדינה הצעירה. אומץ לב ונחישות שכאלה ראיתי לאחרונה בפעולה ההרואית של טייסי המסוקים שחילצו את הכח המיוחד מרצועת עזה.

בשנה האזרחית, שתסתיים בעוד ימים אחדים, פעל החיל במספר זירות ובהיקפים נרחבים. מטוסינו הגנו ותקפו, טייסי החיל הפגינו אומץ לב. תוך שיתוף פעולה יוצא דופן עם אגף המודיעין - מנענו הקמתה של יכולת צבאית איראנית בזירה הצפונית. זהו לא סוף הסיפור, ואם נידרש לכך - נפעל באותה הנחישות, באותו הדיוק ועל בסיס אותה המקצוענות של אנשי החיל - על הקרקע ובאוויר. אתם הבוגרים עומדים כאן לפניי, ועתה זו המשמרת שלכם. אני יודע שגם אתם תהיו כח מגן לאזרחי מדינת ישראל, כפי שעשו זאת אנשי חיל-האוויר בשבעת העשורים האחרונים.

בוגרים יקרים, הרגע שבו אענוד לכל אחד ואחת מכם את כנפי-הטיס הוא רגע של הגשמת חלום לאחר שלוש שנים של עבודה קשה. זהו גם הזמן בו אתם מקבלים על עצמכם מחויבות להגן על הבית, להיות דוגמא ומופת עבור הסובבים אתכם - לתחקור נוקב ולהצטיינות יתרה. אני סמוך ובטוח שכך יהיה.

פגשתי אתכם ולמדתי להכירכם בשבועות האחרונים. נוכחתי שוב שהדור הולך ומשביח. אני מבקש להודות לבני המשפחות - הסבים והסבתות, ההורים, האחים והאחיות, על שחינכתם וטיפחתם לנתינה, לציונות ולמצוינות. תודה רבה לכם!

בקהל נמצאת קבוצה מיוחדת המכבדת אותנו בנוכחותה. בכירי העדה האתיופית - רבנים, קייסים, אנשי אקדמיה ונכבדי ציבור. הנוכחות שלכם כאן היא מסר חשוב באשר למקומם של אחינו, יוצאי אתיופיה, בצה"ל ובחברה הישראלית. יותר ויותר מבני העדה משרתים בחיל-האוויר, ואני גאה בהם כפי שאני גאה בסגן י', בוגר הקורס, שיהיה בעוד רגע לנווט קרב.

מכובדי, זהו מסדר הכנפיים האחרון של הרמטכ"ל, שיסיים את תפקידו בעוד כשלושה שבועות. מפקדי, רא"ל גדי איזנקוט. בארבע השנים האחרונות הובלת אותנו באומץ ובחוכמה, בדרך עקבית של מנהיגות ערכית שחיזקה את היותנו צבא העם. עמדת בנחישות מול האיומים השונים וידעת למצות את יתרונות הכח האווירי עד תום. אנו, אנשי חיל-האוויר, גאים להיות פקודיך ומוקירים את תרומתך. בשם אנשי החיל והקהל הרחב כאן - אני מצדיע לך על תרומתך לביטחון המדינה.

מפקד הבסיס, מפקד בית הספר וסגל ההדרכה - יישר כח על פועלכם. זהו עבורכם רגע של נחת וסיפוק רב. משפחות ואורחים יקרים, לפני 102 קורסים עמד כאן אילן רמון ז"ל כחניך מצטיין. בנו אסף ז"ל נבחר להיות החניך המצטיין של קורס 158. את שניהם איבדנו בפעילות טיסתית וחסרונם מורגש ונוכח. את רונה איבדנו לפני כשבוע. אשת חיל שפועלה בתחום החינוך הפך מזה זמן למפעל לאומי המשפיע על אלפי תלמידים. אנחנו מחבקים את טל, יפתח ונועה, מוחים דמעה וממשיכים ללוותם.

בוגרות ובוגרים, אתם מצטרפים לנבחרת - ואני יודע שמעתה היא תהיה נבחרת טובה יותר. עלו והצליחו.

עמיקם נורקין, אלוף
מפקד חיל-האוויר