יומן ארועים

Bookmark and Share
האנשים שהשפיעו על בוגרי קורס-טיס 177 פורסם בתאריך 24.12.2018
תגיות: קורס-טיס , מסדר כנפיים , מפקד חיל-האוויר
עוד מעט נוגעים בשמיים: עשרות בוגרים יסיימו השבוע את קורס-הטיס בתום שלוש שנים מאתגרות. רגע לפני סיום הקורס, נפגש מפקד חיל-האוויר עם הדמויות שהשפיעו לאורך השנים על לוחמי צוות-האוויר הבאים של החיל
נופר בליט

כבכל סיום קורס-טיס נפגש אמש (א') מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, עם הדמויות שהשפיעו על בוגרי הקורס. סבים וסבתות, מורים ומורות בתיכון ובמסגרות אחר הצהריים, מנהלי מכינות קדם-צבאיות ומדריכי שנות שירות, התכנסו סביב שולחן גדול אחד במטה חיל-האוויר.

מסורת זו מתקיימת כבר שנים רבות בחיל במטרה להכיר ולהוקיר את האנשים שעזרו לעצב את דור העתיד של לוחמי צוות-האוויר, חינכו אותם והשפיעו עליהם. במהלך הערב שוחחו המשתתפים על ערכים, דוגמא אישית וחינוך. עבור כל הנוכחים בחדר הייתה זו שיחה עוצמתית ומרגשת, וכל אחד מהם סיפר בתורו, בעיניים בורקות, על הצוער הקרוב אליו שיהפוך בעוד ימים ספורים ללוחם צוות-אוויר מן המניין.


צילום: קורל דביר

"כבר יותר מעשור אנחנו מקיימים מנהג בסיום קורס-הטיס - להיפגש עם הדמויות שהשפיעו על החניכים", אמר אלוף נורקין. "את היכולת של אנשים להשפיע על אחרים הייתי רוצה לראות בקרב הקצינים והטייסים בחיל-האוויר. אנחנו לא מגדלים רק טכנולוגים שיודעים להפעיל פלטפורמות ולהטיס מטוסים. לנו, המפקדים בחיל-האוויר, יש רצון לגדל אותם ולטפח אותם כקצינים ומפקדים שמשפיעים על הסביבה שלהם. היום אנחנו מוקירים אתכם, שהשפעתם על החניכים, ומנסים לחזק את התכונה הזו בקרב מי שיהפכו בעוד רגע ללוחמי צוות-אוויר".

שלושה דורות של טייסים
רס"ן (מיל') אשר, פנסיונר, סיים את קורס-טיס מספר 50 ושירת במשך שנים כטייס מסוקים בחיל. בחודש שעבר, יובל לאחר שהוענקו לו כנפיים, הוא קיבל ממפקד חיל-האוויר את כנפי הזהב. בנו, טייס קרב בחיל, קיבל לאחרונה את כנפי הכסף המסמלות 25 שנות טיסה. כעת הזמין נכדו של רס"ן (מיל') אשר, סגן א', את סבו למפגש עם מפקד חיל-האוויר. "ממש לא הכתבנו לו או לחצנו עליו במשפחה להגיע לקורס", הדגיש רס"ן (מיל') אשר. "אני מכיר את הקשיים שיש בקורס ואת השלבים השונים. מדובר באחד הקורסים הקשים בצה"ל וניסיתי לעזור לו עד כמה שאני יכול".


צילום: קורל דביר

רס"ן (מיל') אשר סיפר בגאווה על נכדו, סגן א', שמסיים בימים אלו את קורס-הטיס במגמת קרב: "קיבלתי בגאווה ענקית את ההזמנה לערב הזה שלא היה קיים בתקופה שלנו. אבא שלי היה מנהל בית-הספר לטיסה הראשון של חיל-האוויר ברומא, ובהמשך שימש כמפקד המטה הראשון של חיל-האוויר. כנראה שהחיידק עובר במשפחה כי הנתינה, הערכיות והרצון לשרת את המדינה השפיעו גם על נכדי א'".

המ"פ שלי
אחד הנוכחים בחדר היה נועם מדר, מנהל פנימיית "מבואות ים". עד לפני כשלוש שנים היה מדר המ"פ (מפקד פלוגה) של סגן א', המסיים במגמת מסוקים, בפנימייה הצבאית בחיפה. "א' הוא אדם מיוחד", הוא שיתף. כבר בכיתה י' הוא היה מגובש מאוד וידע מה הערכים שמובילים אותו. הוא בעל כושר מנהיגות גבוה ואחד התלמידים החכמים ביותר שהיו לי. דיברנו בגובה העיניים והשיחות איתו היו מעניינות ומאתגרות עבורי כאיש חינוך".

"כבר מההתחלה הוא שם לנגד עיניו את כל הקשור באהבת הארץ והייתה לו תשוקה אדירה לטיולים", הוסיף מדר. "בכיתה י"ב בחר א' להיות אחראי על תחום התרבות וההווי. זה משהו שרק אדם כמו א' - בעל יכולות ארגון, סדר וחריצות - יכול להוביל. יחד עם זאת, הוא ידע גם להיות שובב ולהתגנב לבריכה של בית-הספר בלילה".


סגן א' ונועם מדר, מפקד הפלוגה שלו בפנימייה הצבאית | התמונה באדיבות המרואיין

השהות בפנימייה דומה במאפיינים רבים למסגרת הצבאית, כאשר גם שם נערכים מסדרי בוקר, השכמות ואימונים בשטח. "מי שעובר את שנות התיכון בפנימייה צבאית, יהיה מסוגל לעמוד בלחצים גדולים מאוד", הסביר מדר. "מהשיחות שהיו לי עם א' למדתי שהתהליך שעבר בפנימייה בהחלט עזר לו לסיים את הקורס. אני מאחל לו שימשיך לטוס גבוה, להתפתח ולהגשים את חלומותיו".

"שאבתי ממנו כוח רב"
"כשע' התקשר אליי התרגשתי מאוד, ממש רעדו לי הידיים", פתח ניסים ביטון. סגן ע', שמסיים את הקורס במגמת תובלה, הכיר את ביטון ב"מלכישוע", כפר שיקום לנפגעי סמים ואלכוהול. "ליוויתי אותו לאורך השנה. זה לא קל לעבוד עם אוכלוסייה כזו והוא נחשף לעולם שלא היה מכיר לולא שנת השירות".

במהלך שנת השירות עזר ע' לנערים בבית-הספר בלימודים ובתגבורים, עבד בחממה ובנוי, והיה אחראי טיולים. "הוא היה דמות לחיקוי עבור הנערים ושידר להם שהם תמיד יכולים להצליח", אמר ביטון. "הוא לא היה הולך לישון עד שעשה סבב שיחות עם כל הנערים והכיר את סיפורו האישי של כל חניך".


ניסים ביטון. עבד עם סגן ע' בכפר שיקום לנפגעי סמים ואלכוהול | צילום: קורל דביר

עבור ביטון, העבודה ב'מלכישוע' מהווה סגירת מעגל. "גם אני באתי מאותו מקום של הנערים. במשך כל הילדות שלי הייתי בעייתי, והשתמשתי בסמים ובאלכוהול", הוא שיתף. "אני עובד שם כבר שמונה שנים יחד עם בני ובנות שנת השירות שנכנסים לי ללב, ועם ע' זה היה משהו מיוחד. כל הזמן חשבתי למה לא נהגתי כמוהו בחיי, בלמידה ובהשקעה. שאבתי ממנו כוח רב".

כשמפקד חיל-האוויר איחר לבית-הספר
מפקד חיל-האוויר בחר בדליה אברהם, המחנכת שלו בבית-הספר היסודי, כדמות המשפיעה שלו. "הייתי המורה של תלמיד בית-ספר יסודי שצמח להיות מפקד חיל-האוויר. אני נושקת לשמונים ועברו אצלי לא מעט תלמידים, אבל התלמיד שיושב כאן לימיני עיצב את היותי מורה", היא אמרה. "כשהיה בן עשר, עמיקם איחר בבוקר לבית-הספר יום אחרי יום. זה היה תמוה בעיני. צלצלתי לאמו ושאלתי אותה למה הוא מאחר. היא ענתה: 'כי זה קיץ וחם מאוד. אי אפשר לקטוף עגבניות כשהילדים חוזרים הביתה'. עמיקם החליט שהוא קם בשלוש וחצי לפנות בוקר לעזור לאביו בקטיף העגבניות בשדה, ואחר-כך הגיע לבית-הספר בכוחות עצמו. חשבתי שמי שעושה זאת ראוי לכל ההוקרה שבעולם. לימודים הם ידע ומעשים בונים את האדם. עמיקם, אני מצדיעה לך".


מפקד חיל-האוויר ודליה אברהם, המחנכת שלו בבית-הספר היסודי | צילום: קורל דביר

הדמויות המשפיעות יגיעו ביום רביעי הקרוב למסדר הכנפיים בבסיס חצרים ויצפו בבוגרים עונדים לראשונה את כנפי-הטיס. "מרביתכם אמרתם שהופתעתם שהזמינו אתכם הערב, מה שאולי מעיד על האופן בו אנחנו משפיעים על אחרים", סיכם אלוף נורקין. "אתה לא משפיע על אדם כשאתה עומד מולו ואומר 'אני רוצה להשפיע עליך', אתה משפיע על אדם בהתנהגותך. לכל אחד מאתנו יש סמכות, אחריות ויכולת להשפיע. המטרה שלנו היא לחנך את האנשים שלנו להיות מפקדים שמשפיעים על החברה".