יומן ארועים

Bookmark and Share
"לא ידעתי שיגיע יום ואהיה אחת מהשומרים" פורסם בתאריך 27.11.2018
תגיות: נשים בחיל
למעלה מאלף בנות דתיות משרתות כיום בחיל-האוויר, נתון שנחשב לשיא של כל הזמנים. לאחרונה הוזמנו אלפי נערות לכנס הבת הדתייה ונחשפו למגוון התפקידים הרחב שמציע להן צה"ל. סרן ר', נווטת קרב דתייה: "הייתי בחורה רגילה שרוצה לעשות משהו משמעותי. תאמינו בעצמכן וביכולות שלכן"
טל בן-נאה

כ-4,000 מלש"ביות (מועמדות לשירות ביטחון) בוגרות החינוך הממלכתי-דתי הגיעו לכנס הבת הדתייה שמטרתו עידוד, הסברה והנגשת המידע לבנות הדתיות. במהלך הכנס נחשפו הבנות להליכי השיבוץ והגיוס בצה"ל למגוון רחב של תפקידים תוך ביצוע שירות משמעותי.


תמונת ארכיון

עשרות חיילות דתיות במדי חיל-האוויר הסבירו לשלל הבנות על תפקידן ועל התפקידים שפתוחים בפניהן - פקחית טיסה, פקידת מבצעים, מש"קית בקרה אווירית, לוחמת הגנה אווירית, מדריכת הגנה אווירית, לוחמת לוחמה אלקטרונית, חניכה בקורס-הטיס ומפענחת תצלומי-אוויר. החיילות שיתפו חוויות מעבודתן המקצועית, תחושותיהן וההתמודדות שלהן בתור בנות דתיות במערכת הצבאית.

בדרכה
בכנס דיברה ענת, אמה של סרן תמר אריאל ז"ל, נווטת הקרב הדתייה הראשונה בחיל-האוויר. סרן תמר אריאל ז"ל שירתה בטייסת 109 ("העמק") המפעילה את מטוס ה"ברק" (F-16 C/D) מבסיס רמת-דוד ונספתה באוקטובר 2014 בעת טיול עם חבריה בנפאל.


ענת אריאל, אמה של נווטת הקרב סרן תמר אריאל ז"ל | תמונת ארכיון

"תמר עשתה שירות לאומי של שנתיים ולאחר מכן הרגישה שהיא מעוניינת לתרום עוד והחליטה להתגייס לצבא", סיפרה אמה ענת. "היא התגייסה בשנת 2009 לקורס-טיס, סיימה אותו בהצלחה ושובצה כנווטת קרב בבסיס רמת-דוד. באחת המחברות שלה מצאנו טקסטים שהיא כתבה: 'זה השלב בחיים שתורי לסחוב את העגלה, תורי להיות חלק משרשרת הדורות. זה הזמן שלי לשרת את עם ישראל'.


סרן תמר אריאל ז"ל

"במסגרת תפקידה של תמר בטייסת היא פיקדה על מש"קיות מנ"ט (מודיעין וניווט) ונהגה בחייליה כאילו היו חניכיה בבני עקיבא", שיתפה ענת. "היא הכניסה בהם מוטיבציה כדי שיבצעו את עבודתם בשמחה. תמר האמינה שצריך לכתוב את הדברים ולהפנים אותם. תהיו טובות ותחפשו את המקום המתאים בו תוכלו לתרום, בין אם זה בשירות לאומי, בצבא או בקהילה".

"אל תמנעו מלגשת ולנסות"
ואכן, בנות רבות הלכו בדרכה של סרן אריאל ז"ל ושאבו השראה מסיפורה. "לימדו אותי שהארץ הובטחה לאבותינו ועכשיו הגיע הזמן שלנו. לימדו אותי שעם ישראל חזק רק ביחד. לא ידעתי שיגיע יום ואהיה אחת מן השומרים. בחרתי להתגייס לצבא ועכשיו תורי להיות בחזית", סיפרה סרן ר', נווטת קרב דתייה בטייסת 201 ("האחת") המפעילה את מטוס ה"סופה" (F-16I) מבסיס רמון. "הייתי בחורה רגילה שרוצה לעשות משהו משמעותי. באחד הימים של הגיבוש לקורס-הטיס אמרתי למפקדת שלי שאני צריכה להתפלל. היא הקצתה לי עשר דקות והראתה לי היכן ירושלים. זה היה המפגש הראשון שלי עם סרן תמר ז"ל, נעשינו חברות והתראינו בבית-הכנסת".


צילום: קורל דביר

"תקראו לזה חוכמה שבדיעבד או ניסיון, אך המסר שהכי חשוב לי להעביר לכן הוא שתאמינו בעצמכן וביכולות שלכן", הוסיפה סרן ר'. "אל תמנעו מלגשת ולנסות בגלל החשש שתיכשלו. כישלון הוא דבר קשה לכולם וחוויתי כישלונות בקורס. זה בלתי נמנע וכולנו נבנים מזה. לכו עם הלב, עם מה שמתאים לכן. עשו זאת לא כי זה נחשב או נחשק, אלא כי אתן רוצות. אני שמחה לראות שהגעתן לכאן, זה מעיד על כך שאכפת לכן היכן תשרתו ושאתן אקטיביות בנוגע לכך. תנצלו כל רגע דל וכל פיסת מידע, ותלחמו כדי להגיע לשם. אין דבר כזה לא שייכת, לא מתאימה או 'זה לא בשבילי'. תיגשו למיונים, עדיף לא להתאים ולנסות מאשר להחמיץ כי חששתן. זו חובה שהיא בעצם זכות גדולה, אל תשכחו זאת. זה לא תמיד כיף, זה קשה ומאתגר, אך תזכרו - השירות מטבעו הוא בעבור האחר. גם אם קיבלתן משהו שלא רציתן, נסו להתחבר וגלו את הטוב. תיזמו ונצלו את החוויה בצורה המיטבית".

עלייה חדה במספר הבנות הדתיות בחיל
"צה"ל, וחיל-האוויר בפרט, פועלים לשילוב החיילות הדתיות תוך מתן המענה הנדרש על מנת שיוכלו לשמור על אורח חייהן באופן הראוי גם במסגרת השירות הצבאי. הייחודיות של חיל-האוויר הוא שיש לנו בעלי תפקידים במדור איתור שתפקידם ללוות ולטפל בבנות הדתיות בחיל, החל משלב המיון והשיבוצים, דרך יום הגיוס ועד לשלבי הטירונות והקורס", הסבירה רס"ם חן גונה-דנינו, ראש מדור איתור בלהק כוח-האדם, האחראית בין היתר על תחום הגיוס והטיפול בחיילות הדתיות. "בשנה האחרונה נרשמה עלייה חדה במספר הבנות הדתיות שהתגייסו לחיל-האוויר. כ-212 בנות דתיות, 51 מתוכן בנות מדרשה, הצטרפו לשורותיו של החיל. כיום משרתות בחיל-האוויר כ-1,054 חיילות חובה וקצינות".


תמונת ארכיון

"מדי שנה בחודש אוקטובר אנו מסיירות במדרשות לבנות הדתיות, מסבירות על חיל-האוויר והתפקידים הפתוחים בפניהן, ומפרטות על תהליך המיון הנדרש", הציגה תמי דרור, מש"קית הבת הדתייה. "ביום הגיוס של הבנות אני פוגשת את רובן, מחלקת להן פתקים עם מספר הטלפון שלי ומסבירה שאהיה שם בשבילן. אני הגורם המוסמך בחיל-האוויר לטיפול בבקשותיהן, בין אם מדובר בניצול הזכויות בנוגע ללבוש והופעה, כשרות, תפילות או כל עזרה אחרת". החיילת הדתייה זכאית להשתתף בלפחות שלושה ימי עיון שנערכים על-ידי הרבנות הצבאית במהלך תקופה של כשלושה חודשים. היא זכאית למזון כשר, לחצאית במקום מכנסיים ולשירות בזוגות בטירונות ובהכשרה.