יומן ארועים

Bookmark and Share
מנצחים ביחד: השת"פ הבין-זרועי עולה שלב פורסם בתאריך 22.11.2018
תגיות: היחידה לשיתוף פעולה , השתתפות , מפקד חיל-האוויר
פיתוח נוהלי קרב חדשים, חיזוק האמון ההדדי ומעבר מסיוע בין-זרועי לשותפות מלאה: יותר ממאה מפקדים השתתפו השבוע (ג') בכנס "אוויר-יבשה" שהוקדש כולו להעמקת שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר לזרוע היבשה. המטרה: ניצחון בקרב באמצעות כוח יבשתי משולב אוויר
יעל פוקס

חיל-האוויר הפך את משימת ההשתתפות לראשונה במעלה לפני שנים לא רבות. המשימה מבטיחה את שיתופו של החיל בפעולות היבשה והים, ואת בניית האסטרטגיה, הלחימה והתורות המשותפות. מאז ומתמיד נחשב חיל-האוויר לגורם משמעותי במערכה, אך ככל שהשנים עוברות, הזירות משתנות והמערכות דורשות עבודה מסונכרנת ומדויקת יותר, מה שמחייב את חיל-האוויר להעמיק את שיתוף הפעולה הבין-זרועי.

השבוע (ג') נערך במטה חיל-האוויר כנס "אוויר-יבשה" שהוקדש כולו לנושא השילוביות הבין-זרועית בין חיל-האוויר לזרוע היבשה. הכנס נערך בראשות מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, והשתתפו בו תא"ל ניר נין-נון, ראש להק השתתפות ומסוקים, מפקדי בסיסי וטייסות חיל-האוויר, ומפקדי אוגדות, חטיבות וגדודים בזרוע היבשה.


צילום: נעם נחום

"המפגש כאן היום הוא לא תמונת סטילס, אלא חלק מסרט וידאו שמטרתו להיות טובים יותר", אמר אלוף נורקין. "כשאני מסתכל על האויבים שמסביבנו, הכוח הרלוונטי להתמודד מול כל הזירות הוא כוח משולב, אווירי ויבשתי, עם מודיעין איכותי שאף אחד לא יודע לעמוד מולו. נמשיך את המפגשים המשותפים הללו, הם אלה שימשכו אותנו קדימה".

כוח כחול-ירוק
ההכנות לכנס החלו לפני כחצי שנה והשתתפו בו יותר ממאה מפקדים בדרגות סא"ל ומעלה משתי הזרועות. "מפגש בהיקף שכזה לא נראה בעשרים השנים האחרונות", הצהיר תא"ל נין-נון. "הכנס הזה מתחבר למטרת העל שלנו בחיל-האוויר ובזרוע היבשה, מטרה שהוגדרה על-ידי מפקד חיל-האוויר כבר עם כניסתו לתפקיד: ניצחון בתמרון באמצעות כוח יבשתי משולב אוויר".


צילום: נעם נחום

הכנס העניק למשתתפיו הזדמנות להכיר לעומק את האירועים המשמעותיים שאירעו בשנה האחרונה בעולם שיתוף הפעולה תוך חשיפת תכניות ותהליכים שעלו מאנשי המטה והשדה. המשתתפים חולקו לצוותי חשיבה משולבים כחול-ירוק, כאשר בראשות כל צוות מפקד טייסת ומפקד חטיבה או גדוד. בצוותים אלה העלו הקצינים פערים בתחום שיתוף הפעולה בין הזרועות ודנו במציאת פתרונות מבצעיים. "פעמים רבות אני שומע אנשים שאומרים ש'חיל-האוויר קטן על היבשה' ואכן החיל לא יכול לחבק באופן פיזי את כל חטיבות היבשה מפאת גודלן", תיאר תא"ל נין-נון. "אך באמצעות תעדוף נכון ויוזמות משותפות, חיל-האוויר הופך אפקטיבי יותר ואנחנו מצליחים ליצור כוח כחול-ירוק משולב וחזק לטווח הארוך".

בשנים האחרונות, בעקבות התוכנית הרב-שנתית "גדעון", קבע פורום מטכ"ל את "חץ התעדוף" שמסדיר את תעדוף הסיוע האווירי לכוחות הקרקעיים בזמן תמרון יבשתי. תעדוף זה מאפשר לחיל-האוויר להתמקד בעולם שיתוף הפעולה באופן ספציפי ומותאם לכוחות הרלוונטיים, כשבמקביל ממשיך החיל לשפר את יכולותיו על מנת להעניק סיוע אווירי רחב ככל הניתן.


תמונת ארכיון

"היום הזה מהווה קרש קפיצה לצה"ל כולו", הצהיר מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק. "היום אנו שוזרים שיתוף פעולה חשוב מאין כמוהו בין זרוע היבשה לזרוע האוויר. אני סבור שבמערכה הבאה נהיה ערוכים אף יותר בזכות שיתוף פעולה זה. במסגרת הכנס המשותף סיכמנו על פיתוחים הכרחיים שישמשו אותנו בלחימה ועל אימונים משותפים שלא נראו כמותם בעבר, בכדי לשפר את הכשירות של שתי הזרועות. כמו כן, בוצעה למידה משותפת על מנת להעשיר את קציני המחר שיובילו את הכוחות המתמרנים בשדה הקרב".

המפתח להצלחה
בשנה האחרונה באה לידי ביטוי שורה של תהליכים מבצעיים משמעותיים בתרגילים השונים ובבניית נוהלי קרב משותפים לחיל-האוויר ולזרוע היבשה. התרגול המשותף מביא אמנם תרומה אדירה, אך הוא טומן בחובו אתגרים רבים. "לפעמים נוצרות דילמות. מצד אחד חיל-האוויר פועל על-פי מדיניות אש סדורה ומצד שני למפקד החטיבה יש את החופש לבחור כיצד יתבצע התכנון המבצעי בעת לחימה", גילה אל"ם יקי דולף, מפקד חטיבת הצנחנים. "אחת המסקנות המרכזיות שהגענו אליהן היא שנדרש ליצור איזון בין הדברים ולעבוד יחדיו. התכנון המשותף הוא המפתח להצלחה".


צילום: נעם נחום

לאחרונה נרשמה קפיצת מדרגה נוספת בתחום שיתוף הפעולה הבין-זרועי, כאשר קוצר מעגל האש ופותח נוהל חדש לתקיפת מטרות בהובלת היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ). "התהליך החדש קיצר את המסלול שצריכה לעבור כל מטרה", הסביר סא"ל נ', מפקד צוות משל"קים (מוצבי שליטה קדמיים) ביחשת"פ. "הנגזרת של זה היא שכרגע כל מטרה שעולה מהגדוד ומהחטיבה מגיעה ישירות לתא השליטה".

"חיל-האוויר הוא לא קבלן מטרות, אלא שותף ללחימה"
בחודש יולי האחרון תרגלו חיל-האוויר ו"עוצבת הפלדה" (אוגדה 162) לחימה במסגרת תראו"ג (תרגיל אוגדתי) אוויר נרחב שהביא לידי ביטוי את העבודה המשותפת שנעשתה בשנה האחרונה. "אם לא הייתי עובר תהליך ארוך יחד עם חיל-האוויר לא הייתי יודע להתקשר לאנשי היחשת"פ כדי שיעזרו לי לבצע תכנון משותף", שיתף אל"ם דן גולדפוס, מפקד חטיבת הנח"ל. "כאן נכנסת לתמונה האפקטיביות המבצעית - קודם כל בנינו יחד את הצורך המבצעי ואחר-כך עבדנו על הפערים תוך יצירת אמון. אני צריך לדעת איך אני מפעיל אש אווירית בשותפות עם החיל. במשך כמעט שנה הגדרנו פערים ונתנו להם מענה".


תמונת ארכיון

"כל מפקד חטיבה צריך לדעת אילו כלים מעמיד חיל-האוויר לרשותו וחיל-האוויר צריך לדעת כיצד להפעיל את הכלים השונים לטובת התמרון היבשתי", הוסיף אל"ם גולדפוס. "ניתוח אוויר וקרקע משותף יוצר פוטנציאל מודיעיני שמאפשר לנו להגדיר משימות ומטרות לתקיפה. חיל-האוויר הוא לא קבלן מטרות, אלא שותף ללחימה. רק כך נביא את הניצחון במלחמה הבאה".

"המפגש הזה הוא מפגש בונה אמון בכל השכבות, מה שדורש מאתנו לבצע שינוי תודעתי גדול", הדגיש אל"ם ד', מפקד היחשת"פ. "המילה סיוע מתארת מתן עזרה לזר וזה לא המצב. אנחנו לא מדברים יותר על סיוע לתמרון הקרב היבשתי, אנחנו מדברים על ניצחון בתמרון. אם כל אחד יצא מהכנס הזה בידיעה שהמשימה המשותפת שלנו היא ניצחון בקרב, כך יהיה. ההגדרה של ניצחון היא פשוטה: להגיע מנקודה אחת לשנייה תוך פרק זמן מסוים ובמקביל לפגוע באויב. כשנתמקד בשלושת הדברים הללו, כשנבנה אימונים משותפים שיגדירו איך עושים זאת וכשניישם נוהל אש משותף שיוציא את מירב הפוטנציאל מהחיל שעובד היטב כשיש תכנון מקדים - נצליח במשימה וננצח בתמרון".