יומן ארועים

Bookmark and Share
מתחת לאדמה: מי שולט על התקיפות בעזה? פורסם בתאריך 16.11.2018
תגיות: מטה מבצעי , שליטה , גזרת עזה
הם שולטים על פעילות חיל-האוויר ברחבי רצועת עזה ואם לא שמעתם עליהם עד עכשיו זה רק בגלל שתפקידם מסווג והם יושבים עמוק מתחת לאדמה. אתר חיל-האוויר מספק הצצה בלעדית לתפקידם של הרמשל"טים, המפקדים שעומדים מאחורי כל יירוט ותקיפה
איתם אלמדון והדס לבב

הכתובת הזוהרת באור אדום על דלת הכניסה לתא רמשל"ט (ראש מוצב השליטה) מכריזה "פעילות מבצעית". סא"ל מ' יושבת על כיסא הרמשל"ט, מחלקת הוראות לקצינים בתא ומתמרנת בין משימות מבצעיות. ראיון לא עומד כרגע בראש מעייניה והיא מרוכזת במשימה המרכזית - הגנה על אזרחי ישראל. המפות על הצג משתנות, הטלפונים מצלצלים אבל היא שומרת על ריכוז. הוראותיה חדות, שאלותיה ממוקדות וסביבה מתרוצצים עשרות קצינים וחיילים, מעדכנים בפיסות מידע ומחכים למוצא פיה. לאחר כחצי שעה, כשהמצב נרגע, היא פונה אלינו בחיוך: "ברוכים הבאים לתא רמשל"ט".


תמונת ארכיון

במוצב השליטה של חיל-האוויר ("הבור") נמצאת יש"ם (יחידת השליטה והמבצעים) השייכת ללהק מבצעי-אוויר. בימי שגרה, בימי לחימה ובעת פעילות מבצעית גלויה או חשאית, עוקבים ושולטים אנשיה על הכוחות המבצעים. היחידה נמצאת בליבת המעגל המבצעי ומובילה כמות משימות חסרת תקדים בשנים האחרונות.

צוות השליטה
המעגל המבצעי בחיל-האוויר מתחיל במודיעין הבונה את תמונת האיומים והמטרות, ממשיך בתכנון העוסק ביצירת הפתרון המבצעי הנכון אל מול ההישג הנדרש, מבוצע בשליטה המתמודדת עם זירת הלחימה ותגובות האויב ומסתיים בתחקור הבוחן את הצלחת המעגל כולו. מהות השליטה היא פיקוד על הכוחות האוויריים בעת ביצוע המשימה.


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: רון תמיר

בראש צוות השליטה עומד רמשל"ט, מפקדם של מפקדי תאי השליטה בחירום. לצדו יהיה זמין תמיד "מפקד חיל-אוויר תורן", קצין מנוסה בדרגת אל"ם/תא"ל שעבר הכשרה מתאימה לקבלת החלטות משמעותיות וניהול משימות. באירועים מורכבים במיוחד, ייקח מח"א תורן את הפיקוד על תא רמשל"ט.

"רוב הפעילות המבצעית של חיל-האוויר בשגרה נשלטת מתא רמשל"ט", מתאר אל"ם ג', מפקד יש"ם המשמש גם כמפקד חיל-אוויר תורן. "המטרה של עולם השליטה היא לסנכרן את הכוחות האוויריים, לתאם ביניהם, להגיב לשינויים בזמן אמת ולהתאים את המענה. לרמשל"ט רובד פיקודי על הכוחות המבצעים ויש החלטות שנמצאות בסמכותו. כל פעילות האיסוף למשל נעשית מתא רמשל"ט, כאשר חלק מהפעילויות הייחודיות נשלטות מתאים ייעודיים".


תמונת ארכיון

בשליטה מלאה
"הרמשל"ט הוא הדמות המרכזית בעולם השליטה המבצעי של חיל-האוויר", מבהיר סא"ל ר', רע"ן בקרה ושליטה ורמשל"ט בעצמו. "הרמשל"ט שולט על כלל המשימות המבצעיות מתא השליטה, חלקן משימות מובהקות של חיל-האוויר וחלקן משימות התומכות את זרועות צה"ל".

"הרמשל"ט שולט הן בפעילות היזומה של חיל-האוויר והן באירועים מתפרצים המתרחשים בהפתעה, בין אם מדובר ביירוט פצמ"ר או רקטה, אירוע על הגדר באחת הגזרות, אירוע הגנה אווירית או מטרה עוינת העומדת לחצות את הגבול", מפרט אל"ם ג'. "במקרה כזה תא רמשל"ט נפתח, מופעלים כלי-טיס או סוללות הגנה אווירית ומי ששולט ומקבל את ההחלטות המרכזיות הוא הרמשל"ט". 


תמונת ארכיון

לרמשל"ט סמכויות רבות וביכולתו לקבל מגוון רחב של החלטות, ולכן חתום על מינויו מפקד חיל-האוויר. "זה תפקיד מאתגר שמביא לקצה את סוגיית קבלת ההחלטות", משתף סא"ל ר'. "אתה נדרש לקבל החלטות לאורך כל המשמרת בקבועי זמן קצרים - מהנחייה לסגירת המרחב האווירי ועד להנחיה על הפלת מטרה על-ידי שיגור טק"א (טיל קרקע-אוויר) על מטרה עוינת. לפעמים ניתן להתייעץ עם גורמי המקצוע הרלוונטיים ולפעמים אין זמן ואתה צריך לקבל החלטה לבד. כשאתה מתחיל יום כרמשל"ט, אתה יודע שהכל יכול לקרות".

"ניהול תא רמשל"ט הוא משחק קבוצתי", מבהירה סא"ל מ', מפקדת יחידת השליטה. "הצוות שולט יחד בפעילות המבצעית, בין אם זו פעילות מתוכננת ובין אם זה אירוע מתפרץ. תא השליטה נדרש לנהל כמה אירועים במקביל, לפעמים במספר זירות בו-זמנית. הגדרת האירוע היא ראשית הצירים. לאחר מכן, נדרש לבצע יישור קו להפעלת כוח והשלב השלישי הוא הפלת המטרה או פתיחה באש".

מזרח תיכון חדש
"בתקופה זו נמצאות מאחורי הגבולות שלנו ישויות שהריבונות שלהן חלקית מאוד, בין אם בעזה ובין אם בסוריה, כשבמקביל מעצמות בינלאומיות פועלות באזור", מסביר אל"ם ג'. "האתגר הוא קודם כל לעמוד בכל משימה ומשימה ולהגיע למצב בו התוצאה שמתקבלת בשטח קרובה ככל הניתן להנחיית מפקד חיל-האוויר".


תמונת ארכיון

"השנה האחרונה בחיל-האוויר חריגה בכל קנה מידה", מצהיר סא"ל ר'. "אני לא יכול להצביע על נושא מרכזי אחד שאפיין את השנה האחרונה בתא רמשל"ט. היו הרבה אירועים להגנת שמי המדינה, הפלת כטב"מים (כלי-טיס בלתי מאוישים) ומטוס קרב. האם אלה אירועים בעלי השפעה אסטרטגית? הם ללא ספק תורמים לעיצוב המרחב".

אך כיצד משתנה השליטה על המשימות המבצעיות בזירה הצפונית לעומת זו הדרומית? "המשימות, האתגרים והאיומים שונים לחלוטין, אך עקרונות השליטה, הפעלת כוח ופתיחה באש נותרים זהים", מציין אל"ם ג'. "בלא מעט פעמים נראה שתא רמשל"ט שולט בכמה זירות במקביל".

סא"ל ר' מוסיף: "הזירה המבצעית מתפתחת כל הזמן. בזירה הדרומית אנחנו נמצאים בסיטואציה בה אנחנו צריכים לתת מענה לצרכים המבצעיים של פיקוד הדרום, לשבש ככל הניתן את הפעילות ההתקפית של האויב ולהכות בו כשצריך. אנחנו פועלים בגזרה הזו בצורה זהירה ומקפידים שלא לפגוע בבלתי מעורבים. מצד אחד אנחנו רוצים להגיב אגרסיבית בהתקפה ובהגנה ומצד שני חשוב מאוד לדייק ולהימנע מטעויות גדולות".


תמונת ארכיון

עליית מדרגה
ביממה שעברה תקפו מטוסי קרב ארבעה מבני שלטון של ארגון הטרור חמאס המשמשים למטרות צבאיות ונחשבים למטרות עוצם. גם התקיפות הללו נשלטו מ"בור" חיל-האוויר. "אנחנו עוסקים בהתקפה משמעותית מאוד על החמאס ועל ארגוני הטרור האחרים שנמצאים בעזה", אומר אל"ם ג'. "ההתקפה הזאת שונה באופן מהותי מתקיפות שביצענו בעבר גם מבחינת כמות וגם מבחינת איכות המטרות. כדי להבין את עליית המדרגה אספר שבכל מבצע 'צוק איתן' תקפנו רק שתי מטרות עוצם".

לתקיפת מטרת איכות יש השפעה רבה על המשך פעילות ארגוני הטרור ברצועה. "תקפנו בניין רב-קומות בו שכן המטה לביטחון פנים של חמאס", מדגים אל"ם ג'. "כשלוקחים לך מפקדה בסדר גודל כזה יש לכך משמעות מידית. אתה צריך להתחיל לפעול ממקומות אחרים, כאשר מידע וחומרים שהיו לך הושמדו. זה משנה את דפוס הפעולה שלך, אתה נהיה יותר פגיע, מתחיל לאלתר והאפקטיביות שלך יורדת. בקצה זה יכול להשפיע גם על פעולות שנראה בהמשך, לאו דווקא על הטיל או הרקטה הבאה. כשהאויב פעיל יותר נוצרות יותר הזדמנויות. המדיניות שלנו ברורה, כשרואים איום אנחנו מסירים אותו".

חיל-האוויר רואה אתגר בתקיפת נכסי טרור. "אנחנו משמידים בניין בתוך שכונה אזרחית וזה אתגר מאוד גדול ברמה הטקטית", משתף אל"ם ג'. "הצלחנו בליל הלחימה האחרון לתקוף כמות גדולה של מוקדי עוצמה צבאיים רב-קומתיים תוך הקפדה על סטנדרט מקצועי גבוה".


תקיפת מטרת עוצם על-ידי חיל-האוויר

כוח גדול? אחריות גדולה
עם כוח גדול באה אחריות גדולה ועם האחריות מגיעות דילמות קשות. "כל הזמן יש דילמות", מדגיש סא"ל ר'. "לנגד עינינו יש שני יעדים - לבצע פעילות מבצעית ולשמור על בטיחות כוחותינו. לפעמים היעדים הללו עומדים זה לצד זה, אך במשימות מסוימות הם מנוגדים. אנחנו יוצאים לבצע פעילות צילום אבל מבינים שלא מתקיימים כל התנאים שמאפשרים אבטחת טיסה למטוסינו, אז אנחנו מחליטים לעשות את זה אחרת. אתה מחובר לכל פעילות מבצעית שאמורה לצאת ומבין שאם פעילות האיסוף לא תצא לפועל זה ישפיע על פעילות אחרת".

במהלך השליטה על המשימה מתמודדים הרמשל"טים עם מגוון רחב של תחושות. "כולם מגיעים אליך כדי להתעדכן, יש אדרנלין מטורף ואתה כל הזמן חושב מה יהיה הדבר הבא", מתאר סא"ל ר'. "אבל יש גם רגעים של סיפוק, נניח כשאתה שולט על אירוע חילוץ מאזור רצועת עזה. ברגע שהצלחת לחלץ את החייל ולחזור מבלי להיפגע יש תחושה של הקלה. אבל התחושות הללו הן תחושות רגעיות שנגמרות אחרי שעה, כשאתה כבר באירוע הבא".

"עבדתי קשה"
סא"ל מ' מכהנת כמפקדת יחידת השליטה והיא אחת ממספר קטן של רמשל"טים סדירים. בנוסף לכך היא הרמשל"ט הראשונה והאישה הראשונה ממערך הבקרה שהגיעה לדרגת סגן-אלוף. "עבדתי קשה כמו כולם כדי להגיע לתפקיד", היא מבהירה. "החיל שואף למצב שוויוני יותר בו יהיו כמה שיותר נשים בתפקידי מפתח".


תמונת ארכיון

דרכה הצבאית של סא"ל מ' רצופה בנקודות בהן הייתה פורצת דרך. היא הייתה האישה הראשונה שפיקדה על גף בקרה והיום יש כבר שתי נשים שמפקדות על גפי בקרה בכל אחת מיחידות הבקרה האזוריות. "אני תמיד מובכת כשמדברים על פריצת דרך", היא אומרת. "לא החלטתי שאהיה פורצת דרך, אני מונעת מהעשייה המבצעית ואני נהנית ממנה מאוד. אם לא הייתי נהנית, לא הייתי עושה את זה".

"אני שמחה שלא מתייחסים להיותי אישה כעניין", משתפת סא"ל מ'. "אני רואה איך בנות צעירות מסתכלות עלי וחושבות 'וואלה, גם אני יכולה'. צריך לראות מודל כדי להאמין שאפשר. ברגע שאת סוללת דרך, עוד בנות מרגישות שהן מסוגלות. יש לי זכות גדולה לגרום לנשים לתחושת מסוגלות גדולה יותר, מקווה שאני מהווה השראה גם עבור הבת שלי".