יומן ארועים

Bookmark and Share
בסיס במבחן: ביקורת מבצעית ברמת-דוד פורסם בתאריך 18.11.2018
תגיות: בסיס רמת-דוד , תרגילים ואימונים
אחת למספר שנים בוחן חיל-האוויר את מוכנות אנשיו בשדה למלחמה כוללת ומאתגרת. כעת הגיע תורו של בסיס רמת-דוד הצפוני שתופס חלק מרכזי ממשימות התקיפה והאיסוף של החיל. "בעת לחימה כוללת יפעלו טייסות הבסיס בצפון ובדרום, ביבשה ובים"
טל בן-נאה | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

הסירנה בבסיס מופעלת. אנחנו רצים לתפוס מחסה וקול פיצוץ נשמע ברקע. לאחר שניות אני רואה אמבולנס מתקרב ומרחוק מבחינה ברביעיית מטוסי "ברק" (F-16 C/D) שממריאים בזה אחר זה למשימות תקיפה, הגנת שמיים ואיסוף מודיעין.

זהו אחד התרחישים שפתחו את ביקורת הכשירות והכוננות (כו"כ) שהתקיימה לאחרונה בבסיס רמת-דוד הצפוני, במהלכה נבחנה מוכנותם של אלפי חיילי הבסיס למערכה הבאה. מנהלת הביקורת שנוהלה על-ידי להק מבצעי-אוויר, הכינה תרחיש לחימה מורכב ומאתגר. הביקורת בחנה תחומים רבים בהם רמת התשתיות ללחימה בבסיס, פקודות הלחימה, הספרות המבצעית, עזרים לתכנון ולניהול הלחימה, וכשירות טייסות הבסיס לביצוע משימותיהן המבצעיות.

הצפוני ביותר
"בסיס רמת-דוד נוגע כמעט בכל משימות החיל וכולל עולמות תוכן מגוונים. לכן ההכנה לביקורת החלה כבר לפני כעשרה חודשים", הציג אל"ם א', מפקד הבסיס. "הבסיס תופס נתח משמעותי ממשימות התקיפה והאיסוף של החיל באמצעות טייסות ה'ברק', וכן משתתף בלוחמת הים עם טייסת 193 ('מגיני המערב') המפעילה את מסוק ה'עטלף' (פנתר). המסוק הימי נוחת כדרך קבע על סיפון ספינות הטילים מדגם 'סער 5' של זרוע-הים, משתתף באופן פעיל בזירת הקרב הימית, ולוקח חלק פעיל באיסוף מודיעין ובניית התמונה הימית. הזירה הימית הצפונית משתנה ועלינו להישאר מעודכנים ודרוכים. שיתופי הפעולה בין המערכים בבסיס תורמים לעשייה מבצעית משותפת ואיכותית יותר. בסיס רמת-דוד הוא בסיס ייחודי ובעת לחימה כוללת יפעלו טייסותיו בצפון ובדרום, ביבשה ובים".

"ביקורת כו"כ היא המבחן המרכזי לבחינת יכולותיו וכשירותו המבצעית של בסיס בחיל, והיא נערכת אחת למספר שנים", חידד סא"ל ש', מפקד טייסת תעופה בבסיס. "הפעם האחרונה בה נערכה ביקורת כו"כ בבסיס הייתה לפני תשע שנים". הביקורת נגעה ברוב המשימות בהן עוסק הבסיס מדי יום ודימתה תרחישי ספיגת טילים משמעותיים, חדירות קרקעיות של מפגעים, משימות מב"ם (המערכה שבין המלחמות), לחימה בגזרה הדרומית ומשימות אוויר-אוויר בגזרה הצפונית. "בחנו את שגרת הבט"ש (ביטחון שוטף) של הבסיס תוך דימוי פגיעה קרקעית בתשתיות ושילוב משימות איסוף ומשימות ארוכות טווח", סיכם אל"ם א'.

כאמור, מטרת העל של הביקורת היא לבחון את הכשירות והכוננות של הבסיס בזמן לחימה כוללת. על מנת לבחון את ביצועיהם של אנשי הבסיס ויחידותיו ייצרו אנשי המטה תרחיש לחימה מורכב ומאתגר, בו לקחו חלק טייסות רבות בחיל. הביקורת נבנתה בהתאם למתארי ייחוס עדכניים ורלוונטיים, כאשר בכל שלב בלחימה נבחנה זירה או משימה אחרת וכל פרט בתרחיש תאם מידע מודיעיני רלוונטי.

בסיס רמת-דוד ראה כבר מספר לא מבוטל של מבצעים ומלחמות, וכך גם חלק מאנשיו. אולם חלק מרכזי לא פחות בהכנת הבסיס לקראת הביקורת היה לרתום את הבסיס על כלל חייליו ולהכניס אותם למצב מלחמה. "אחד האתגרים המרכזיים של בסיס רמת-דוד הוא ש-95 אחוזים מן המשרתים בו מתגוררים בצפון ושותפים להגנה על ביתם הלכה למעשה", ציין סא"ל ש'. "עלינו להכין את אנשינו לכל תרחיש ברמה המנטאלית".

מול כל איום
300 בוחנים ישבו במנהלת הביקורת בבסיס רמת-דוד, השתתפו בתדריכים ובתחקירים בטייסות, והעריכו את כלל יחידות הבסיס על-פי קריטריונים שהוגדרו מראש. אך מלבד היותם הגורמים המעריכים, כל אחד ואחת מהם היה שותף לבניית הביקורת שהחלה חודשים מראש.

"לפני ארבעה חודשים התכנסנו לראשונה על מנת להתחיל את תכנון המנהלת האווירית לביקורת", הסביר רס"ן ר', רמ"ד תרגילים חיליים ומוביל מנהלת הביקורת האווירית שנוהלה מהמטה המבצעי של החיל. "סקרנו את הכוננויות והכשירויות של כל טייסות הבסיס, ובנינו תכנון של מטסים ופעילויות שיתרחשו בעת הביקורת".

בחדר בו ישבנו הוצגו על גבי מסכים התרחישים העתידיים שייבחנו בביקורת, מתארי הטיסה, מזג-האוויר הנוכחי, סד"כ (סדר-כוחות) הכוח ה"אדום" שמפעילה טייסת 115 ("הדרקון המעופף"), טייסת ביום האויב של החיל, וסד"כ הכוח ה"כחול" שמורכב מהטייסות הנבחנות.

"לכל מתאר אווירי שבנינו יש אחראי שהוא המוביל המבצעי בשטח. המתאר נבנה על פי תורות הלחימה והפקודות המבצעיות. במקרים בהם נוצרו פערים והטייסות פנו אלינו, נתנו להן מענה בזמן אמת", סיכם רס"ן ר'. "הביקורת היא רגע האמת ואנשי הבסיס רוצים לצלוח אותה. אנחנו מאתגרים את הבסיס בדיוק במקום הנכון. הפקת הלקחים בעקבות הביקורת תשפר משמעותית את רמת הכשירות והכוננות של הבסיס".