יומן ארועים

Bookmark and Share
ראשונים בחזית הטבע: נחנך המצפור בפלמחים פורסם בתאריך 05.11.2018
תגיות: ראש המטה הכללי , מפקד חיל-האוויר , בסיס פלמחים , איכות הסביבה
היום (ב') ביקר הרמטכ"ל יחד עם חברי פורום מטכ"ל בבסיס פלמחים וחנך את המצפור הראשון בצה"ל, זאת כחלק ממיזם "צבא הגנה לטבע" שמטרתו להוביל מפקדים וחיילים לאחריות ומעורבות פעילה לשמירה על ערכי הטבע. "למיזמים בפרויקט יש תרומה להיותנו צבא טוב יותר שמוציא מחייליו שירות אפקטיבי יותר"
יעל פוקס | צילום: דובר צה"ל

כחלק ממיזם "צבא הגנה לטבע", נחנך היום (ב') בבסיס פלמחים המצפור הראשון בצה"ל. אירוע החניכה נערך בראשות הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, וחברי פורום מטכ"ל. "צבא הגנה לטבע - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם", הוא מיזם משותף לצה"ל, משרד הביטחון, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, רשות הטבע והגנים וקרן קיימת לישראל. מטרתו להוביל מפקדים וחיילים לאחריות ומעורבות פעילה לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת שבסביבתם, במרחב האחריות והפעילות של יחידות צה"ל.

"לפני כחמש שנים, הוצג לי החזון לצבא הגנה לטבע", קבע רא"ל איזנקוט. "החזון הפך למציאות והמיזם הזה הוא חלק מהעשייה של צה״ל. בבסיסים ובחטיבות שאני מבקר בהם, מוצגים לי הפרויקטים שמתקיימים במסגרת 'צבא הגנה לטבע' כמרכיב נוסף בעוצמה וביכולת של היחידה. למיזמים בפרויקט יש תרומה להיותנו צבא טוב יותר שמוציא מחייליו שירות אפקטיבי יותר".

המיזם החל בשנת 2014, וכיום, בשנתו הרביעית, כבר לוקחות בו חלק 51 יחידות צה"ל שונות, מהחרמון בצפון ועד אילת בדרום. מכל התחומים בהם יכול היה חיל-האוויר לעסוק בתחום ההגנה על הטבע, בחר בקרוב לו ביותר: הציפורים. "מזה עשרות שנים עוסק חיל-האוויר בחקר הציפורים בעזרת מחקרי נדידה ושיתוף פעולה עם הרשויות בנושא. חקר הציפורים חשוב לפעילות החיל, בסוף אנחנו יחד באוויר", הדגיש אלוף נורקין. "זהו תחום שהולך ומתפתח. אנחנו מפגינים מקצועיות בכל מה שאנחנו עושים, וככל שהמדינה מתפתחת בתחום השמירה על הטבע - כך גם אנחנו".

לוקחים אחריות
פרויקט פלמחים פועל מזה חמש שנים ומהווה את החלוץ בתחומו בצה"ל. להישגים בתחום שמירת הטבע ובחינוך נדרשת עבודה רב שנתית ומתמשכת, ולכן קיימת חשיבות להמשך קיום המיזם. חולות מישור החוף הם מבתי הגידול החשובים ביותר לשימור בישראל. הם מאכלסים את האחוז הגבוה ביותר של צומח מכל בתי הגידול בישראל, ואת היונק האנדמי היחיד בישראל - מריון החולות. שני האיומים המרכזיים על חולות וכורכרי החוף בכלל, ובתחום פלמחים בפרט, הם פיתוח לא מבוקר והתפשטות מינים פולשים.

"אנשי הבסיס לקחו את מגדל הפיקוח הישן של הבסיס, שהיה ישן ומוזנח, והסבו אותו למצפור שהוא היום", הציג תא"ל יואב עמירם, מפקד הבסיס. "בסיס פלמחים, מעבר להיותו בסיס שמורת טבע, צריך לקחת על עצמו את האחריות להגן על המדינה על כל רבדיה. אנחנו, כמפקדים וכאנשי צבא, מחזיקים בפיסת שטח ממדינת ישראל והאחריות שלנו היא לשמור עליה".

לאורכו ולרוחבו של בסיס פלמחים פרוסות שמורות טבע ועתיקות ארכיאולוגיות בנות יותר מ-3,000 שנים. מיקומו של מגדל הפיקוח הישן נותן למבקרים בו הזדמנות להשקיף על שמורות הטבע וללמוד עליהן ממקום של חינוך והכרת הארץ. "מעבר לשמירה המעשית על הסביבה, יש כאן צעד גדול בכל הנוגע לחינוך ולערכים שנבנים אצל החיילים בבסיס. כל חייל שנקלט בבסיס עושה סיור בשמורות השונות ולומד על הטבע דרך הרגליים והעיניים", פירט תא"ל עמירם. "בבסיס שלנו יש חיות וזנים שונים של צמחים פולשים שעלולים לפגוע בתשתיות הבסיס ובסביבה שלנו. אחת ממטרות המיזם היא לעקוב אחר התופעה הזו ולשמור על הטבע כפי שהוא".

מיזם פורץ דרך
לפני כחמש שנים פנו מובילי המיזם לתא"ל (מיל') יואב לאור, מפקד בסיס פלמחים דאז, עם היוזמה לפרויקט , וזה נתרם מיד למיזם. "טסתי בבסיס כ-25 שנים. פלמחים זה הבית שלי", שיתף תא"ל (מיל') לאור. "מעבר להיותו ביתי, זהו ביתם של כ-3000 חיילים ובית מטפחים. המיזם אפשר לנו לשתף פעולה עם גופים ירוקים וליצור כאן בסיס שהוא שמורת טבע וכולל בתוכו אתרים ארכיאולוגים והיסטוריים עם משמעות אדירה, כמו גשר הגלילים בו התרסק מטוס אספקה של חיל-האוויר במלחמת השחרור".

מפקדים רבים יעידו כי שיתוף הפעולה הבין-זרועי הוליד לא רק שותפות אופרטיבית, אלא גם שותפות בתחום השמירה על הטבע ולקיחת האחריות על הסביבה. כפי שציין תא"ל (מיל') ברוך שפיגל, ממובילי המיזם: "זה התחיל במעופפים והתחבר לאדמה. מודבר במיזם חוצה ישראל ששומר על המכנה המשותף ועל החוסן הלאומי שלנו. כיום זאת כבר משימה בלתי נפרדת מסל המשימות של מפקדי צה"ל".