יומן ארועים

Bookmark and Share
שיתוף הפעולה עם חה"א האיטלקי עולה שלב פורסם בתאריך 02.11.2018
תגיות: בינלאומי , מפקד חיל-האוויר
חילופי ידע בנושא ה-F-35, קיום תרגילים משותפים ועסקאות בתחום בניין הכוח: שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר הישראלי למקבילו האיטלקי הולך וצובר תאוצה. השבוע מונה מפקד חיל-האוויר האיטלקי למפקד צבא איטליה

כל הדרכים מובילות לרומא: שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר הישראלי למקבילו האיטלקי הולך וצובר תאוצה. בחלוף השנים נרקמו בין חיל-האוויר האיטלקי לחיל-האוויר הישראלי מספר עסקאות בתחום בניין הכוח, כאשר המפורסמת מבניהן הינה רכישת מטוס ההדרכה האיטלקי, "הלביא", על-ידי ישראל. בעקבות הרכישה, שיתוף הפעולה התהדק עוד יותר כיוון ששני החילות חולקים ידע על המטוס ומפתחים יכולות חדשות המתבטאות בהכנסת מערכות טכנולוגיות שונות אליו.


השבוע נפגש מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, עם מקבילו האיטלקי, גנרל אנזו ויצ'רלי

בתחום הפעלת הכוח, משתפים החילות ידע בתחומים שונים וכן מקיימים אימונים הדדיים. האיטלקים השתתפו בתרגיל "בלו-פלאג" הבינלאומי שהתקיים בבסיס עובדה בשנה שעברה ואף אישרו את השתתפותם ב"בלו-פלאג" 2019. כמו כן, נציגים איטלקים ישתתפו בתרגיל החילוץ הבינלאומי "Sky Angels" שיחל בשבוע הבא ולראשונה עתידים להתקיים חילופי צוותים בין אנשי צוות-אוויר משתי המדינות המפעילים את מטוס ה"עיטם" (גאלפסטרים G550). בנוסף, קיים שיתוף פעולה פורה בין טייסת מנ"ט (מרכז ניסוי טיסה) הישראלית לזו האיטלקית, ומשלחת בהובלת רלצ"ד (ראש להק ציוד) עתידה לטוס לאיטליה בדצמבר הקרוב.


גנרל ויצ'רלי בעת ביקורו בארץ לפני כשנתיים | צילום: סליה גריון

בעבר פרס חיל-האוויר הישראלי לסרדיניה מספר פעמים וקיים אימונים רחבי היקף עם מקבילו האיטלקי. מעבר לכך, מבצעים החילות חילופי צוותים ושולחים את אנשיהן לקורסים שונים במדינות הזרות. גם מפעילי כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) איטלקים מגיעים לעתים לקורסים בבית-הספר לכטמ"ם השוכן בבסיס פלמחים, ומנגד טייסי ה"שמשון" (סופר הרקולס C-130J) מבצעים הסבות על אדמת איטליה.


משלחת חיל-האוויר בארמון נשיא איטליה

"האיטלקים מעריכים את חיל-האוויר הישראלי, ויש קרבה רבה בין החילות ונושאי עניין משותפים", מסביר רס"ן א', ראש מדור אירופה ואסיה בענף תב"ל (תיאום בין-לאומי). "מפקד חיל-האוויר האיטלקי הינו ידיד אמת של מדינת ישראל שביקר כאן בכל שנה במהלך כהונתו".

ברקע הביקור: מפקד חיל-האוויר האיטלקי מונה לרמטכ"ל
אמש (ד') חזר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מביקור קצר באיטליה. הביקור נערך יום לפני מינויו של מפקד חיל-האוויר האיטלקי, גנרל אנזו ויצ'רלי, לרמטכ"ל איטליה. במסגרת הנסיעה ביקר אלוף נורקין בבסיס "קאמרי", סייר במרכז להרכבת מטוס ה-F-35 ונפגש עם בכירים במערכת הביטחון האיטלקית. כמו כן, השתתף מפקד חיל-האוויר בפאנל עם בכירי חיל-האוויר האיטלקי, סייר בארמון הנשיאותי האיטלקי באירוח היועץ הצבאי לנשיא איטליה וביקר בבסיס "אמנדולה" שמפעיל את טייסת ה-F-35 הראשונה של חיל-האוויר האיטלקי.


מטוס ההדרכה "לביא" מתוצרת איטליה | צילום: קורל דביר

"שיתוף הפעולה עם חיל-האוויר האיטלקי נמצא בנקודה מצוינת, והוא רק הולך ומתגבר", מדגיש אל"ם הראל תגר, נספח צה"ל באיטליה. "הביקור הזה הוא המשך ישיר ליחסים המצוינים בין מפקדי החילות. הנסיעה נולדה במהלך השתתפותו של מפקד חיל-האוויר האיטלקי בכנס מפקדי חילות-האוויר הבינלאומי שנערך בישראל בחודש מאי האחרון, אז הזמין מפקד חיל-האוויר האיטלקי את אלוף נורקין לביקור רשמי במדינה".


אלוף נורקין ומפקד חיל-האוויר האיטלקי הנכנס

"הביקור החל יום לאחר ההכרזה על מינויו של מפקד חיל-האוויר האיטלקי לרמטכ"ל איטליה, ובשבוע הבא הוא ייכנס לתפקידו החדש", מציין אל"ם הראל. "הביקור כולו לווה על-ידי ראש מטה חיל-האוויר האיטלקי והשתתף בו גם מפקד חיל-האוויר המיועד, גנרל אלברטו רוסו. אלוף נורקין השתתף בפאנל אסטרטגי בראשות מפקד חיל-האוויר האיטלקי שדן בסוגיות שיתוף פעולה, באתגרי הביטחון של שתי המדינות ובבניין הכוח של שני החילות. כמו כן, צוינו נושאים בהם יכולות המדינות לשתף פעולה ולתרום זו לזו, כמו שיתוף הפעולה סביב מטוס ה-F-35, אימונים מתקדמים, עולם המאמנים (סימולטורים) ומערך ה'לביא' (M-346)".