יומן ארועים

Bookmark and Share
המבצעים ששינו את מלחמת יום הכיפורים פורסם בתאריך 31.10.2018
תגיות: מלחמת יום הכיפורים , טייסת "דורסי הלילה"
45 שנים עברו מאז מלחמת יום הכיפורים, מלחמה עקובה מדם שתפסה את ישראל בהפתעה גמורה. אנשי טייסת 118 ("דורסי הלילה") ולוחמי סיירת צנחנים במלחמת יום הכיפורים נזכרים במבצעים המיוחדים שהכריעו את הלחימה, בקשר האישי שנרקם ובמורשת המשותפת
כרמל שטרן

אוקטובר 1973, שעת לילה מאוחרת. מסוק "יסעור" (CH-53) ממריא לעומק סוריה ובבטנו 25 לוחמי סיירת צנחנים בפיקודו של רא"ל (מיל') שאול מופז, אז עוד קצין בדרגת סרן. הלוחמים עושים את דרכם לעכב שיירות תספוק עיראקיות לחזית, במבצע שיזכה בהמשך לשם "כתונת".


תמונת ארכיון

"מבצעי 'כתונת' ו'דוידקה' הם פאר היצירתיות והתעוזה של לוחמים ומדינה שמבינים שיש לעשות הכל כדי לנצח. להנחית כוח בעומק שטח האויב למשימה מורכבת זה לא מובן מאליו", אמר סא"ל י', מפקד טייסת 118 ("דורסי הלילה"). "לעצירת שיירות האספקה של הסורים הייתה חשיבות עליונה. כוחות וציוד נוסף יכלו למוטט את הקווים ברמת הגולן, שגם כך היו במצב קשה".

בליל ירח
אותה גיחה דרמטית בליל ה-12 באוקטובר הביאה את לוחמי סיירת הצנחנים אל גשר קטן המחבר בין עיראק לדמשק, ממנו התכוונו להעביר כוחות לחזית הלחימה מול ישראל במסגרת מבצע "כתונת". משימתם הייתה לפוצץ את הגשר ולשוב ארצה. בדרך חזרה הבחינו הלוחמים בשיירת משאיות חשודה, הנוסעת ללא אורות ומתקדמת בצורה מבצעית וחשאית. הם הבינו שמדובר באיום מידי וקיבלו החלטה לחזור לסוריה גם בלילה שאחרי.


צילום: בסיס תל-נוף

"רוח הלחימה ואומץ הלב בשדה הקרב, הרעות בכך שעושים הכל בכדי להחזיר את החיילים הביתה בשלום והחתירה לביצוע המשימה למרות שיש לא מעט אתגרים - כל אלו מלווים אותנו גם היום. מה שאתם עשיתם וחוויתם במלחמת יום הכיפורים מעורר הערכה והשראה", פנה סא"ל י' אל הלוחמים שהשתתפו במבצע. "התמודדתם עם מצבים נפשיים ופיזיים מאתגרים ביותר והצלחתם להתרומם ממפלה לניצחון, כל זאת גם בזכות הלוחמים הרבים שהקריבו את חייהם למען הדורות הבאים. לא יהיה מוגזם לומר כי ללא אותם אנשים ששירתו בצה"ל, ובראשם הכוחות הלוחמים, לא הייתה לנו מדינה היום".

ליל ה-13 באוקטובר. 39 לוחמים במסוק "יסעור", אותו הטיס סא"ל יובל, מפקד הטייסת, נוחתים בנקודה על הכביש בין דמשק לחומס. לא עוברות מספר דקות ולוחמי הסיירת מבינים שהאויב הבחין בהם. "יש רגע מסוים בו אתה לבד. הייתי קצין צעיר בן 25 עם עוד כמה קצינים צעירים על ראש גבעה והייתי צריך להחליט מה לעשות", נזכר הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, רא"ל (מיל') שאול מופז.


תמונת ארכיון

"החלטנו שאנחנו הולכים להסתתרות. להסתתר בשטח הסורי באזור חומס זו לא חוויה נעימה. חילקנו בינינו את הציוד והתפצלנו לשני כוחות, ובאותו הרגע הבנתי שהסיכוי שלי לראות את החצי השני של הכוח ביום שלמחרת הוא קטן. לא עברו מספר דקות והקשר שלי רץ אליי ואמר לי: 'תשמע, זה יובל מפקד הטייסת. תגידו לי - איזה קשר של יחידה יודע להגיד את שם הטייס כשהוא שומע את הקול שלו ברשת הקשר?", מחייך רא"ל (מיל') מופז. "רק החלטנו להתפצל וכבר מפקד הטייסת הודיע שהוא יגיע אלינו תוך רבע שעה. החלטתי לכנס את כולם ולחכות לו כי הכרנו אותו וידענו שהוא ינחת ושהכל יהיה בסדר".

הבזק אחד
האתגר של צוות המסוק היה לאתר את הלוחמים מבלי להתגלות על-ידי הסורים, אשר הזניקו מטוס קרב כדי להאיר את השטח וכך לגלות היכן מסתתרים הכוחות. קברניט המסוק, מפקד הטייסת, ביקש ממפקד הכוח להאיר ולהבהב עם פנס כך שיוכל לזהות את הלוחמים על הקרקע, אך אלה חששו מגילוי סורי. לבסוף שכנע סא"ל יובל את סרן מופז הצעיר להאיר עם הפנס פעם אחת, וכך הצליח לאתר את הכוחות.


צילום: בסיס תל-נוף

"בשל הסמיכות הגיאוגרפית והמשימות המשותפות, נוצר קשר משפחתי בין הטייסת לסיירת. היה 'קליק' עם סא"ל יובל, מפקד הטייסת דאז, ונלחמנו הרבה יחד. הוא לא היה צריך להוציא אותנו מעומק האויב בלילה השני, אבל חש חובה אישית לעשות זאת כי הוא היה זה שהכניס אותנו לשם", שחזר רא"ל (מיל') מופז. "מי שנמצא בטייסת הזו וכל מי שמטיס לוחמים יודע שכשמבצע יוצא לפועל במלחמה זה נראה שונה לחלוטין ממבצע מיוחד בשגרה. אין את חלוקת הקשב של המטה הכללי ועלינו לפעול בתוך מערכת שיש בה המון ערפל. אתה יכול לסמוך רק על מי שנמצא איתך ומכיר את המשימה. במלחמה הערכים הם אלה שקובעים - זה מה שקרה באותו אירוע וזה מה שיקרה אם חלילה תפרוץ מלחמה כוללת. היכולת לסמוך זה על זה נבעה מערכים, לא מהמקצוע או מהטכנולוגיה. אלה ערכים שאין להם אח ורע".

מלחמה במלוא מובן המילה
בשבוע שעבר התכנסו אנשי טייסת 118 בעבר ובהווה יחד עם לוחמי סיירת צנחנים שהשתתפו במבצעי "כתונת" ו"דוידקה". בערב מרגש זה העלו הלוחמים זיכרונות, שמעו על התפתחות הטייסת לאורך השנים וביקרו בליין מסוקי ה"יסעור" ממנו המריאו לאחד מהמבצעים המיוחדים שתרמו להתקדמות הלחימה ולהכרעת מלחמת יום הכיפורים. "אנחנו סומכים עליכם מאוד ולא כי אין לנו ברירה. אנחנו סומכים עליכם כי אנחנו מכירים אתכם, מכירים את המורשת שלכם ובטוחים שתעשו את מה שנכון לעשות", אמר רא"ל (מיל') שאול מופז לאנשי הטייסת.


צילום: בסיס תל-נוף

"לעיסוק במורשת קרב קשר ישיר למוכנות אנשינו ללחימה. למורשת הקרב יש חלק עצום במעבר בין ערכים 'גבוהה גבוהה' לבין ערכים הלכה למעשה", סיכם תא"ל פלג ניאגו, מפקד בסיס תל-נוף. "למלחמה פנים רבות והיא לא תמיד נראית אותו הדבר. מלחמת יום הכיפורים הייתה ללא ספק מלחמה במלוא מובן המילה. אני אישית לא התנסיתי במלחמה כזאת, ובאותה נשימה אני יודע שאני ואנשיי עשויים להידרש לכך. מורשת הקרב ממחישה לנו את מבצעי העבר באמצעות אנשים בשר ודם שמספרים לנו את סיפור חייהם. באימונים אנחנו לא יכולים לדמות את ערפל הקרב, את חוסר הוודאות או את מורא המלחמה".