יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר הגרמני ביקר בישראל פורסם בתאריך 25.10.2018
לראשונה מאז נכנס לתפקידו, נחת השבוע בישראל מפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל אינגו גרהרץ, במטרה להמשיך ולחזק את שיתוף הפעולה האסטרטגי בין החילות והמדינות. במהלך ביקורו נפגש עם בכירים בחיל, סייר בבסיסים נבטים ותל-נוף, ודן במציאת חלופה למסוק ה"יסעור"
כרמל שטרן

מפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל אינגו גרהרץ, ביקר השבוע בישראל כחלק מחיזוק שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר למקבילו הגרמני. גנרל גרהרץ ומשלחתו ביקרו במטה החיל, בבסיס תל-נוף ובבסיס נבטים. במהלך ביקורו נפגש לראשונה גנרל גרהרץ עם מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מאז נכנס לתפקידו.


מפקד חיל-האוויר הישראלי, אלוף עמיקם נורקין, עם מפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל אינגו גרהרץ | צילום: מייק יודין

"שיתוף הפעולה בין החילות צמוד והוא חלק מהיחסים הקרובים של גרמניה וישראל", הציג רס"ן א', ראש מדור אירופה ואסיה בענף תב"ל (תיאום בינלאומי). "שיתוף הפעולה מתמקד בעיקר באימונים משותפים, חילופי ידע, למידה הדדית ותהליכי בניין-כוח. זוהי אחת מנסיעותיו הראשונות של מפקד חיל-האוויר הגרמני והוא העיד שביקור זה חשוב לו במיוחד בשל שיתוף הפעולה הפורה".

שיתוף פעולה מנצח
ביקורו הראשון בישראל כמפקדו של חיל-האוויר הגרמני התאפיין בקידום תכניות שיתוף פעולה בין שני החילות, התוויית כיוונים מרכזיים להמשך העבודה המשותפת ויצירת קשרים אישיים בין מפקדים בשני החילות. "ישנה רשימה מפוארת של שיתופי פעולה בין החילות. הקשר בינינו קרוב ואף עתיד להתחזק. בתוך ביקורו הקצר של גנרל גרהרץ ניסינו להכניס את עיקרי הדברים ולדון בנושאים המשותפים. מפקד חיל-האוויר העיד שהביקור היה משמעותי עבורו".


שיתוף פעולה מנצח | צילום: מייק יודין

חילופי צוותים משתי המדינות במערך ה"יסעור" (CH-53), חילופי צוותים במערך הקרב, קבוצות למידה משותפות בעולם ההגנה האווירית, השתתפות בתרגיל "בלו-פלאג" 2017 שסוכם כהצלחה גדולה ואישור השתתפותו של חיל-האוויר הגרמני ב"בלו-פלאג" 2019 - אלו הם רק חלק מאירועי שיתוף הפעולה בין שני החילות.

חיל-האוויר הגרמני, כמו זה הישראלי, מתלבט בדבר רכישת מסוק מחליף ל"יסעור" הוותיק. המועמדים הרלוונטיים בשני החילות הם CH-53K מבוסס "יסעור" ומסוק "צ'יינוק" (CH-47). "לשתי המדינות שיקולים דומים ברכישת מסוק חדש. הגרמנים הגיעו השנה לישראל כדי להתאמן על נחיתה בשטח מאובק ואנחנו עתידים להגיע אליהם בעתיד להתאמן בטיסה באזורים הרריים", הוסיף רס"ן א'.


תמונת ארכיון

יש למה לצפות
בשנים הקרובות עתיד שיתוף הפעולה בין החילות להתעצם. המשך שיתוף הפעולה בעולם ההגנה האווירית, קיום שיח בניין-כוח שנתי ואף נסיעה של ממייני בית-הספר לטיסה ללימוד ממקבליהם הגרמנים.

"החילות שונים מאוד זה מזה, ובולט שחיל-האוויר הגרמני מאוד רב-לאומי בתפיסתו. הגרמנים בונים יכולות רב-לאומיות לכל אימון או פעילות מבצעית, בניגוד לחיל-האוויר הישראלי שמקפיד על עצמאותו", סיכם רס"ן א'. "אך למרות השוני על הנייר, כשנפגשים מגלים שיש הרבה מאוד במשותף. גם לגרמנים יש תרבות אווירית של מצוינות ודיוק, וכשטסים יחד מגלים את האיכויות אחד של השני".


צילום: מייק יודין