יומן ארועים

Bookmark and Share
בהצדעה: קצינים חדשים בחיל-האוויר פורסם בתאריך 17.10.2018
תגיות: קורס קצינים , מפקד חיל-האוויר , בסיס עובדה
כשמאחוריהם חודשים ארוכים של דרך מחשלת, עמדו היום (ד') כ-120 קצינים חדשים על רחבת המסדרים בבסיס עובדה וקיבלו את דרגות הקצונה. בקרוב הם ישולבו כקצינים במערכי החיל השונים. "העת הנוכחית מורכבת והעתיד יהיה מורכב יותר. אני יודע שהחיל זקוק למיטב האנשים, והנה הם עומדים כאן לפני"
טל בן-נאה | צילום: מייק יודין

בתום עשרה שבועות של הכשרה בבית-הספר לקצינים (ביסל"ק) שבבסיס עובדה, עמדו היום (ד') 119 הקצינים החדשים של חיל-האוויר על רחבת המסדרים וקיבלו את דרגות הקצונה במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין.

"בחודשים האחרונים פועל חיל-האוויר במספר חזיתות, בהתקפה ובהגנה, מהאוויר ומהקרקע", נאם אלוף נורקין. "החיל מקבל על עצמו אחריות הולכת וגדלה בעשייה הביטחונית, ואנשיו הם שותפים מרכזיים בכל מבצע. לחיל הזה אתם מצטרפים כקצינים. ארצה לראותכם משפיעים בתפקידכם, חשים סיפוק מעשייתכם ומושכים את החיל מעלה להיות טוב יותר, להיות מעל ומעבר. העת הנוכחית מורכבת והעתיד יהיה מורכב יותר. אני יודע שהחיל זקוק למיטב האנשים, והנה הם עומדים כאן לפני".

מחורפיש ועד באר-שבע, מגיל 19 עד 26
"החל מעוד מספר דקות הנכם מצטרפים לאוכלוסייה ייחודית בעלת משמעות רבה ובעלת יכולת השפעה עצומה", פנה אל הבוגרים אל"ם מ', מפקד בסיס עובדה. "זכרו מה מצופה מכם - להוביל ולשנות בכל מקום אשר תהיו. תזמו ותדחפו את החייל קדימה, לשם כך הכשרנו אתכם כקצינים ומפקדים. היו בני אדם. זוהי ראשית הצירים אשר מגשרת על כל פער שתתקלו בו בעתיד. בכל מקום בו תצליחו לראות את האדם שעומד מולכם - תצליחו להזיז הרים בעבודה משותפת".

מחזור מספר 56 של בית הספר לקצינים של חיל-האוויר כלל חניכים מחורפיש ועד באר-שבע, מגילאי 19 עד 26. 71 נשים סיימו את הקורס, ארבעה מהצוערים נשואים, ארבעה מהם עולים חדשים ושישה חיילים בודדים. הם הגיעו לבסיס עובדה מהקורס בבה"ד 1 וממסלול קצונה בסמכות, קורס קצינים ייחודי לצוערי החיל המשרתים בתפקידים עורפיים.

בבית הספר לקצינים שבעובדה הם עברו יחד עשרה שבועות של שיעורים, מבחנים עיוניים, סימולציות, שיחות עם אנשי המערכים השונים, סדנאות והתנסויות בראי המקצועי, עיסוק בדמות הקצין, החדרת ערכים, כישורי מנהיגות ורכישת כלים פיקודיים על מנת שיגיעו מוכנים אל תפקידם הראשון כקצינים. כעת הם ישולבו כקצינים במערכי אחזקה, תקשוב, בקרה, מודיעין, פיקוח טיסה, הגנ"ק, מנהלה, אבטחת מידע, רציפות תפקודית, הדרכה ולוחמה מקצועית.

מגשימה את חלומם
את דבר הבוגרים בטקס נשאה סג"ם ב', בת 20 מחיפה, צוערת בהשלמת אבטחת מידע. סג"ם ב' היא בת להורים חרשים אילמים ובנוסף אביה כבד ראיה. החל מגיל קטן היא דואגת לצרכיהם ולתפקוד התקין של הוריה. סג"ם ב' החלה את שירותה הצבאי כמש"קית בקרה. ביציאתה לקצונה היא מגשימה את חלומם של הוריה אשר בשל מצבם הבריאותי לא יכלו להתגייס לצה"ל.

"המסע האישי שלי בהכשרה עבר כשלנגד עייני שתי דמויות מרכזיות שחיזקו אותי ברגעים הקשים, חיבקו אותי ברגעים השמחים וגרמו לי להאמין שגם כשקשה הכל אפשרי", סיפרה בהתרגשות סג"ם ב'. "שתי הדמויות האלו הן ההורים שלי - חיים ואסתר. הורים שלא נתנו לשום מכשול להפיל אותם, שלא נתנו לחברה להגדיר ולהגביל אותם בתוך מסגרת הנכות, שבכל שלב בחייהם לא ביקשו שיקלו עליהם ועשו הכל מבלי לייחס חשיבות למה נורמלי ומה לא. הוריי הביעו תמיכה אינסופית בבחירתי לצאת לקצונה על אף שזה לא היה דבר טריוויאלי עבורם, שכן הנוכחות שלי בבית נחוצה".

"בתור ילדה שחוותה וראתה איך החברה הדגישה את השוני תמיד פעלתי נגד", הוסיפה סג"ם ב'. "אנחנו כבני אדם לא צריכים להיות שונים בהגדרת החברה אותנו. לא בדת, לא בגזע, לא בצבע העור, לא בהעדפות מיניות או דעות אלו ואחרות - אנחנו כולנו מקשה אחת הנקראת בני אדם על כל גוונינו. כקצינים מן הראוי שערכים אלו יהיו נר לרגלינו, ועלינו מוטלת האחריות להנחיל אותם לפקודינו".

ניצחה את הסרטן
בין הקצינים הטריים ניתן למצוא את סג"ם שחר מילפלדר, בת 21 מבית יצחק, שסיימה את הקורס בהשלמת הדרכה. "שיחקתי כדורסל בליגה הלאומית, אך חליתי בסרטן בגיל 15 ולכן נאלצתי להפסיק", היא שיתפה. סג"ם שחר התנדבה לשירות כמדריכת סימולטור מטוס ה"סופה" (F-16I) בטייסת 420 ("מאמני קרב") בבסיס חצור. התפקיד כולל שירות שמונה חודשים נוספים מעבר לשירות הנשים המוגדר.

"נהניתי מאוד בתפקיד, אך הפיקוד הוא זה שמשך אותי", הדגישה סג"ם מילפלדר. "בתור מדריכה התעסקתי בעיקר בפן המקצועי. אני מאמינה שכקצינה אני יכולה לתרום יותר ולכן יצאתי לקורס. במהלך ההשלמה סיירנו הצוערים במאמנים שונים בחיל ולמדנו כיצד טייסת מאמנים עובדת. אני עתידה להשתבץ במה"ד (מרכז הדרכה) תובלה בבסיס נבטים שבנגב ולהיות שותפה להקמת מרכז מאמנים חדש".

בוגרת נוספת שעמדה על רחבת המסדרים הוא סג"ם נוי וזאנה שתשובץ כעת כשלישת טייסת 193 ("מגיני המערב") בבסיס רמת-דוד. סג"ם נוי (20) קיבלה פטור מגיוס על רקע רפואי ופתחה בהליך התנדבות לצה"ל. היא שירתה שנה וחצי כמש"קית משאבים אוויריים במחלקת תוא"ר (תכנון וארגון) שבלהק הרמ"ט (ראש המטה).

"אני אוהבת מאוד את המסגרת הצבאית, ומאמינה שהיא מחנכת ותומכת", אמרה סג"ם וזאנה. "אני מודעת לכך שלא אוכל מיד עם כניסתי לתפקיד לשנות סדרי עולם, אך אני מאמינה שאוכל לדאוג לחיילים שלי לשירות טוב ומשמעותי יותר. עוד כאשר הייתי מלש"בית (מועמדת לשירות ביטחון) ידעתי שאני מעוניינת להיות קצינה. מעבר לכך, המפקד שלי היווה עבורי דוגמה ומופת, ואני שואפת להיות עבור חיילי מה שהוא היה עבורי".