יומן ארועים

Bookmark and Share
מחוברים לעתיד: מפקדי העבר חוזרים לפלמחים פורסם בתאריך 12.09.2018
תגיות: בסיס פלמחים , מורשת
חלקם הביאו אליו את מערך המסוקים, חלקם ביססו בו את מערך הכטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק) ואחרים ייסדו בו את יחידת הקומנדו, אך כולם יחד היו שותפים ליצירת הבסיס כפי שהוא כיום. מפקדי בסיס פלמחים לדורותיהם חזרו ליום מורשת בבסיס עליו פיקדו
אילי פארי

באולם רחב ידיים בבסיס פלמחים ישבו לאחרונה מאות אנשים. רק לפני מספר חודשים ישבו כאן עשרות אנשי חיל-האוויר, רובם המוחלט במדי קצינים תכולים, והעבירו תדריך מפורט לקראת תרגיל חיילי שדימה לחימה בשלל זירות. באותו האולם ממש התכנסו עשרות חיילים במדי חיל-האוויר וזרוע היבשה, קצינים מכלל המערכים בחיל, לוחמים, טכנאים, מפעילי כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) ומכונאים מוטסים. חדי העין יכלו למצוא בשורות הראשונות כעשרה אזרחים במנעד גילאים יחסית רחב. אלו הם מפקדי הבסיס לשעבר שהגיעו ליום מורשת בבסיס פלמחים.


צילום: מייק יודין

לכנס, שנערך אחת לשלוש שנים, מגיעים כלל מפקדי בסיס פלמחים לשעבר, מסיירים בבסיס, מתעדכנים בשינויים שנעשו וקוצרים את הפירות של עשייתם מרובת השנים. "שתי מטרות עיקריות היו לנו בקיום הכנס", מעיד תא"ל נמרוד שפרוני, מפקד בסיס פלמחים. "הראשונה, לרכז את כלל מפקדי העבר של הבסיס ולערוך בעבורם סקירה של כלל השינויים שנעשו ונעשים בבסיס מאז שעזבו וכתוצאה מעבודתם המרובה בתקופת כהונתם. המטרה השנייה הייתה לייצר יום מורשת לאנשי הבסיס לציון 70 שנים לחיל-האוויר, לצה"ל ולמדינת ישראל. יום מורשת שמחבר אותם לבסיס, לעשייה ולעבר, ונותן להם פרספקטיבה על שירותם כיום ועל המקום בו הכל התחיל".

בגובה עשרת אלפים רגל
הכנס החל בפאנל בהשתתפותם של שבעה ממפקדי העבר של הבסיס. כל אחד פיקד על הבסיס בתקופה אחרת לחלוטין: שניים מהם פיקדו עליו כשעוד הוגדר ככנף, חלקם הביאו אליו את מערך המסוקים ואחרים דאגו לבסס בו את מערך הכטמ"ם.

"משקלו הסגולי של בסיס פלמחים במשימות חיל-האוויר כיום הוא אדיר, הן בביטחון השוטף והן בחירום, ואני אומר זאת כמי שמלווה את המשימות הללו יום-יום מתאי השליטה", הציג סא"ל מוטי חבקוק, ראש תחום היסטוריה בחיל-האוויר. "ההיכרות עם עברו של הבסיס ותהליכי התפתחותו אינם נופלים בחשיבותם מההיכרות עם האתגרים עמם אנחנו מתמודדים כיום. היכרות זו היא כלי נוסף בארסנל היכולות שיסייעו לנו להתמודד עם אתגרי העתיד. כבר נאמר שעם שלא יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל".


צילום: מייק יודין

"המפגש הראשון שלי עם בסיס פלמחים היה מגובה עשרת אלפים רגל. היינו שני מסוקים באימון ולפתע המסוק השני החל לעלות באש והתרסק. נחתנו אי שם בבסיס, שעוד לא היה בסיס מסוקים, ועמדנו פעורי פה מסתכלים על המסוק עולה באש. זמן לא רב לאחר מכן קיבלתי את הפיקוד על הבסיס", מעיד תא"ל (מיל') נחמיה דגן, מפקד הבסיס בין השנים 1979-1983. "הבסיס היה מחולק לשני איים נפרדים, אז חיברנו אותם לכדי אי אחד והתחלנו לבנות. טייסת 160 ("טייסת המסק"ר הראשונה") עברה לבסיס, טייסת 190 ("מגע הקסם") נפתחה ובמהלך מלחמת לבנון הראשונה הפעלנו לראשונה מסוקי-קרב וכטמ"מים מפלמחים. כך עבר הבסיס את טבילת האש הראשונה שלו בהצלחה".

"בסיס פלמחים תמיד יהיה שם"
גם שינויים תפיסתיים הובילו מפקדי העבר, בעיקר שינויים שנוגעים לשיתוף פעולה רב-חילי שהקנו לבסיס את הסיסמה - "בסיס לשיתוף פעולה". "מבצע 'דין וחשבון' שנמשך שבעה ימים בדרום לבנון היה המבצע הראשון שהובלנו באופן מלא. באותן שנים לא היה שטח אפור בין לחימה לביטחון שוטף. ידעו מה עושים במלחמה, ידעו מה עושים כשאין מלחמה, אבל זו הייתה הפעם הראשונה שחיל-האוויר למד להתמודד עם שגרה של מבצע", מעיד תא"ל (מיל') אפרים סגולי, מפקד הבסיס בין השנים 1992-1995.


צילום: מייק יודין

תא"ל (מיל') גבי שחור, מפקד הבסיס בין השנים 2005-2008, מוסיף: "מלחמת לבנון השנייה תפסה את חיל-האוויר ב-12 ביולי, לאחר שלושה שבועות של טיסות מרובות של מסוקים וכטמ"ם בגזרת עזה. אחד הדברים הראשונים שהחלטתי לעשות בעקבות קריאת התחקיר של מלחמת לבנון הראשונה הוא להכריז על מצב מלחמה בבסיס עוד לפני שהוכרז על מלחמה באופן רשמי. זה היה מדהים לראות את השינוי שהבסיס עשה ברגע אחד ואני הדגשתי דבר מרכזי אחד - לא יהיה כוח קרקעי שיזדקק לסיוע ובסיס פלמחים לא יעניק לו סיוע. בין אם זה סיוע באש, חילוץ או הטסת כוחות - בסיס פלמחים תמיד יהיה שם".

כשהסיסמה הופכת למציאות
עם סיום הפאנל נסעו מפקדי הבסיס במילואים לליין טייסת 200 ("טייסת המל"טים הראשונה") המפעילה כטמ"ם מסוג "שובל" (הרון 1), והתרשמו מהכלים השונים שמפעיל הבסיס. החל מהסבר מפורט על שינויים שהוכנסו ב"שובל" וב"זיק" (הרמס 450), דרך כניסה לקרון ההפעלה בו יושבים מפעילי הכטמ"ם ועד להסבר על מסוקי ה"ינשוף" (בלאק-הוק), אותם מכירים מרבית מפקדי העבר מקרוב. משם המשיכו לביקור בטייסות התחזוקה של מערך הכטמ"ם וסיירו בין מבני הבסיס הוותיקים.


צילום: מייק יודין

"מבסיס שנבנה על חוף הים הפכנו לבסיס עם יחידות רבות ששייכות למגוון מערכים מבצעיים. העוצמה שאנחנו מפעילים נותנת גאווה וכוחות לאנשי הבסיס שמשרתים כאן היום. מה שמייחד את הבסיס שלנו ומלווה אותנו בעשורים האחרונים הוא תחום שיתוף הפעולה. תחום זה כוון במקור לשיתוף פעולה בין חיל-האוויר לשאר זרועות צה"ל אבל יש לו משמעות עמוקה יותר שנוגעת לשיתוף פעולה בין היחידות והמערכים השונים בחיל. באמצעות הפעילות היומיומית שלנו הסיסמה הופכת למציאות".