יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר חוזר לבית-הספר פורסם בתאריך 02.09.2018
תגיות: מפקד חיל-האוויר , מתגייסים , מלש"בים
חוזרים לספסל הלימודים: בחיל-האוויר מצייתים לפקודות או מפעילים שיקול דעת? אילו יכולות צריך במיונים לקורס-טיס? והאם נשים יכולות להתקדם בחיל-האוויר? על שאלות אלו ועוד ענה מפקד חיל-האוויר בביקורו בבית-הספר התיכון "נהלל" בו למד
הדס לבב

לאחרונה חזר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, אל בית-הספר התיכון בו למד. הוא לא חזר כדי להשלים שיעור שפספס או כדי להיבחן שוב בבגרות בתנ"ך, הוא חזר כדי להיפגש עם התלמידים שיתגייסו בקרוב ויהיו חלק מחיל-האוויר ומצה"ל בכלל.


תמונת ארכיון

"לפני 32 שנים ישבתי במקום בו אתם יושבים עכשיו", פתח אלוף נורקין את השיחה עם תלמידי שכבת י"ב. "אתם מסתכלים עליי כאילו אני דינוזאור אבל אני מרגיש כאילו זה היה רק אתמול. אני זוכר איך הרגשתי כשהגיעו קצינים לדבר איתנו לקראת השירות הצבאי. לא ידעתי אם אני מסוגל ואם אצליח. אם יש משהו שאני רוצה שתזכרו מהשיחה הזו הוא שאתם מסוגלים. יש לכם יכולת להשפיע על מסלול החיים שלכם, על הסביבה שלכם ועל מדינת ישראל".

לאחר שמפקד חיל-האוויר הציג את עצמו ואת פעילות החיל הוא ביקש לשמוע מה רוצים התלמידים לדעת.

לאן אתה מוביל את חיל-האוויר - לציות לפקודות או להפעלת שיקול דעת?

"מקצוע הטיסה הוא מקצוע ניגודי מאוד. מצד אחד, יש הוראות מדויקות שמסבירות איך צריך להתניע את המטוס ואיך להטיס אותו. מצד שני, ברגע המשימה משתנים החוקים: בשמיים אתה יכול לפגוש מטוס אויב מפתיע או סוללת טילים ואתה צריך להתמודד. כאן נכנס מרחב שיקול הדעת. יש משפט בחיל שאומר 'במשימה, הטייס הוא מפקד חיל-האוויר'. הוא מכיר את המדיניות ומקבל הנחיות, ולמרות הכל הוא זה שברגע האמת מחליט מה חיל-האוויר יעשה".


תמונת ארכיון

"לפעמים מגיעים למצב שבין המטוס למטרה יש עננים. העננים האלה עלולים לגרום לקרן הלייזר של הפצצה להשתבש ובמקום לפגוע בבית אחד היא תפגע בזה שלידו ובאנשים בהם לא רצינו לפגוע. צריך לדעת לקבל החלטה באוויר ובמידת הצורך לשנות את התוכנית המקורית. מרגע הגיוס ועד לרגע לבישת הסרבל ויציאה למשימות בשטח אויב, עוברים אנשי צוות-האוויר הכשרה ארוכה שמקנה גם את הבסיס היציב של הנהלים וההגדרות וגם את היכולת לקבלת החלטות".

איך מתכוננים למלחמה הבאה?

"כשהייתי בבית-הספר היסודי, סבתא שלי אמרה שעד שאתגייס כבר לא יהיו מלחמות. אני מקווה שהנבואה שלה תתגשם בקרוב. בעבר התכוננו למלחמות כפי שאתם מתכוננים לבחינות בגרות. מה זאת אומרת? אתם יודעים את החומר, יודעים איך נראו מבחני העבר ומתרגלים לפיהם. למדנו את פעילות חיל-האוויר במלחמת ששת הימים, במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון הראשונה. אך בעבר מדינת ישראל התמודדה עם מדינות אויב ולהן צבא וחיל-אוויר עם בסיסים וטייסות".


תמונת ארכיון

"האויבים הנוכחיים מולם אנו מתמודדים שונים זה מזה ולא מאורגנים בצבאות מסודרים כמו פעם. התרחישים השתנו, ניקח לדוגמה מטוס קרב שממריא למשימה מבצעית. במידה והוא יוצא למשימה בעזה הוא צריך להתכונן למרחב בו יש מאפיינים של שכונות מגורים, אם הוא פונה לסוריה זה משהו אחר, אם טס למדינות מעגל שלישי התרחיש שונה לגמרי. לאיזה תרחיש עלינו להתכונן? לאיזה מבחן בגרות? פיתחנו שיטה אחרת, אנחנו לא עושים הכנה מבוססת תרחיש אלא בונים כוח מבוסס יכולת. רוצים שלמטוס הקרב תהיה יכולת להתמודד עם 'מיג' סורי וגם לתקוף משגר שטמון מתחת לאדמה בעזה. אנחנו מתכוננים למספר אפשרויות ובונים כוח שיהיה גמיש ומותאם לכל אחד מהתרחישים".

אילו יכולות צריך במיונים לקורס-טיס - ערכיות, מנהיגותיות או טכניות?

"כדי להיכנס בשערי בית-הספר לטיסה יש צורך ברף מסוים של יכולות טכניות. לאחר מכן האישיות משפיעה - היכולת לתחקר, ללמוד מטעויות וגם מהצלחות. בעשורים הראשונים של המדינה ההיבטים הטכניים היו אלה שקבעו. כיום יש מטוסים מתקדמים יותר והטייסים נדרשים לפחות קואורדינאציה בהפעלה, אך צריכים להיות בעלי יכולת חשיבה באוויר ובעלי חלוקת קשב. כדי להתפתח כמוביל רביעייה, סגן מפקד טייסת או מפקד טייסת צריך שיהיו לך כישורי מנהיגות ניכרים".


צילום: סליה גריון

האם נשים יכולות להתקדם בחיל-האוויר?

"צה"ל הוא צבא העם. אני כמפקד רוצה לאפשר לכולם לשרת תוך כדי שמירה על ערכי הדמוקרטיה והמורשת היהודית. אפשר לעשות את זה ביחד. יש איכות נשית גבוהה מאוד במדינה. 3,500 בנות עוברות את המיונים המתקדמים לקורס-הטיס ומתוכן רק 1,500 מגיעות ליום הגיוס. למה? כי 2,000 אומרות לעצמן 'אני לא אצליח'. אם יש משהו שאני רוצה לשנות זה שהן יגידו 'אני אצליח, אני יכולה'".


צילום: סליה גריון

"כיום אנחנו לא ממצים את האיכות של הנשים בצורה מספקת ואנחנו רוצים למצות יותר. מינינו מפקדת טייסת תעופה, סגנית מפקד טייסת קרב וסמג"דית ב'כיפת ברזל'. אני רוצה שתסתכלו על מפקדת הטייסת ותגידו 'אנחנו יכולות'. כשהדבר הזה יקרה, מדינת ישראל תעלה מדרגה וההשפעה של זה תורגש בתפקידים במגזר הציבורי והעסקי ולא רק בצבא ובחיל-האוויר. זה תלוי בכן".