יומן ארועים

Bookmark and Share
חטיבת גולני וחיל-האוויר בתרגיל חטיבתי פורסם בתאריך 23.08.2018
תגיות: היחידה לשיתוף פעולה , ינשוף (בלאקהוק)
השבוע הסתיים תרח"ט (תרגיל חטיבתי) של חטיבת גולני יחד עם חיל-האוויר בזירה הצפונית, בו התמקדו הכוחות בפינוי פצועים מאסיבי מהחזית. בתרח"ט תורגלו התשתיות והנהלים לשילוב פעילות כלי-טיס ורחפנים בלחימה. "המטרות שלנו הן משותפות - הצלת חיים וניצחון בלחימה"
נופר בליט ויעל פוקס

השבוע הסתיים תרח"ט (תרגיל חטיבתי) של חטיבת גולני יחד עם חיל-האוויר. הכוחות האוויריים והקרקעיים תרגלו לחימה בזירה הצפונית, תקיפות מטוסי קרב ופינוי פצועים מאסיבי, זאת לפי התוכנית האופרטיבית אשר נבנתה בשנה האחרונה בשיתוף פעולה מלא בין חיל-האוויר האוויר וזרוע היבשה.


תמונת ארכיון

בתרגיל, אשר שילב אימון של כוחות חי"ר (חיל-רגלים) וכלי-טיס, לקחו חלק בעלי תפקידים מהיחידה לשיתוף פעולה של חיל-האוויר (יחשת"פ), האמונים על התיווך בין כוחות הקרקע לכוחות האוויר. "הקס"א (קצין סיוע אווירי) הוא איש צוות-אוויר או מפקד פלוגה לשעבר שאחראי על הצרכים האוויריים של החטיבה בשטח הכוללים תיאום תקיפות, דרישת מטרות ופינוי פצועים", הסביר סרן ג', קצין מדור אוגדות מתמרנות בלהק השתתפות ומסוקים, המשמש במסגרת תפקידו כחונך הקס"אים.


תמונת ארכיון

במהלך התרגיל השתמשו הקס"אים במערכת מחשוב שדרכן ניהלו את כל העבודה מהשטח. "כאשר החטיבה רוצה לתמרן באזור מסוים וצריכה סיוע באש מהאוויר, אז הקס"א אחראי להכין את המטרות או לעבד אותן בצורה שתתאים לתקיפה מהאוויר", ציין סרן ג'. "אם יש כוח שזקוק לתקיפת מטוס קרב בגלל שיורים עליו אז הקס"א צריך לבחור את המטרה, להבין מי דורש את תקיפתה ולהעביר אותה בצורה הכי מהירה למעלה כדי שמטוסי החיל יבצעו את התקיפה".

תורת לחימה חדשה לפינוי פצועים מהחזית
בתרגיל השתתפה טייסת 123 ("ציפורי המדבר") המפעילה מסוקי-סער מסוג "ינשוף" (בלאק-הוק) מבסיס פלמחים. הטייסת עובדת בצמוד עם אוגדה 36 ("עוצבת הגעש"). שיא העבודה המשותפת בא לידי ביטוי בשני תרגילי חטיבה עצימים שהתמקדו בפינוי פצועים מהחזית. "עם התקדמות תר"ש (תוכנית רב-שנתית) 'גדעון', פיתחנו תו"ל (תורת לחימה) חדש סביב הנושא יחד עם האוגדה", תיאר סרן ר', איש צוות-אוויר בטייסת. "בהתחלה יצרנו קשר רציף שכלל הרבה פגישות והיכרות אישית מעמיקה, ומשם התקדמנו. התחלנו להבין את הפערים בין הרצוי למצוי בשטח, ואת הצרכים והדרישות של האוגדה מאתנו. לאור זאת בנינו יחד תו"ל".


צילום: סליה גריון

לאחר בניית התו"ל השתתפו הטייסת והאוגדה בתרגיל מפקדות ראשון, במהלכו בחנו את התו"ל לראשונה. "התרגיל הוא פלטפורמה לבחינות התו"ל", הסביר סרן ר'. "קיים שוני בין הזרועות אפילו בדרך בה הפעילות מתבצעת. בזרוע היבשה לרוב הפקודות והדרישות יגיעו מהלוחמים בשטח ויעלו למעלה. בחיל-האוויר זה הפוך - הפקודות והדרישות יגיעו מלמעלה אל הטייסות בשטח. ההיכרות האישית וההבנה של היכולות והאתגרים הייחודיים הם אלו שעוזרים לנו להתעלות על הקונפליקטים הללו".


צילום: סליה גריון

שיא התרגול המשותף בטייסת התבטא במספר תרגולי לילה מלאים שהתבצעו בשבועיים האחרונים יחד עם האוגדה, שם התמודדו אנשי צוות-האוויר עם פעילות לחימה לילית. "אנשי הצוות במסוקים נדרשו לפנות פצועים תחת איום, כאשר שדה הראייה בלילה מאתגר הרבה יותר", שיתף סרן ר'. "המטרות שלנו הן משותפות - הצלת חיים וניצחון בלחימה. מצד אחד יש אוגדה שרוצה להמשיך להילחם, לנצח ולדאוג לאנשיה, ומצד שני יש טייסת שרוצה לסייע לאוגדה ולהציל חיים אבל צריכה להתמודד עם אתגרים שונים. לכן אנחנו חייבים לעבוד יחדיו על מנת להשיג את המטרות המשותפות".

עולם חדש
על חלקו האווירי של האימון, אחראים כאמור אנשי היחשת"פ מלהק השתתפות ומסוקים. "אנחנו אחראים לתאם את הסד"כ (סדר-כוחות) האווירי שמגיע לתרגיל, ממסוקים דרך כטמ"מים (כלי-טיס מאוישים מרחוק) ולעיתים גם מטוסי קרב. עלינו לייצר אירועים שדורשים סיוע אווירי ולהכניס אותם למתאר האימון", פירט סרן ג'. "אנחנו מגיעים לתרגיל עצמו ולמכלולי האוויר, מוודאים שהחלקים האוויריים של התרגיל קורים כמו שצריך ומטמיעים תהליכים שונים. למשל, בימים אלה אנחנו מבצעים תהליך במסגרתו אנו מקצרים את הזמן בו הקס"א מעביר מטרות לחיל-האוויר, כך שהזמן בין דרישת הכוח לתקיפת המטרה יתקצר משמעותית. באמצעות תהליך זה נוכל להשיג אפקטיביות גדולה יותר בתקיפות הקרב".


תמונת ארכיון

בתרח"ט תרגלו הכוחות את התשתיות והנהלים לשילוב פעילות כלי-טיס ורחפנים בלחימה. "כיום יש הרבה מאוד רחפנים בשמיים, גם של כוחותינו וגם של האויב", הסביר רס"ן י', ראש מדור הדרכה בלהק השתתפות ומסוקים, שאחראי על קליטת ופיתוח תורות ותפיסות חדשות בשילוב זרוע היבשה. "הרחפן הוא כלי-עזר משמעותי לכוחות הקרקע אשר נכנס לאחרונה לשימוש צבאי. בעבור המ"פ (מפקד פלוגה) והמג"ד (מפקד גדוד), הרחפנים הם העיניים שלהם בשטח. הם משתמשים ברחפנים כדי לדעת מה השלב הבא בלחימה ולאסוף מודיעין".

"צריך לדעת לארגן את הרחפנים בשמיים כדי שכולם יוכלו לטוס ביחד בצורה בטוחה ומופרדת. אם מסוק קרב מגיע לסייע לזרוע היבשה בפינוי פצועים צריך לדאוג שהוא לא יתנגש חלילה ברחפן", אמר רס"ן י'. "זהו עולם חדש שצריך לשים בבסיסו את היסודות, התרבות, הכללים והמנגנונים הנכונים".