יומן ארועים

Bookmark and Share
"חד וחלק": מפקד "שלדג" מדבר על הכל פורסם בתאריך 26.08.2018
תגיות: שלדג , מלחמת לבנון השנייה , מערך המסוקים
12 שנים עברו מאז מבצע הקומנדו הגדול ביותר שידע צה"ל בעומק שטח האויב. בשנים שחלפו לא שיתפו המפקדים, הטייסים והלוחמים בפרטי המבצע שנועד לייצר אצל חיזבאללה את התחושה שגם העורף הלבנוני לא בטוח מפני פשיטות. בראיון מיוחד לאתר חיל-האוויר מדברים מפקד חיל-האוויר ומפקד "שלדג" דאז על הכל. מבצע "חד וחלק" - חלק א'
איתם אלמדון והדס לבב

הזמן: ה-2 באוגוסט 2006, עיצומה של מלחמת לבנון השנייה. הכוחות: 180 לוחמי עילית מיחידות "שלדג" וסיירת מטכ"ל, מלווים בכוח אווירי של כמעט מאה כלי-טיס. המטרה: ביצוע פשיטה בעורף הלוגיסטי של ארגון חיזבאללה במרחק של יותר ממאה קילומטרים מגבול ישראל. היעד: העיירה בעל-בכ, שבה נמצאים לא רק מתקנים ולוחמים של חיזבאללה, אלא גם הגרעין של אנשי משמרות המהפכה האיראניים בלבנון.

תריסר שנים עברו מאז מבצע "חד וחלק", מבצע הקומנדו הגדול ביותר שידע צה"ל בעומק שטח האויב. בשנים שחלפו לא שיתפו המפקדים, הטייסים והלוחמים בפרטי המבצע שנועד לייצר אצל ארגון הטרור חיזבאללה את התחושה שגם העורף הלבנוני לא בטוח מפני פשיטות. כעת, בראיון לאתר חיל-האוויר, הם מספרים על ההיערכות למבצע, הלחימה בשטח שלב אחר שלב, האפקט התודעתי שיצר המבצע והמקום בו נמצאות יכולות הקומנדו של חיל-האוויר ושל צה"ל 12 שנים אחרי.


צילום: זיו קורן

"בשנים שקדמו למלחמה לחמה 'שלדג' בטרור הפלסטיני בעזה ובאיו"ש", מסביר אל"ם (מיל') א', מפקד יחידת "שלדג" במלחמת לבנון השנייה. "אבל חצי שנה לפני המלחמה, אנחנו מבינים שחייבים להפנות את הפעילות ללבנון ואנחנו נכנסים ל'עונה מבצעית': היחידה מכינה תכניות מבצעיות למלחמה ותפיסה מבצעית להתמודדות עם אתגר ציד חוליות התמ"ס (תלול-מסלול) איך נכון לתקוף, לפעול ולהביא מודיעין".

אל מעוז חיזבאללה
מלחמת לבנון השנייה נפתחה ב-12 ביולי 2006 בתקיפת חיזבאללה על סיור צה"ל ליד זרעית, הריגתם של חמישה מלוחמי הסיור וחטיפת גופותיהם של שניים מהם - רס"ר אהוד גולדווסר ז"ל ורס"ל אלדד רגב ז"ל, במקביל להפגזת יישובי הגליל המערבי.

"יש התרעה לחטיפה בגבול הצפון ואנו נערכים למבצע תגובה מהיר בגזרת 'עוצבת הגליל' (אוגדה 91) ביוזמתו ותחת פיקודו של מפקד האוגדה, תא"ל (מיל') גל הירש. יומיים לפני החטיפה התבטלה ההתרעה ואנחנו חוזרים ליחידה בכדי להמשיך בהכנות למבצעים המתוכננים. מיד לאחר החטיפה אנחנו מעלים כוחות גדולים מהיחידה לביצוע מבצעי איסוף ותקיפה בגזרת אוגדה 91. במקביל, נערכת היחידה לביצוע סדרת מבצעים בעומק מרחב הלחימה ובעומק לבנון.


עיצוב גרפי: רון תמיר 

"כשבוע לאחר תחילת המלחמה עלה בפעם הראשונה הרעיון של 'חד וחלק'", נזכר אלוף (מיל') אליעזר שקדי, מפקד חיל-האוויר במלחמת לבנון השנייה. "מטרת המבצע הייתה פגיעה במחבלים והשגת מידע מודיעיני. רצינו לבצע מהלך בעל משמעות מבצעית בעומק שטח האויב וגם להמחיש לאויב כי הוא חשוף בכל מקום בו הוא נמצא. לב ליבו של המקום בו הוא מרגיש הכי מוגן היה בבעל-בכ".

"המטרה הייתה לפגוע בכמה שיותר לוחמי חיזבאללה, לפגוע בתשתיות ובהיערכות המבצעית של הארגון בגזרה ולאסוף מודיעין", מגלה אל"ם (מיל') א'. "יש צורך בפעולה בעומק בכדי לפגוע באויב בכל מרחב הלחימה, לפגוע בתחושת הביטחון שלו, להפתיע אותו ולגרום לו להסיט כוחות מהחזית לטובת הגנה על העורף".


עיצוב גרפי: רון תמיר 

הוחלט על פשיטה בשני מוקדים: בית-חולים קטן (דר אל-חכימא) בו תפעל סיירת מטכ"ל בפיקודו של אל"ם עודד ראור ז"ל ושכונה במזרח בעל-בכ בה מתגוררים בכירי חיזבאללה. "אנחנו רוצים להביא מודיעין ולפגוע במי שרלוונטי", מרחיב אל"ם א'. "יש כאן עוד מטרה - אנחנו רוצים לפעול בעומק כי כאשר כוח קרקעי פועל האויב יוצא מהמסתור ומגיב, משנה את מערכי ההגנה שלו, ובכך מאפשר לנו לזהות את מיקומו ולתקוף אותו".

חסר תקדים
"הוחלט שחיל-האוויר יפקד על מבצע 'חד וחלק'", משחזר אלוף (מיל') שקדי. "זה היה דבר חריג. חיל-האוויר מעולם לא הכין, תכנן, אישר ושלט על מבצע קרקעי גדול בו משולבים כוחות קומנדו גדולים וכוחות אוויריים גדולים וזו הייתה הפעם הראשונה בה מפקד חיל-האוויר שולט על מבצע אווירי וקרקעי". לדברי אל"ם (מיל') א', "חיל-האוויר תפס עצמו כגורם האחראי על העומק. לכן חיל-האוויר לקח פיקוד על מבצע קרקעי וזה הצריך הרבה אומץ ממפקד חיל-האוויר. חיל-האוויר הוביל את המבצע במקצועיות כפי שהוא יודע להוביל".


עיצוב גרפי: רון תמיר

"יחידות מיוחדות אחרות רצו לקחת חלק במבצע והיה צורך לעשות סדר", מספר אל"ם (מיל') א'. "הוקמה מפקדה תחת ראש אמ"ץ (אגף מבצעים) בהובלת אלוף (מיל') טל רוסו". הוחלט כי יחידת "שלדג" וסיירת מטכ"ל ישתתפו במבצע תחת פיקודו של אלוף ניצן אלון, אז מפקד חטיבת עציון שהושאל למבצע עקב נסיונו כמפקד סיירת מטכ"ל בעבר. "ההיערכות למבצע התחילה בצוותי תכנון ביחידה", ממשיך אל"ם (מיל') א'. "תחילה תוכננה השתלטות ואט-אט מצמצמים את זה לפשיטה חד-לילית. אנחנו מבינים שבפעם הראשונה שצה"ל עושה פשיטה מהסוג הזה בלחימה נכון ללכת על פשטות כי ככל שאתה נמצא בשטח יותר זמן, אתה עלול להפוך מפתרון לבעיה".


תמונת ארכיון

"שלדג" מגבשת את התכנית המבצעית, מתרגלת אותה ובהתאם ללקחים הנלמדים מהתרגול משנה את התכנית ומדייקת אותה. "אם הייתי צריך לעשות מבצע כזה בשגרה היינו מדברים על כמה חודשי הכנה. כאן זה נעשה בנהלי קרב הרבה יותר קצרים", מתאר אל"ם (מיל') א'. "היתרון של 'שלדג' הוא שהיא יודעת לעבוד בקבועי זמן קצרים. כשירות הלוחמים ומעטפת התכנון, הפיקוד והשליטה ביחידה גבוהים וצריך לזהות איפה הסיכונים הגדולים: איך חוברים אל הכוחות מהמסוקים? איך חודרים ותופסים את פאתי היעדים? הפשיטה על כל מבנה היא מורכבת פחות כי עשינו מאות מבצעים כאלה".

לאחר ששוחח עם מפקדי היחידות המבצעיות, התכניות הסופיות מובאות לפתחו של מפקד חיל-האוויר והוא מאשר את המבצע. "בתום שלב התכנונים ולאחר אישור מפקד חיל-האוויר, אנחנו עולים לאישור הרמטכ"ל", נזכר אל"ם (מיל') א'. "יש התלבטות גדולה כי ישנה הבנה שאפשר לבצע את המבצע היום או מחר ולא יותר מזה. מח"א והרמטכ"ל מאשרים". אלוף (מיל') שקדי: "הגענו עם המבצע לשר הביטחון ולראש הממשלה. זה מבצע אדיר במשמעותו ו-180 לוחמים יכולים להסתבך בבעל-בכ. אתה רואה את כובד האחריות שיש לראש ממשלה שמקבל החלטה להוציא מבצע שכזה לפועל".

"איפה שצריך לירות - אנחנו יורים"
"בדרך-כלל אנחנו רגילים לבוא בשקט ולעקוץ בנקודה ספציפית אבל בשעות שלפני המבצע הייתה תחושה שזה עומד להיות מבצע אחר, גדול ומורכב יותר", נזכר אל"ם (מיל') א'. הלוחמים מסיימים הכנות אחרונות, מתדרכים ויוצאים לליין המסוקים בפלמחים, ממתינים לאישור הסופי והמבצע יוצא לדרך.


עיצוב גרפי: רון תמיר

"אנחנו טסים מעל הים ונכנסים כשהחשש הגדול הוא מטילי קרקע-אוויר", משחזר אל"ם (מיל') א'. מהטילים שאכן משוגרים, הם מצליחים לחמוק. "אנחנו טסים מעל הר הלבנון ומגיעים לנחיתה. זה די מרשים לטוס מעל הר הלבנון ופתאום לראות את הבקאע (בקעת הלבנון) נשפכת מתחתיך. כוח סיירת מטכ"ל נוחת קרוב מאוד לבית-החולים בנחיתת סער. היתרון פה הוא אלמנט ההפתעה והסיכון הוא שיכולים לפגוע במסוק".

המסוקים של לוחמי "שלדג" נכנסים מדרום דרך הוואדי ונוחתים כשלושה קילומטרים מהיעד. "אנחנו מבצעים חבירה מהירה ומתחילים לנוע במעלה ההר", מסביר אל"ם (מיל') א'. "יש כוח שנע קדימה ויוצר מגע עם מה שחשבנו שיהיה מארב חיזבאללה, אך הוא מתגלה כנטוש". קצת אחר כך ממקמים את כוח התצפית".


אלוף (מיל') אליעזר שקדי ב"בור" חיל-האוויר במהלך מלחמת לבנון השנייה

בשכונת שייח' חביב הם מתפצלים, כאשר לכל כוח שני יעדים שנבחרו מראש. "אני נע עם חוליית הפיקוד אחרי בכוח הראשון לעבר קבוצת היעדים הראשונה. המטרה היא לפרוץ מהר למבנים, להפתיע את האויב, ובמקביל לאתר ולזהות מהקרקע ומהאוויר תגבורות ולפגוע בהן". לוחמי "שלדג" מגיעים ליעדים, מניחים מטענים על הדלתות ומפוצצים. "איפה שצריך לירות - אנחנו יורים", מתאר אל"ם (מיל') א'. "אנחנו מתחילים בחיפוש אחר אנשים. ביעד אחד זיהינו פעילי חיזבאללה. מראש ידענו שהם זוטרים, תחקרנו אותם והם מסרו מידע על שני מחסני אמל"ח שחיל-האוויר יתקוף בהמשך הלילה".

19:0
ביעדים נמצאו כלי-נשק ומידע דיגיטלי רב. "לאור ההפתעה ומיעוט ההתנגדות, הייתה תחושה שאנחנו יכולים להמשיך ולהגיע עד מרכז בעל-בכ, אבל ניצן אלון אמר לי 'השגנו את מה שהשגנו, במבצעים כאלה אנחנו לא נמדדים רק בכמה נכאיב אלא גם בכמה נזק ייגרם לנו'. הוא צדק. התוצאה של המבצע הזה בהרוגים היא 19:0. תוצאה של 19:1 כבר נראית אחרת לגמרי".

כוח התצפית מזהה בינתיים שלושה מחבלי חיזבאללה. "אנשי חיזבאללה מבינים שאנחנו פועלים, אבל הם לא יודעים בדיוק איפה אנחנו נמצאים", אומר אל"ם (מיל') א'. "כוח התצפית מזהה אותם והצלפים ארוכי הטווח שנמצאים בתצפית יורים. לאחר מכן מפעילים מסוקי-קרב שתוקפים אותם". לאחר שלוחמי "שלדג" סיימו את משימתם הם מתחילים לאסוף את הכוחות ולנוע בחזרה אל המסוקים.


תמונת ארכיון

"אנחנו יוצאים והכוונה היא לא להתפנות מהמנחת ממנו הגענו כי יכול להיות שמישהו ראה אותנו", משחזר אל"ם (מיל') א'. "לאחר שווידאנו שכל הלוחמים והשבויים נמצאים, אנחנו מעדכנים את צוות המסוק כי עכשיו יש יותר משקל ואנחנו מביאים חזרה ציוד רב ושבויים. כשמתחילים להמריא יש בעיה, המשקל על המסוק גדול מדי ואנחנו לא מצליחים להתרומם. צוות המסוק מזהה את הבעיה מהר ובקור רוח משחרר בידון (מיכל דלק), ואנחנו ממריאים".