יומן ארועים

Bookmark and Share
הרמטכ"ל מסכם תקופה מבצעית בחיל-האוויר פורסם בתאריך 20.08.2018
תגיות: מטה מבצעי
אמש (א') הגיע הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, ליום סיום תקופה של המטה המבצעי של חיל-האוויר על מנת לשבח את עשיית החיל ותרומתו המשמעותית לביטחון הלאומי בתקופה האחרונה. "זו הזדמנות להביע הערכה עצומה על העשייה, המחשבה והתכנון, ובעיקר על הרוח"
מערכת אתר חיל-האוויר

אמש (א') הגיע הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, ליום סיום תקופה של המטה המבצעי של חיל-האוויר במטה החיל שבמחנה רבין. יום סיום תקופה הוא כנס חצי-שנתי המתרחש ביחידות השונות בחיל-האוויר במסגרתו מתכנסים אנשי החיל במטה ובשדה במטרה לסקור את הפעילות המבצעית, לסכם את ההישגים והאתגרים, ולציין את האנשים שעמדו מאחוריהם.


צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל הגיע על מנת להוקיר תודה באופן אישי למשרתי המטה המבצעי, ולשבח את עשיית חיל-האוויר ותרומתו המשמעותית לביטחון הלאומי בתקופה האחרונה. בנוכחות הרמטכ"ל ומשרתי המטה המבצעי של חיל-האוויר, סקרו בכירי המטה המבצעי את מגוון האירועים איתם התמודד בהצלחה החיל בחצי השנה האחרונה.

"אני שמח על ההזדמנות לפתוח את הכנס של המטה המבצעי", אמר הרמטכ"ל. "מבחינתי זו גם הזדמנות להביע הערכה עצומה על העשייה, המחשבה והתכנון, ובעיקר על הרוח שניכרת ביוזמה של צה"ל בשנה האחרונה. מגיעה לכם הערכה עצומה על המחויבות, על היצירתיות ועל התרומה לביטחון מדינת ישראל. בסופו של דבר, כשאני מקבל החלטה והקבינט מאשר אותה אחרי דיונים, אני יודע טוב מאוד שמאחוריה עומדות יוזמה והצלחה מבצעית".


צילום: דובר צה"ל

"יש אתכם, את הטייסות ואת הקצה המבצעי שמממש את הכל", הדגיש הרמטכ"ל. "הדיוק, האיכות, ויכולת התחקור והלמידה שלכם, יחד עם השיפור התמידי, הם שמביאים אותנו להצליח לעמוד במשימות ולספק ביטחון לאזרחי מדינת ישראל".

"הזירה מורכבת מאוד ומשתנה בקצב אדיר"
התהליך המבצעי בחיל-האוויר נחלק לשלושה חלקים שונים אך משלימים: מודיעין, תכנון ושליטה. אנשי התכנון, שהם מפקדי המחלקות והענפים בלהק מבצעי-אוויר (רמ"א), מתכננים את המבצע על בסיס המודיעין, כותבים את פקודות המבצע ואחראים על העברתן לגורמים המבצעים כמו טייסות הטיסה, מערך הבקרה ואנשי השליטה הרלוונטיים. צוותי השליטה ובראשם מפקדי התאים, הם המוציאים לפועל את התכנון ואחראים להתמודד עם אירועים מתוכננים או מתפרצים.

צוות השליטה מורכב ממספר רב של ממלאי תפקידים מהמטה המבצעי: החל מהשולט שהוא מפקד התא, קצינים ממחלקות התכנון, קציני מודיעין מלהק מודיעין, קציני שליטה אווירית וקרקעית, אנשי ל"א (לוחמה אלקטרונית) חזאים ואנשי קש"ב (קשר ובקרה) המהווים כולם צוות המוציא לפועל את המשימות המבצעיות של החיל.


תמונת ארכיון

מאז ומעולם הייתה משימת השליטה בחיל-האוויר מורכבת ובשנים האחרונות הפכה מורכבת עוד יותר. "כיום הזירה מורכבת מאוד ומשתנה בקצב אדיר, כוללת שחקנים רבים החל ממעצמות שאנחנו נמצאים איתן בקשר אינטנסיבי וכלה במה שקורה בסביבה הקרובה שלנו", אמר אל"ם ג', מפקד יש"מ (יחידת השליטה והמבצעים) בראיון לבטאון חיל-האוויר. "כל פעילות יכולה להפוך מפעילות מבצעית טקטית לפעילות בעלת משמעות אסטרטגית. לאופן בו תתבצע הפעולה יש השלכה אסטרטגית על מרחב הפעולה של חיל-האוויר בזירה. אנחנו נדרשים לזהות את זה בזמן ולתת הנחיות נכונות לכוח בשטח כדי שלא ייווצר תהליך לא רצוי".