יומן ארועים

Bookmark and Share
מחייל פשוט לטייס: הכירו את וותיקי צה"ל פורסם בתאריך 19.08.2018
תגיות: קורס-טיס , בית-הספר לטיסה
בין מסיימי קורס-הטיס בכל שנה נמנים כמה בוגרים ותיקי צה"ל. הם התגייסו לשירות משמעותי בצה"ל, הלכו להתמיין לקורס-הטיס וסיימו אותו בהצלחה. מיהם אותם חיילים שבוחרים בדרך הארוכה והמאתגרת הזו? הכירו את לוחמי צוות-האוויר שהגשימו את החלום
אילי פארי

"זה היה מין חלום ילדות. תמיד ראיתי את עצמי מגיע לזה ונורא רציתי להיות בקורס. זה לא היה מבוסס ולא הכרתי אף איש צוות-אוויר, אבל החלום שלי היה להיות במקום משמעותי". סיפורה הייחודי של סגן נ', שסיימה זה עתה את קורס-הטיס ושובצה כנווטת תובלה בבסיס נבטים, היה ייחודי מסיפורם של חבריה לקורס. חלקם הגיעו מיד לאחר סיום כיתה י"ב, חלקם לאחר שנת שירות וחלקם ותק"צים (וותיקי צה"ל) בדיוק כמוה.


תמונת ארכיון

הותק"צים הם חיילים וקצינים ששירתו פרק זמן בצה"ל, שלאחריו בחרו להתגייס לקורס-הטיס. "כשהתגייסתי מאוד רציתי להגשים את החלום ולהגיע לקורס-הטיס, אבל בגלל שלא הגשתי טפסים מסוימים בזמן זה התפספס והמשכתי להתמיין בחיל-האוויר", היא מספרת. "התגייסתי להיות חונכת בקורס-הטיס ולימדתי את החניכים בשלב המכין - השלב הראשון לקורס - פיזיקה ומתמטיקה, אבל חיפשתי תפקיד שמשלב בתוכו הדרכה. אחרי שבועיים יצאתי לקורס מ"כים (מפקדי כיתה), עשיתי שם טירונות וקורס, ושובצתי להיות מ"כית בבית-הספר לטיסה (ביס"ט)".


תמונת ארכיון

סגן נ' פיקדה במשך שנה וחצי על שלושה מחזורים של פרחי-טיס, 60 חיילים בכל מחזור. היא עברה איתם את הטירונות, את הלימודים ואת הטיסות הראשונות, וגם הייתה איתם כשסיימו, כ-20 חיילים בכל מחזור. "ראיתי את הקורס מקרוב והתחלתי לחשוב על זה שוב. זה היה נראה לי קורס מדהים והערצתי את הסגל ואת המפקדים, אך זה נשאר בגדר חלום", מעידה סגן נ'. "אבל אז התחיל מבצע 'צוק איתן'. ראיתי איך המפקדים והקצינים שמשרתים לידי עוברים לטייסות ועוסקים בעשייה המבצעית, והרגשתי שאני קוראת על המלחמה בעיתון. הרגשתי שאני עושה המון עם החיילים שלי, אבל לא הרגשתי את התרומה המעשית למדינה ולביטחונה. רציתי להיות עוד יותר מבצעית והחלטתי לצאת לקורס".

"או שיש לך את זה או שלא"
"קורס-טיס הוא מהקורסים המאתגרים בצה"ל, והאוכלוסייה בו היא אוכלוסייה איכותית שפוגשת באתגרים רבים ומגוונים שלא ניתן לדמות בחיים האזרחיים", מציגה רס"ן עירא שטטר, ראש מדור איתור אנשי צוות-אוויר. "המיון הראשי לקורס-הטיס הוא מיון של מלש"בים (מועמדים לשירות בטחון), בעיקר בשל אורך השירות ותקופת הקבע שבאה אחריו. עם זאת, בשנים האחרונות אנחנו בוחנים קרוב למאה בקשות של ותק"צים מדי שנה. אוכלוסיית הותק"צים היא אוכלוסייה ייחודית בקורס - הם חוו צבא מהו, ראו דברים אחרים במקומות בהם שירתו ובחרו לעשות שינוי, לאתגר את עצמם ולהתגייס לקורס-הטיס".


צילום: סליה גריון

אותה ייחודיות ניכרת גם במהלך קורס-הטיס עצמו, אולם בבית-הספר לטיסה עושים את מירב המאמצים על מנת שאותה ייחודיות לא תהיה מורגשת והמיון יהיה זהה. "אנחנו כטייסת לא עושים אפליה או נותנים יחס שונה לותק"צים בגלל הותק שלהם, להיפך - אנחנו מבינים שיש להם יותר נסיון ושהם יצלחו משימות בקלות. לכן אנחנו רוצים לפתח דווקא את מי שעדיין לא חווה את המשימות הללו ולעזור לחיילים הצעירים להגיע למקום בו הותק"ץ נמצא אחרי מספר שנים במערכת הצבאית", מעיד רס"ן ד', מפקד טייסת מכין וותק"ץ בעצמו. "הותק"צים מגיעים לטייסת מכין ותפקידנו כמפקדים הוא שכולם יעברו את השלב בהצלחה. את המיון האווירי מבצעים גורמים חיצוניים ושם אין הנחות - זה או שיש לך את זה או שלא. הותק"צים מאוד דומים במאפיינים שלהם לשאר החניכים כי הדרישות האוויריות זהות".


צילום: קורל דביר

ממפקד צוות ב"מגלן" לחייל פשוט
מלבד האתגר המקצועי קיים גם אתגר מנטלי וחברתי איתו מתמודדים הוותיקים ביום הגיוס לקורס-הטיס. "התגייסתי ליחידת 'מגלן', יצאתי לקורס קצינים ופיקדתי על צוות במהלך השירות שלי. כשאתה מגיע לקורס-טיס אחרי שירות של שלוש שנים, ופוגש נערות ונערים שהגיעו מהבית ולא מבינים מה זה צבא, אתה חווה אתגר עצום", מעיד רס"ן ד'. "אתה עובר מעצמאות גדולה ופיקוד על צוות לוחם להליכה בשלשות, מתן 'הקשבים' למ"כ שהתגייס לפני חצי שנה ועמידה בחוקים נוקשים שמתבססים על הסטנדרט הגבוה בקורס-הטיס. בגיוס לקורס-הטיס אתה חוזר אחורה. זה הדבר הכי קשה ומעניין בעבור כל ותיקי צה"ל שמגיעים לקורס".


צילום: סליה גריון

כאמור, רס"ן ד' מכהן כיום כמפקד טייסת מכין, שער הכניסה לקורס-הטיס ובית-הספר לטיסה. הניסיון של רס"ן ד' מאפשר לו לסייע לותק"צים בכניסתם לסיטואציה מורכבת זו. "הטיפים המרכזיים שלי הם לחשוב לעומק על האתגר המנטלי הזה ולזכור תמיד למה אתה כאן. צריך להיות מוכנים לעשות את השינוי המחשבתי - מה שהיה אתמול לא יהיה מחר. זה החלק הכי משמעותי בתהליך ההפנמה. כמו כן, חשוב למצוא את האיזון בין הנסיון הרב שכל אחד מגיע איתו - יש ותק"צים בני 25 ששירתו כמפקדי פלוגות ויש ותק"צים ששירתו בצבא חצי שנה בלבד. כשאתה משתלב בקבוצה של נערות ונערים שחלומם להיות לוחמי צוות-אוויר, יש לעיתים סיכון שבעל הנסיון ישתלט על הקבוצה ממקום של בטחון עצמי גבוה. עם זאת, כשמצליחים למצוא את האיזון הזה אפשר להפיק יתרונות רבים מהוותק".