יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חיל-האוויר מבקר בעוטף עזה פורסם בתאריך 16.08.2018
תגיות: מפקד חיל-האוויר , גזרת עזה
אתמול (ד') הגיע מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לביקור במושב נתיב העשרה שעל גבול רצועת עזה על מנת לשמוע את התושבים ולשוחח עמם. "עיקר השיח אצלנו הוא כיצד אנו יכולים להגן טוב יותר על האזרחים במדינת ישראל ובעוטף עזה. אנחנו ממשיכים לפתח את ארגז הכלים שלנו בהיבטי ההגנה וההתקפה"
נופר בליט

אתמול (ד') ביקר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, במושב נתיב העשרה שבעוטף עזה ושוחח עם תושבי המועצה האזורית חוף אשקלון על האירועים הביטחוניים בשבועות האחרונים. "היה לי חשוב מאוד לבוא לכאן, לפגוש אתכם ולדבר איתכם, ואני מודה לכם על ההזמנה", פתח מפקד חיל-האוויר. "נתיב העשרה הוא חלק מהביטחון הלאומי שלנו. עיקר השיח במטה הכללי הוא כיצד אנו יכולים להגן בצורה הטובה ביותר על האזרחים במדינת ישראל ובעוטף עזה. אנחנו ממשיכים לפתח את ארגז הכלים שלנו בהיבטי ההגנה וההתקפה".


צילום: קורל דביר

רק בשבוע שעבר ביצע חיל-האוויר תקיפה נרחבת של 150 יעדי טרור ברצועת עזה, כתגובה לירי רקטות מהרצועה אל עבר תושבי הדרום. אחת המטרות היה בניין רב-קומות בצפון רצועת עזה המשרת את כוחות ביטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס. את הפיצוץ הזה שמעו בחוזקה גם מעברה השני של הגדר, במושב נתיב העשרה הממוקם מטרים בודדים מרצועת עזה.


צילום: קורל דביר

"צה"ל מתמודד בשנים האחרונות עם הרבה מאוד תרחישים, ארגונים ומערכות אויב. בכל הגזרות הגענו להיקף פעילות מבצעית גבוהה. חיל-האוויר הטיל מאות פצצות מחוץ לגבולות מדינת ישראל. אנחנו לוקחים מטוסי קרב ומפתחים שיטות למלחמה בטרור, דבר שאף חיל-אוויר בעולם לא עושה", הציג אלוף נורקין. "הפעילות שלנו מעשירה את ארגז הכלים של צה"ל על מנת לספק מענה לאיומים איתם אנו מתמודדים".

"פיתחנו עם פיקוד הדרום כלים שלא היו קודם לכן"
"אנו מצדיעים לחיל-האוויר וסומכים עליכם מאוד", אמרה אחת התושבות. 270 משפחות ו-320 ילדים מתגוררים במושב. קהילה שעברה יחד שנים ארוכות ולא קלות במציאות לא פשוטה. מתוך המציאות הזו פנו התושבים אל מפקד חיל-האוויר על מנת לשמוע על פעילות צה"ל, וחיל-האוויר בתוכו, למען שמירה על השקט ועל ביטחון תושבי עוטף עזה.


צילום: קורל דביר

"יש לנו עליונות צבאית ואווירית על רצועת עזה", הדגיש מפקד חיל-האוויר. "אנחנו מוכנים תמיד ומתכננים מספר צעדים קדימה. יש לנו מודיעין מצוין שמאפשר תקיפת יעדים משמעותיים בכמה ערוצים. אנחנו עובדים בדיוק ובמקצוענות, מבלי לפגוע בחפים מפשע. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה ובחודשים האחרונים פיתחנו יחד עם פיקוד הדרום כלים שלא היו קיימים קודם לכן. כשאנו מפילים מאות טונות של פצצות באזורים ספציפיים בתוך עזה, זו אחריות עצומה על הטייסים ועל הטכנאים. גם במבנה שתקפנו בסבב האחרון, הפיצוץ יצא מהיסודות, המבנה קרס וכל הבתים מסביב נשארו ללא פגע. האתגר עבורנו הוא לשמור על הדיוק ולייצר ביטחון לאומי שיאפשר לכם לשגשג".

מסתכלים קדימה
"מאפייני המלחמה השתנו ואין מולנו ישות מדינית", הוסיף אלוף נורקין. "אנחנו פועלים מול ארגוני הטרור במישור הצבאי והמוראלי. בחמאס רואים מה קורה מסביב ויודעים מה היכולות שלנו. אנחנו מבצעים פעולות שמנסות לאפשר את קיום השיח האסטרטגי-מדיני, לצמצם את הסבל בעורף ולמנוע את הסיכון שנשקף לכוחותינו".


תמונת ארכיון

בתום המפגש, המשיכו מפקד חיל-האוויר ותושבי העוטף לתצפית ביישוב, ממנה ניתן לראות גבעות ובניינים בשטח הרצועה. "אתה אופטימי?", שאלה אחת התושבות, ואלוף נורקין ענה: "אני מוטרד כל הזמן כדי שאתם תהיו אופטימיים ומסתכל קדימה. בעשור האחרון מדינת ישראל רצה קדימה בכל התחומים. אני חושב שיש הרבה סיבות להיות אופטימיים באשר לחזון הציוני פה".