יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חדש לבית-הספר לטיסה פורסם בתאריך 13.08.2018
תגיות: בית-הספר לטיסה , מפקד חיל-האוויר
מעבירים את השרביט: היום (ב') מונה אל"ם י' למפקד בית-הספר לטיסה במקום אל"ם ע' אשר כיהן בתפקיד זה בשנה האחרונה וימונה בעוד כשנה למפקד בסיס נבטים. מח"א: "הכוח האווירי, שהפך לזרוע אסטרטגית, זקוק למיטב הנוער, והנה הם עומדים כאן לפניי"
אילי פארי

היום (ב') מונה אל"ם י' למפקד בית-הספר לטיסה. טקס החילופים נערך בבסיס חצרים, במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מפקדים, בני משפחה ומוזמנים נוספים. אל"ם י' מחליף בתפקידו את אל"ם ע' אשר כיהן בתפקיד זה בשנה האחרונה, ימונה בעוד כשנה למפקד בסיס נבטים ויועלה לדרגת תא"ל.


צילום: מייק יודין

"הכוח האווירי שהפך לזרוע אסטרטגית וזכה לקבל נתחים הולכים וגדלים מהאחריות הביטחונית, זקוק למיטב הנוער, והנה הם עומדים כאן לפניי", אמר מפקד חיל-האוויר. "ע', פעלת כמנהיג המכתיב חזון ומוביל את אנשיו למימושו. י', אישיותך, כישוריך וניסיונך הביאו אותך לקבל את הפיקוד. אני בטוח בך".

המעיין הנובע של חיל-האוויר
"בית-הספר לטיסה אינו רק בית ספר לטיסה", הדגיש מפקד בית-הספר לטיסה הנכנס, אל"ם י'. "המקום הייחודי הזה שאחראי על בניין כוחו העיקרי של חיל-האוויר ולוחמיו האוויריים, אחראי גם על בניין רוחו. המעיין הנובע של הלוחמים האוויריים הוא גם המעיין הנובע של תרבותו הארגונית ורוחו הייחודית של חיל-האוויר".


צילום: מייק יודין

"האנשים אשר עומדים מולי כעת, חניכי וצוערי בית הספר לטיסה, הם האנשים אשר בשנים הקרובות ימריאו תוך דקות עם מטוסי הקרב להגנת שמי המדינה או עם מסוקי-סער לחילוץ חייל פצוע מאזור מאוים, וכשינחתו, יתחקרו את עצמם באופן בלתי מתפשר על כך שיכלו להיות טובים יותר, מהירים יותר וחדים יותר בביצוע המשימה", הוסיף אל"ם י'. "הם יהוו כוח מחץ אווירי, נכס ביטחוני אסטרטגי של מדינת ישראל שאין כמותו בעולם, אך גם ישמרו על צניעות וענווה, ויבינו שכל אחד עושה את חלקו ושהם רק חלק אחד משלם גדול בהרבה".


צילום: מייק יודין

אל"ם י' נולד בשנת 1977, התגייס בשנת 1995 לחיל-האוויר, ושירת כמפקד וכלוחם בחיל. הוא שירת כמפקד טייסת ראשוני קרב בבית-הספר לטיסה, כמפקד טייסת 101 ("הקרב הראשונה") המפעילה מטוסי "ברק" (F-16C/D), כמפקד טייסת 119 ("העטלף") המפעילה מטוסי "סופה" (F-16I) וכראש מחלקת הגנה אווירית ואיסוף במטה המבצעי של החיל. אל"ם י' בעל תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול ממכללת רופין. הוא נשוי ואב לארבעה.

"היחידי שיקבע את מידת הצלחתך הוא אתה עצמך, את בעצמך"
מפקד בית-הספר לטיסה היוצא, אל"ם ע', נולד בשנת 1975, התגייס בשנת 1995 לחיל-האוויר, ושירת כמפקד וכלוחם בחיל. הוא שירת כמפקד טייסת 140 ("נשר הזהב") בעת שהפעילה את מטוסי ה"נץ" (F-16A/B), כמפקד טייסת 119 ("העטלף") המפעילה מטוסי "סופה" (F-16I), כראש ענף במטה המבצעי וכראש מחלקת השתתפות. מאז יולי 2017 הוא משרת כמפקד בית-הספר לטיסה ובתפקידו הבא יכהן כמפקד בסיס נבטים. אל"ם ע' בעל תואר ראשון בהנדסה מאוניברסיטת תל-אביב. הוא נשוי ואב לשלושה.


צילום: מייק יודין

"השנה האחרונה הייתה זכות גדולה עבורי להיות חלק מהקבוצה שמובילה את המקום המיוחד הזה", נאם אל"ם ע'. "מקום בו כל אחד ואחת מקבלים הזדמנות שווה, מקום בו היחידי שיקבע את מידת הצלחתך הוא אתה עצמך, את בעצמך. כאן יש לך מקום לבטא את כישוריך, אך חשובה מכך היא הדרך בה אתה מתמודד עם מגרעותיך. בית-הספר שלנו הוא מקום של מקצוענות, דיוק ומשמעת ברזל, בצד פתיחות מחשבה ויצירתיות. מקום שמטפח ומעודד שיח ערכי, בו למילים כמו ציונות, שליחות, אהבה למדינה ולכלל אזרחיה, טוהר הנשק ואחריות אישית, יש ביטוי רב, ברוח ובמעשה".

"במרכז המסדר כאן מולי עומדים המפקדים, המדריכים, האמונים על מעשה החינוך וההכשרה", הוסיף אל"ם ע'. "במזרח התיכון של ימינו דילגתם לא פעם בין פעילות מבצעית רגישה ומורכבת לבין הובלת לוחמים צעירים בצעדיהם הראשונים בעולם הטיסה. אין דרך טובה יותר מזו לפקד ולחנך. נאה דורש, נאה מקיים. אתם הכוח המניע, מקצועית וערכית כאחד".

הדורות הבאים של לוחמי צוות-האוויר
בבית-הספר לטיסה מוכשרים הדורות הבאים של לוחמי צוות-האוויר של החיל. הם מגיעים בעודם נערים צעירים בסיום התיכון או שנת שירות, ומתחילים את השלב המכין. במהלך השלב המכין הם מבצעים טיסות מבחן ראשונות, מתחילים בלימודים עיוניים ומשלימים טירונות רובאי 03.


צילום: מייק יודין

אחרי חצי שנה, ממשיכים החניכים לשלב הבסיסי, בו הם עוברים קורס צניחה וסדנאות שונות כמו ניווטים ומילוט. לאחר מכן, הם מתחילים את השלב האווירי עם כניסתם לטייסת ראשוני, לומדים את יסודות הטיסה ונחלקים למגמות השונות בבית-הספר. בהמשך יוצאים החניכים לשנה אקדמית בה הם משלימים תואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון ומסיימים בשלב המתקדם את קורס-הטיס. על כל אלו מפקדים עשרות מ"כים (מפקדי כיתות), מפקדי גפים, מפקדי טייסות ומפקדי מגמות, כאשר את רוח בית-הספר ואת השינויים שנעשים בין כותלו מוביל מפקד בית-הספר לטיסה.