יומן ארועים

Bookmark and Share
החיים על הגובה: כיצד מתנהל מגדל פיקוח? פורסם בתאריך 13.08.2018
תגיות: בסיס רמון , פיקוח טיסה
במגדל הפיקוח של בסיס רמון נמצאים בכל שעות היממה פקחי טיסה העוסקים בפעילות משמעותית ונושאים על כתפיהם אחריות רבה. כיצד הם מוכשרים לתפקיד? איך חיים יחד בצפיפות עם שאר הפקחים? ואיך ההרגשה לקחת חלק באירוע מבצעי?
נופר בליט

בניין אחד בן שלוש קומות ממוקם בלב המרחבים החומים של בסיס רמון. הוא מנותק כמעט מכל היחידות והמבנים בבסיס, אך מחובר באופן ישיר לעולם התעופה המבצעי. נמצאים בו חיילים, חלקם רק בני 19, אשר בידיהם אחריות כבדה לכל כלי-טיס שממריא ונוחת בבסיס. הם נמצאים כאן יום ולילה ועושים הכל יחד, "זה כמו לעלות על ספינה או צוללת", מתאר סגן עידן היימברג, פקח טיסה וקצין הדרכה במגדל. "מדי פעם יורדים לחוף כדי להביא אוכל או הולכים למגורים, אבל בסוף אנחנו כאן יחד כל הזמן".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

מגדלי הפיקוח, הממוקמים ברוב בסיסי חיל-האוויר, מפקחים על מאות המראות ונחיתות ביום, מהרגע בו יוצא המטוס מהדת"ק (דיר תת-קרקעי) או מהליין ועד לרגע בו הוא נוחת וחוזר אליו בשלום. במעלה המגדל, ב"קומה" בשפתם של הפקחים, נמצאים פקחי טיסה בכל שעה משעות היממה ועובדים במשמרות בעמדות תפעול שונות. בכל זמן נתון נמצאים לפחות שני פקחים בפעילות ומספרם משתנה בהתאם לעומס הטיסות.

מבצעיים בלב מדבר
בבסיס רמון פועלות טייסות "סופה" (F-16I) וטייסות מסוקי-קרב מסוג "פתן" (אפאצ'י) ו"שרף" (אפאצ'י לונגבואו). המגדל, אשר מפקח על מטוסי ומסוקי הקרב, נדרש לא פעם להזנקות מבצעיות, ונחשב למקצועי ועמוס בפעילות. "מגדל הפיקוח הוא ביתם של כעשרים אנשים שחיים ועושים כמעט הכל יחד", מספרת סמל מעיין דהן, פקחית טיסה במגדל. "עובדים, לומדים, מכינים ארוחות, ועושים ספורט יחד".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

יום שגרתי במגדל מתחיל בתדריך ונגמר בשעות הלילה המאוחרות כשמסתיימות הטיסות. "אנחנו פותחים את היום בתדריך ועוברים על מה שצפוי במהלך היום. אחראי המשמרת מציג את לוח הזמנים ומסדר את המשמרות בהתאם ל"פיריטים", זמני ההמראות והנחיתות של קבוצות מטוסים במהלך היום", מספר סגן עידן. סמל מעיין מוסיפה: "בסיום כל יום מתחקרים את הנעשה ומתעכבים על נקודות לשיפור. במקצוע שלנו יש דגש גדול על תחקור הפעילות שבוצעה".

עובדים במרץ
יום במגדל מתנהל לפי משמרות של עד שלוש שעות ולפי "פיריטים", כאשר כל פקח מאייש עמדה או שתיים. בזמן "פיריט" יש שקט ב"קומה" וכל פקח מרוכז בעבודתו. "כשמטוס מגיע לנחיתה עם תקלה, כל ה'קומה' משתתקת ועובדת כמו מכונה משומנת כדי שינחת בשלום", מסבירה סמל מעיין. "אנחנו יודעים שאנחנו מחזיקים בידיים חיים של אנשים ורכוש יקר לצבא ולמדינה".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

ב"קומה" יש מספר עמדות, כאשר כל פקח מוכשר לעמדות מסוימות וממשיך להתקדם לאורך כל שירותו. הוא רוכש הכשרות לעמדות המתקדמות יותר ובהמשך הופך למדריך על העמדה הקודמת. לכן אין זה יוצא דופן שפקח לא מסיים את כל הכשרותיו במהלך השירות הסדיר. "ככל שאתה מוסמך על עמדות מתקדמות יותר, כך אתה יכול לסייע במגוון רחב יותר של מקרים", מסבירה סמל מעיין.

"זה מה שאני אוהב במקצוע. אנחנו בעצם לומדים לאורך כל השירות. כולנו מתלמדים ולא משעמם אף פעם", מספר בחיוך סגן עידן. "היחידה מכשירה את עצמה, ואנו חייבים לעמוד בקצב ולהעביר הדרכות ברמה הגבוהה ביותר. מדובר בחיים של בני אדם ואין מקום להנחות".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

בין המשמרות ממלא כל פקח תפקיד נוסף הקשור במגדל. תחומי האחריות נעים בין עיסוק בכוח אדם ובמילואים לעיסוק בהדרכות, בחינוך, באבטחת מידע ובשיתוף פעולה עם יחידות אחרות. "אחד התפקידים הוא אחראי תרגולות, כשירות ובטיחות תחקור", מציינת סמל מעיין. "לפעמים הוא יבקש מהטייסים להשאיר בכוונה את הגלגלים פתוחים לאחר ההמראה, לא לדווח על דברים ולעשות טעויות קטנות, כל זאת על מנת לתרגל את הפקחים ולשמור על כשירותם".

דרישות גבוהות כמגדל
כדי להפוך לפקחי טיסה, נדרשים המועמדים לתפקיד לעבור מיונים טרם הגיוס. לאחר הגיוס עוברים החניכים טירונות וקורס בבסיס עובדה. מכיוון שעבודתו של כל מגדל פיקוח בחיל-האוויר שונה ממשנהו, עוברים הפקחים הכשרה בסיסית ומגיעים לסיפוח במגדל בו הם עתידים להשתבץ לתקופה משמעותית ממשך הקורס. יש לציין כי בנות משרתות בתפקיד זה במשך שנתיים ושמונה חודשים, בדיוק כמו בנים. "המקצוע הזה לא מתאים לכל אחד", משתפת סמל מעיין. "החיים המשותפים במגדל, האינטנסיביות, העבודה תחת לחץ והדרישות המקצועיות הגבוהות - כל אלה מתאימים רק לאנשים מסוימים".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

אז למי זה כן מתאים? "כולנו פרפקציוניסטים במידה מסוימת, נותנים מעצמנו את מאת האחוזים ואוהבים לעבוד תחת לחץ", מאפיינת סמל מעיין. "כולנו בעלי אדרנלין גבוה וברגע שצריך אותנו אנחנו עובדים באופן אוטומטי ופועלים בהתאם לנהלים עליהם נבחנו אינספור פעמים". כפי שהציג סגן עידן, החיים במגדל אינטנסיביים וצפופים. "זה ממש כמו משפחה", הוא מסביר. "יש בינינו הפרשי גילאים, מה שיוצר תחושה של אחים ואחיות כמו במשפחה אמיתית".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

עם האינטנסיביות של החיים המשותפים מגיעים גם קשיים ואתגרים איתם מתמודדים הפקחים. "אנחנו חבורה מגוונת של אנשים שכל אחד מהם בא ממקום אחר ובעל תחומי עניין משלו", מסבירה סמל מעיין. "העובדה שאנחנו חיים יחד בצפיפות יוצרת לא פעם קונפליקטים וחיכוכים שצריך להתמודד איתם".

הפקחים של מגדל רמון ידעו לא מעט אירועים מבצעיים משמעותיים בשנים האחרונות. "דווקא רגעי הקיצון הללו מבהירים לנו עד כמה העבודה שלנו משמעותית", מסכם סגן עידן. "אנחנו מבינים שאנחנו לוקחים חלק בפעילות רצינית ואחרי זמן מה שומעים עליה בחדשות. אמנם אנחנו לא נמצאים באוויר ותוקפים, אבל אנחנו מרגישים חלק מהמשימה. בשביל זה אנחנו כאן".