יומן ארועים

Bookmark and Share
תעודת הערכה לגדוד שיירט את המטוס הסורי פורסם בתאריך 08.08.2018
תגיות: מערך ההגנה האווירית , "יהלום" (פטריוט)
ה"יהלום" שבכתר: אמש (ג') העניק מפקד חיל-האוויר תעודת הערכה לגדוד ה"יהלום" (פטריוט) הצפוני על יירוט מטוס הקרב הסורי מסוג סוחוי-22 שחצה לשטח מדינת ישראל ב- 24 ביולי 2018. מח"א: "נידרש להגן על המרחב האווירי. נידרש להבטיח את השקט בצפון"
שילה לב

אמש (ג') העניק מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, תעודת הערכה לגדוד ה"יהלום" (פטריוט) הצפוני על יירוט מטוס הקרב הסורי מסוג סוחוי-22 שחצה לשטח מדינת ישראל ב- 24 ביולי 2018. תעודת ההערכה הוענקה למפקדת הסוללה, סרן אור נעמן ולסוללת הפטריוט שיירטה את מטוס הקרב הסורי. התעודה הוענקה במעמד החלפת הפיקוד של סא"ל ג', מפקד הגדוד בשנתיים האחרונות. את סא"ל ג' יחליף סא"ל י'.


תעודת ההערכה הוענקה לסרן אור נאמן, מפקדת הסוללה | צילום: קורל דביר

גדוד ה"יהלום" הצפוני, שאחראי על הגנת שמי המדינה בגזרה הצפונית, גילה ערנות גבוהה ודריכות מבצעית בשנתיים האחרונות ויירט בהצלחה חמישה כלי-טיס בלתי מאוישים ומטוס קרב סורי. "ג', למדת את יכולות ה'יהלום' בתפקיד הזה", אמר מפקד חיל-האוויר. "למדת ולימדת. חנכת והובלת את אנשיך לתקופה ייחודית של פעילות מבצעית, וזכית בדבר החשוב ביותר - אמון מפקדיך ואמון פקודיך. אנשי הגדוד, נידרש להגן על המרחב האווירי. נידרש להבטיח את השקט בצפון. היו חדים, היו מקצוענים והמשיכו להוות עבור חיל-האוויר מקור לגאווה. שמרו על השמיים נקיים. עלו והצליחו".


מח"א: "היו חדים, היו מקצוענים והמשיכו להוות עבור חיל-האוויר מקור לגאווה" | צילום: קורל דביר

"איום הגנת שמי המדינה קיבל בשנים האחרונות תפנית גדולה והפך לממשי יותר", נאם מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל צביקה חיימוביץ'. "מדינות וארגונים מצטיידים בכלי-טיס בלתי מאוישים ואלה הופכים למהירים יותר, קטנים יותר ובכמויות גדולות יותר. השינויים בזירה הצפונית הביאו את הגדוד לפעול בשנתיים האחרונות תחת פיקודו של סא"ל ג' לא מעט פעמים, עת הגדוד יירט בהצלחה רבה חמישה מל"טי (מטוס ללא טייס) אויב ועוד מטוס קרב סורי מסוג סוחוי-22 רק לפני כשבועיים. אנשי גדוד ה'יהלום' הצפוני, המשיכו את המסע המפואר של הגדוד, הוסיפו למורשת עוד הצלחות והפלות, ותהיו למחסום לכל כלי-טיס עוין שינסה לחדור לגבולה הצפוני של מדינת ישראל".

קיר הברזל
בגדוד ה"יהלום" הצפוני עוקבים בערנות ובדריכות אחר הנעשה בסוריה בחודשים האחרונים. ליירוט מטוס הקרב הסורי הם לא הגיעו מופתעים. "בעקבות הלחימה הפנימית בסוריה, אנחנו נמצאים ברצף ארוך של כוננות גבוהה במרחב הצפוני", תיאר סא"ל ג', מפקד הגדוד. "מדובר לא רק בלחימה קרקעית, אלא גם בלחימה אווירית כך שמטוסי אויב שמשתתפים בלחימה נמצאים לא פעם בקרבת הגבול. קיבלנו הנחיה ברורה מאוד - אף מטוס לא יפר את הריבונות הישראלית. ידענו שבשלב מסוים יגיע מטוס קרב סורי וינסה לייצר מציאות חדשה באזור. ברגע שמטוס הקרב הסורי חצה את קו הגבול, קיבלנו את אישור האש משרשרת השליטה, ירינו ופגענו במטרה".


סא"ל ג': "ידענו שבשלב מסוים יגיע מטוס קרב סורי וינסה לייצר מציאות חדשה באזור" | צילום: קורל דביר

"גדוד ה'יהלום' הצפוני הוא גדוד לוחם מצוין ומקצועי הפועל באומץ בהגנה על שמי המדינה, זאת מתוך תחושת שליחות ואהבת הארץ", הוסיפה סרן אור נעמן, מפקדת הסוללה. "הגדוד הוא משפחה הדואגת לאנשיה ומוקירה את מורשתה. השנתיים האחרונות בהובלתך סא"ל ג', התאפיינו בפעילות מבצעית אינטנסיבית מסביב לשעון - יירוטים, הפלות מבצעיות, ביקורות וביקורים, אימונים ותרגילים - כאשר פיתוח אנשינו הוא נר לרגלינו".


"ברגע שמטוס הקרב הסורי חצה את קו הגבול, קיבלנו את אישור האש, ירינו ופגענו במטרה" | צילום: קורל דביר

יירוט מטוס ה"סוחוי" הוא היירוט השני שמבצעת מערכת "יהלום" כנגד מטוס קרב עוין מאז הוכנסה לשירות בצה"ל. בשנת 2014 התרחש היירוט המבצעי הראשון של המערכת כנגד מטוס קרב. "לא בכל יום אנחנו מיירטים מטוס קרב ואני חש גאווה עצומה", הדגיש סא"ל ג'. "אחד האתגרים הכי גדולים של מערך ההגנה האווירית הוא לשמר את המתח המבצעי. אנחנו לא יוצאים למשימה וחוזרים, אנחנו משמרים כוננות 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע בכל האתרים ובכל נקודות הקצה. העברנו לאויב מסר שיש קיר ברזל בגבולה הצפוני של מדינת ישראל והמשימה שלנו היא להיות הקיר הזה. אין לי ספק שנראה בעתיד עוד יירוטים ועוד הפלות. המזרח התיכון הוא מגרש של חוסר וודאות, והתפקיד שלנו הוא להיות מוכנים להפתעות ולחשוב מחוץ לקופסה".