יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד בסיס חצרים: תא"ל אביעד דגן פורסם בתאריך 06.08.2018
תגיות: בסיס חצרים , מפקד חיל-האוויר
אחרי שלוש שנים של פעילות מבצעית ענפה, נכנס היום (א') תא"ל אביעד דגן לתפקיד מפקד בסיס חיל-האוויר חצרים והחליף את תא"ל אבשלום עמוסי שפורש מצה"ל אחרי 30 שנות שירות. מח"א: "הבסיס הוביל את החיל כולו במערכה שבין המלחמות וחרש תלמים ראשונים של עשייה מבצעית במרחבים בהם טרם פעלנו"
אילי פארי

החלפת פיקוד באחד הבסיסים המרכזיים בחיל-האוויר: היום (א') מונה תא"ל אביעד דגן למפקד בסיס חצרים. טקס החילופים נערך בבסיס חצרים, במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מפקדים, בני משפחה ומוזמנים נוספים. תא"ל דגן מחליף בתפקידו את תא"ל אבשלום עמוסי אשר כיהן בתפקיד זה במשך שלוש שנים וחמישה חודשים.


צילום: קורל דביר

"בשלוש השנים וחמשת החודשים האחרונים הוביל את הבסיס תא"ל אבשלום עמוסי", אמר מפקד חיל-האוויר. "עמוסי, בכישרונו ובמנהיגותו, משך את הבסיס כולו קומה אחת נוספת מעלה והרחיב את גבולות האפשרי. הבסיס הוביל את החיל כולו במערכה שבין המלחמות, וחרש תלמים ראשונים של תורות לחימה ועשייה מבצעית במרחבים בהם טרם פעלנו. כך, בידו האחת הוביל עשייה מבצעית, ובידו השנייה חינך, טיפח והדריך את פרחי הטיס, את הקצינים ואנשי הקבע הצעירים, ואת חיילי הבסיס".


מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין | צילום: קורל דביר

"בעוד רגעים אחדים אעביר את נס הפיקוד לאביעד, מפקד יוזם ואמיץ שרכש חוויות פיקוד וניהול מגוונות ומעשירות לאורך חייו", המשיך אלוף נורקין. "אביעד, אתה מקבל נכס יקר - את הפיקוד על אנשי חצרים. הובל אותם בדרך הנכונה למחוזות הנכונים"

"נמשיך ונאיץ"
מפקד הבסיס הנכנס, תא"ל אביעד דגן, נולד בשנת 1973, התגייס בשנת 1991 לחיל-האוויר והשתחרר בשנת 1998. בין השנים 1998-2005 עבד תא"ל דגן בתעשיית ההיי-טק ובשנת 2005 חזר לשירות צבאי סדיר. תא"ל דגן כיהן כמפקד טייסת 201 ("האחת") המפעילה את מטוס ה"סופה" (F-16I) וכמפקד היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ) בחיל-האוויר. בשנת 2014 הוא מונה לראש מחלקה במטה המבצעי ובין השנים 2016-2017 שימש כמפקד מערך האש בפיקוד הצפון. תא"ל דגן בעל תואר שני במשפטים ותואר ראשון במדעי המחשב מאוניברסיטת בר-אילן, ותואר שני בביטחון לאומי מ- National Defense University בוושינגטון. הוא נשוי ואב לארבעה.


מפקד בסיס חצרים הנכנס, תא"ל אביעד דגן | צילום: קורל דביר

"אני גאה לקבל את הפיקוד על הבסיס הכחול הצברי הראשון, בו קיבלתי את הכשרתי הראשונה כלוחם צוות-אוויר", נאם תא"ל דגן. "הבסיס עובד כמכונה משומנת כמעט כל ימות השבוע וכקפיץ דרוך אשר לעיתים תכופות מתפרץ, מבצע ומיד נדרך שנית. מסונכרן, מלוכד, עובד קשה ועדיין מחייך. מרוצה מהתוצאה ומרוצה מהדרך. נמשיך בטיפול ובטיפוח אנשי הבסיס. נשמר את הרוח המשלבת בין משימתיות למשפחתיות. בין חדות ותחקיר נוקב לרעות שאין כמותה. בין לקיחת סיכונים לרמת ביצוע בטוחה על הקרקע ובאוויר. בין עבודה קשה וביצוע המשימה לפיתוח אישי וזמן משפחה. במילה אחת - נמשיך. בשתיים - נמשיך ונאיץ".

בכל טווח, בכל זירה
מפקד הבסיס היוצא, תא"ל אבשלום עמוסי, מסיים את שירותו בחיל-האוויר לאחר 30 שנים משמעותיות כמפקד וכלוחם בחיל-האוויר. במהלך שירותו כיהן תא"ל עמוסי כמפקד טייסת 140 ("נשר הזהב") בעת שהפעילה את מטוס ה"נץ" (F-16A/B), כמפקד טייסת 109 ("העמק") המפעילה את מטוס ה"ברק" (F-16C/D), כראש ענף מטוסים במחלקת אמל"ח וכראש מחלקת אמל"ח בלהק ראש המטה. משנת 2015 הוא משמש כמפקד בסיס חצרים.


מפקד בסיס חצרים היוצא, תא"ל אבשלום עמוסי | צילום: קורל דביר

"תמונות רבות חולפות לנגד עיני בעומדי נרגש כאן לפניכם הערב", שיתף תא"ל עמוסי. "מטוסי 'רעם' (F-15I) ו'סופה' (F-16I) הממריאים באישון ליל בדרכם למשימות עלומות ומורכבות. בוגרי קורס-טיס המניפים כובעים אל-על ומעליהם מטוסי הצוות מעטרים את השמיים. טקסי יום הזיכרון בו חיבקנו יחדיו את המשפחות השכולות וזיכרון הנופלים חיזק את פועלנו. תמונות רבות ותמונה אחת חשובה מכל, תמונת פניכם אנשי חצרים, אנשי, המחוללים את עוצמת הבסיס ומבטיחים את עתידו. תמונות רבות שהינן חלק קטן מפסיפס העשייה הרחב של הבסיס שלנו. פסיפס שהינו מענה חד וברור לאתגרים העומדים לפנינו, מענה התקפי בכל טווח, בכל זירה".


תמונת ארכיון

בסיס מבצעי ומוכן ללחימה
בסיס חצרים הדרומי הוא מהבסיסים המבצעיים ביותר בחיל-האוויר, ממנו פועלות שתיים מהטייסות המרכזיות בחיל: טייסת 107 ("אבירי הזנב הכתום") המפעילה את מטוס ה"סופה" וטייסת 69 ("הפטישים") המפעילה הבלעדית בחיל של מטוס ה"רעם" המתקדם. בבסיס פועל גם בית-הספר לטיסה (ביס"ט) בו מוכשרים דורות העתיד של לוחמי צוות-האוויר של החיל וטייסת הכשרות מתקדמות, אליה מגיעים אנשי צוות-אוויר בדרגות סגן עד רב-סרן לצורך הכשרות המשך בעולמות הלוחמה והפיקוד.