יומן ארועים

Bookmark and Share
צוות משימה לאומי לטיפול באיום הרחפנים פורסם בתאריך 05.08.2018
בשנים האחרונות הפכו הרחפנים לפופולריים ונפוצים בתחומים שונים. לצד התועלות הצומחות מהשימוש בהם, גדל הסיכון לשימוש ברחפנים לרעה בהיבטים הביטחוניים, הפליליים והבטיחותיים. לאחרונה הקים חיל-האוויר צוות משימה לאומי לטיפול באיום הרחפנים, אשר נועד לפתח יכולות ומענה טכנולוגי לנושא
איתם אלמדון

לפני מספר חודשים הקים חיל-האוויר צוות משימה לאומי לטיפול באיום הרחפנים. הצוות, אשר הוקם תחת מנהלת "מגן", נועד לפתח יכולות ומענה טכנולוגי בשיתוף ועבור כל גופי הביטחון והגורמים הרלוונטיים.


תמונת אילוסטרציה

"הקמנו צוות משימה לאומי לטיפול ופיתוח מענים", אמר אל"ם א', ראש מנהלת "מגן", בדיון על ההיערכות הלאומית להגנה מפני איום הרחפנים שערכה הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת. "הצוות מובל על-ידי חיל-האוויר וכולל את אגפי המבצעים והטכני וכן את מפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית). הצוות מתואם עם כל הגופים הרלוונטיים, לרבות משטרה ושב"כ (שירות בטחון כללי). עד היום עשו את העבודה הזו אנשים בנוסף לתפקידיהם הרגילים אבל כעת מדובר על צוות ייעודי".

היעד: פיתוח מענה טכנולוגי
בחודשים ספטמבר 2016 - פברואר 2017 בדק משרד מבקר המדינה את ההיערכות הלאומית להגנה מפני איום הרחפנים, את סמכות ואחריות הגופים הרלוונטיים וכן את אכיפת דיני הטיס כלפי מפעילי רחפנים והיבטי הסדרת השימוש ברחפנים.

בעקבות הליקויים שעלו מהדו"ח, החליט הקבינט המדיני-בטחוני לאמץ את ההמלצות שגיבש המטה לבטחון לאומי בנוגע להסדרת האחריות להגנה מפני האיום הנשקף מרחפנים ולשיפור ההגנה מפניהם. במסגרת הסדרת האחריות הוחלט שצה"ל וחיל-האוויר יהיו אחראים לפיתוח מענה טכנולוגי להתמודדות מול איום הרחפנים. כמו כן, בוצעה חלוקת אחריות בין גופי הביטחון השונים באשר לאחריות יירוט הרחפנים המאיימים.

"בחיל-האוויר עוסקים באיום הרחפנים מתחילת שנת 2016, כשהבינו שיש פה איום ייחודי הדורש מענה", אמר סא"ל ד', ראש צוות הגנה מרחפנים. "מאז נעשו פעולות שהובלו על-ידי בעלי תפקידים במנהלת 'מגן' כמשימה נוספת למשימות המוגדרות שלהם. העיסוק בנושא החל כתוצאה מאירועים בנושא שהתרחשו בארץ ובעולם והמחישו את הייחודיות של הרחפנים והפוטנציאל שלהם להפוך לאיום, כאשר בכל העולם יש התפתחות טכנולוגית מואצת בנושא. אם בעבר התעסקו ברחפנים רק 'משוגעים לדבר' או כאלה שיש להם תחביב והיו צריכים ללמוד הרבה ולהתמקצע, הרי שבשנים האחרונות היו התפתחויות טכנולוגיות רבות שהפכו את יכולת ההטסה של רחפנים לנחלת הכלל".


מחסן רחפנים של ארגון הטרור חמאס שהותקף על-ידי חיל-האוויר בחודש מאי

רחפן הוא כלי-טיס בלתי מאויש המופעל מרחוק. הוא קטן ממדים, ממונע ובעל להבים אופקיים אחדים המאפשרים את תנועתו. "רחפן הוא רב-להב הממריא ונוחת אנכית. יש לו יכולת בקרה מתקדמת יחסית והוא עושה שימוש באמצעים ובעקרונות אווירודינמיים פשוטים מאוד", הסביר סא"ל ד'. "יש לו ארבעה עד שמונה מנועים ובניגוד למסוק בו משנים את הפסיעה של הלהב, ברחפן צריך לשנות רק את קצב הסל"ד (סיבובים לדקה) של המנוע. הרחפן הפך למשהו שלא צריך לבנות ואפשר לקנות. ההתקדמות בעולם התקשורת, בעולם הסנסורים (חיישנים) ובעולם הצילום גרמו לכך שמעבר לעובדה שאפשר להטיס את הרחפן בקלות, הוא גם מבצע משימות בקלות. מדובר באיום, כי פתאום לכל אחד יכול להיות ביד אמצעי עם פוטנציאל נזק גדול".

"הם לא האויב"
"הרחפנים כיכולת או כטכנולוגיה הם לא האויב שלנו", הדגיש סא"ל ד'. "הרחפנים הם דבר מדהים וצריך לאפשר את השימוש בהם. אנחנו רואים התפתחות של הדבר הזה בכל העולם, החל משימוש לפנאי ועד לשימושים מסחריים בעולם החקלאות וההגנה. יש חברות שבחזון שלהן בעתיד יש רחפנים שיעבירו משלוחים. עם זאת, גופי הביטחון בכל העולם מוטרדים מהפוטנציאל של הרחפנים לשמש לצרכים זדוניים".

על פי הערכת רת"א (רשות התעופה האזרחית) נמכרים ברחבי העולם כמיליון רחפנים בשנה ומספר הרחפנים בישראל בשנת 2016 היה כ-15,000. מספר זה עולה בהתמדה ובתוך שנים אחדות צפוי להגיע לעשרות אלפים, הן לשימושים פרטיים והן לשימושים מסחריים ומדינתיים. יכולות הרחפנים, השימוש הגובר בהם והשיפור הטכנולוגי המתמיד טומנים בחובם סיכונים שונים, לרבות בטיחותיים. בשנת 2016 נרשמה עלייה של כ-70 אחוזים באירועי בטיחות במעורבות רחפנים וכמובן שנוצר גידול בפוטנציאל האיום הנובע מהם בהיבטים הביטחוניים והפליליים.

"פתאום הרבה דברים טסים בשמיים. זה משפיע על התעופה האזרחית כולה", ציין סא"ל ד'. "אירועים שהיו בעולם, כמו מטוס שמתכונן לנחיתה ואז חולף לידו רחפן, עלולים לגרום נזק. זה לא בהכרח אירוע טרור אלא אירוע בו אזרח תמים הטיס רחפן בצורה לא בטיחותית מספיק ועלול היה לגרום לפגיעה במטוס. אירועים כאלה הדאיגו גורמים ביטחוניים ברחבי העולם ולכן החלה הפעילות בנושא".

אתגר לאומי
הרחפנים הם אתגר לאומי ומשימות צה"ל בתחום זה הן מניעת חדירה לשטח המדינה, הגנה על אתרים אסטרטגיים והגנה על המרחב האופרטיבי של צה"ל כאשר בשנה האחרונה הופלו מספר רחפנים כחלק ממשימות הביטחון השוטף. באוגוסט 2016 ביצע חיל-האוויר בשיתוף מפא"ת וגופים ביטחוניים נוספים "ניסוי רחפנים" למיפוי היכולות שהציעו התעשיות הביטחוניות השונות. בעקבות הניסוי התקיים דיון בראשות סגן הרמטכ"ל ובו הוצגו לו תוצאות הניסוי וכן תכנית עבודה בהובלת חיל-האוויר, שאושרה להמשך הדרך בארבעה צירים מרכזיים: שוטף ומידי, לטווח הקצר (בתוך שנה), לטווח הארוך (שנתיים עד שלוש), וכן מחקר ופיתוח.


תמונת אילוסטרציה

"הצוות הוא צוות לאומי שעוסק לא רק במשימות חיל-האוויר וצה"ל", אמר סא"ל ד'. "המענה שמשרד הביטחון מספק באמצעות הצוות צריך לענות על צרכים נוספים כמו הגנה על שדות-תעופה, הגנה על מתקני כליאה ופעילות המשטרה בנושאי אבטחה ושמירת הסדר השוטף בתוך המדינה. זה הכרחי מטעמי מיקוד המשאבים ותיאום המענה. אם גורם מחוץ לצה"ל רוצה לטפל ברחפן שחודר למרחב עליו הוא אחראי, הוא צריך לטפל בזה בכלים מתואמים עם צה"ל. כאשר אנחנו בונים את התכנית למענה לאיום הרחפנים, אנחנו מסתכלים על כל הגופים, לוקחים בחשבון את הצרכים של כל אחד מהם ומנסים לתת מענה ממוקד".

בחזית העולמית
לנושא ההגנה מאיום הרחפנים יש ממשק עם סוגיות נוספות בתוך מערכת הביטחון ומחוצה לה. "נושא ההגנה מרחפנים מתקשר לסוגיית האסדרה (רגולציה) של כלי-טיס נמוכים וחוק הטיס שנמצא באחריות משרד התחבורה. האם החוק חל על רחפנים? האם צריך לעדכן אותו? זה משפיע גם על שאלות בתוך מערכת הביטחון - אנחנו מאבטחים כבר עשרות שנים בסיסים מפני חדירות ויש מערכים שלמים שעוסקים בזה. האם הנושא נמצא באחריות אותם מערכים או באחריות חיל-האוויר במסגרת משימת הגנת שמי המדינה? חיל-האוויר לא נדרש להתמודד עם רחפן המוטס בצורה בלתי אחראית על-ידי אדם כתחביב שלו. לא סביר שחיל-האוויר יצטרך להשקיע אמצעים כדי לטפל באזרח שפועל בניגוד לתקנות ונהלים".


תמונת אילוסטרציה

"תאר לעצמך שבעתיד אתה מזמין פיצה והיא מגיעה באמצעות רחפן. מה מסלול הטיסה של הרחפן? האם יש עליו פיקוח? אנחנו מבינים שההתפתחות הטכנולוגית תביא אותנו למצב שרחפנים רבים יסתובבו באוויר בתוך הערים וצריך לאפשר זאת בצורה מושכלת. אל הדבר הזה מצטרף הנדבך הביטחוני: איזה מענה ניתן לגורמים זדוניים המנסים לעשות שימוש בפלטפורמה הזו? אלו שני רבדים עצמאיים שיש ביניהם חפיפה מסוימת".