יומן ארועים

Bookmark and Share
הסכם שיתוף פעולה נחתם עם חיל-האוויר האמריקאי פורסם בתאריך 02.08.2018
תגיות: שיתוף פעולה , בינלאומי
הסכם המאגד את אפיקי שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר הישראלי לחיל-האוויר האמריקאי לשנים 2018-2019 נחתם אמש (ד'). הסכם זה הינו מסמך רחב הנושא בשורות בתחומי בניין הכח, מבצעים, אימונים, לוגיסטיקה, מודיעין, בטיחות ורפואה, כאשר במרכזו עומד מטוס ה"אדיר" (F-35I). "המפגש מעיד על העוצמה והקשר ההדוק בין החילות לאור האינטרסים וסט הערכים המשותף"
איתם אלמדון

הסכם מסדר לשיתוף פעולה בין חיל-האוויר הישראלי לבין חיל-האוויר האמריקאי (חהא"א) נחתם אמש (ד') במעמד ראש מטה חיל-האוויר, תא"ל תומר בר וסגן ראש מערך קשרי החוץ של חיל-האוויר האמריקאי, מייג'ור ג'נרל (אלוף) סטיבן אוליבר. במהלך המפגש מיסדו הצדדים את שיתוף הפעולה בין החילות וחתמו על תכנית עבודה משותפת לשנים 2018-2019.


תמונת ארכיון

"ארצות הברית היא השותפה המרכזית והאסטרטגית שלנו", אמר תא"ל בר. "השותפות עם האמריקאים באה לידי ביטוי בהיבטים הטקטיים והאופרטיביים - ממודיעין, דרך תכניות בניין-כח ועד לתרגילי שיתוף פעולה. המפגש הזה מביא לשותפות עמוקה, לשימור הקשרים ולשיח פתוח, שקוף וכנה על כל הסוגיות שעל הפרק. אני קורא לזה מבחן הרמת הטלפון בעת הצורך - זה יכול להיות בציר המבצעי וזה יכול להיות בתחומי בניין-כח ורכש. בזירה כזאת, עם אתגרים כאלה, אחד ועוד אחד - אנחנו והאמריקאים - שווה שלוש".


אלוף נורקין וסגן ראש מערך קשרי החוץ של חיל-האוויר האמריקאי, מייג'ור ג'נרל (אלוף) סטיבן אוליבר

ארה"ב נחשבת לבת הברית האיתנה ביותר של מדינת ישראל, ושיתוף הפעולה בין חיל-האוויר הישראלי לחיל-האוויר האמריקאי הינו עמוק ורב שנים. המסמך, Air National Senior Representative, כולל בתוכו עולמות תוכן רבים ומהווה מנגנון שנתי להסדרת תכנית עבודה משותפת. "למפגש חשיבות רבה", אומר רס"ן ר', ראש מדור אמריקה בענף תיאום בין-לאומי (תב"ל). "הוא מעיד על העוצמה והקשר ההדוק בין החילות לאור האינטרסים וסט הערכים המשותף, ומשמש מנוף לקידום נושאים שונים. המפגש עוסק בתחומי בניין כח, מבצעים, אימונים משותפים, בטיחות, לוגיסטיקה, מודיעין ורפואה".

מטוס מבצעי בזירה מאוימת
מטוס ה-F-35 היה במרכז השיח בשנה שעברה וכך גם השנה. "עולם ה- F-35 חוצה את כל תחומי הפעילות ומשפיע על כל הערוצים", ציין רס"ן ר'. "בכל אחת מקבוצות העבודה יש שילוב והטמעה של ה- F-35. אנחנו מבינים שבשל העובדה שהפלטפורמה הזאת שונה, מיוחדת וחדשה בשני החילות, יש הרבה תובנות הדדיות ולקחים מצטברים שאפשר לשתף בהם".


תמונת ארכיון | עיצוב גרפי: רון תמיר

בנושא הפעלת הכוח, גובשו קבוצות עבודה של אנשי המטה המבצעי יחד עם מקבילו האמריקאי. "אנחנו פועלים לחיזוק שיתוף הפעולה הפורה עם הפיקודים בארה"ב, מהדקים את הממשקים הקבועים בין מרכזי המבצעים שלנו לאלו של האמריקאים, ויוצרים קשרים אישיים ומחויבות הדדית. כך, כשנוצר צורך מבצעי קל יותר לתאם מהלכים", הסביר תא"ל בר. "במקביל, עסקנו בסוגיות של פיתוח יכולות משותפות, חימושים ופלטפורמות שיידעו לעמוד באתגרי הזירה המבצעית. השיח בנושא מעניין מאוד ואנחנו לומדים ממנו רבות".


תמונת ארכיון | עיצוב גרפי: רון תמיר

באשר לתחום הרפואה, יחוזק שיתוף הפעולה המחקרי ויועבר ידע בין החילות בנושא חילוץ טייסים נוטשים ומתן מענה רפואי מתקדם. לדברי הרמ"ט, על הפרק עמדו גם סוגיות בטיחותיות הנוגעות ליכולות שיאפשרו זיהוי מקדים של אנומליות במערכות טסות: "אנחנו דנים בשאלה מה יהיה הדור הבא של תפיסת הבטיחות בפיתוח פלטפורמות ומערכות. אנחנו עוברים ממצב בו אנחנו לומדים אחרי אירוע איך למנוע את האירוע הבא למצב בו אנחנו מונעים את האירוע שעוד לא קרה. זהו תחום מתפתח והחלפת המידע בנושא משמעותית מאוד".

גדלים יחד
כאמור, מטרת המסמך הינה לקדם את הנושאים העומדים בלב הצרכים והאינטרסים של כל אחד מהחילות, ותפקידו להתוות עקרונות עבודה משותפים, לחזק את שיתוף הפעולה בין החילות ולהעמיק את הקשר בין המפקדים. בין התחומים עליהם הושם דגש במסמך ניתן למנות את עולם האימונים. "האימונים המשותפים חשובים לנו בהקשרי הפרט ובהקשרי הלמידה המשותפת מכיוון שמדובר בשני צבאות מערביים ומתקדמים שחולקים תובנות ותורות לחימה", פירט רס"ן ר'. "חשוב לציין כי לאימונים המשותפים חשיבות גם בהיבט הקרנה בינלאומית והפגנת אחדות ועוצמה משותפת".


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: רון תמיר

זו השנה הרביעית בה נחתם המסמך, כאשר התהליך שקדם למעמד החתימה הראשונה ארך כמעט שנתיים והחל בביקורו של מפקד חהא"א דאז, גנרל מארק וולש, כאורח חיל-האוויר הישראלי באוגוסט 2013. החתימה על המסמך היא תוצר של תהליך ארוך: במסגרת ההסכם הוקמו צוותי עבודה שהובלו על-ידי קצינים משני החילות ועסקו בנושאי העניין המשותפים של שתי הזרועות.

 

"המפגש התנהל בצורה מקצועית מאוד והקשרים האישיים העמוקים משפיעים רבות על שיתוף הפעולה", סיכם רס"ן ר'. "המפגש הזה הוא מנוע חשוב להמשך השותפות, ובמסגרת ההיערכות אליו מבוצעת עבודת הכנה וריכוז הפעילות מהשנה החולפת כדי להציגה למפקדים ולהחליט על דירקטיבה וכיווני פעולה לשנה הקרובה. שני החילות נמצאים בנקודה של ביטחון רב במערכת היחסים, וכך מתאפשר להעמיק רק בפעילויות שתורמות לשני הצדדים ומביאות ערך מוסף. לא חששנו לרדד חלק מערוצי שיתוף הפעולה ולתעל את השותפות שלנו לנושאים החמים שעומדים על הפרק. המפגש היווה את יריית הפתיחה לשנה הקרובה, תוך שהדגש הושם על תכנון ריאלי ופיתוח כיוונים בעלי פוטנציאל".

תא"ל בר הוסיף: "מעבר למפגשי הקבוצות והבכירים, אנחנו מתכננים להשקיע רבות בחילופי צוותים. אנחנו רוצים שהקצינים הצעירים משני החילות יכירו מוקדם ויגדלו יחד בשדרת הפיקוד לאורך הדרגים. זה ללא ספק חזק יותר מהכל".