יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: חה"א מתאמן בשדה התעופה "רמון" פורסם בתאריך 01.08.2018
תגיות: צופית (ביצ'קראפט קינג–אייר) , ראם (בואינג 707)
נחיתה היסטורית: תרגיל הרצה משותף לחיל-האוויר ולרשות שדות התעופה נערך השבוע (ב') בנמל התעופה הבינלאומי "רמון" שבדרום הארץ. מטוס "צופית" ומטוס "ראם" נחתו לראשונה בתמנע כפתיח לקשר העתידי של חיל-האוויר עם שדה התעופה החדש. "לנחות עם מטוס שסמל חיל-האוויר על זנבו ולקרוא בקשר למגדל 'רמון' זו התגשמות של חלום"
נופר בליט

תרגיל הרצה משותף לחיל-האוויר ולרשות שדות התעופה נערך השבוע (ב') בנמל התעופה הבינלאומי החדש "רמון" שבדרום הארץ, הקרוי על שם אל"ם אילן רמון ז"ל וסרן אסף רמון ז"ל. מטוס "צופית" (קינג אייר B-200) מטייסת 100 ("הראשונה"), ומטוס "ראם" (בואינג 707) מטייסת 120 ("ענקי המדבר") הגיעו לראשונה לתמנע כפתיח לקשר העתידי של חיל-האוויר עם שדה התעופה "רמון".


צילום: יוד צילומים אילת

במסגרת האימון, שתואם בחודש האחרון עם רשות שדות התעופה, תרגלו הטייסות יחד עם יחידות נמל התעופה פעילות תעופתית אווירית הכוללת נחיתות, המראות, הקפות, כניסה בהסעה לרחבות החנייה, ודחיפה וגרירה של מטוס. כמו כן, תרגלו המשתתפים את ממשקי הפעילות התעופתית בשטח המבצעי אל מול מגדל הפיקוח בנמל התעופה "רמון" וקיימו סיור קרקעי של אנשי צוות-אוויר.

פתיחת מעגל
"רשות שדות התעופה מקיימת פעילות של כלי-טיס בשדה ומתרגלת את הפקח במגדל שמקבל מטוסים, את מי שמסיע אותם על הקרקע ואת מי שפורק את הציוד מהמטוסים", מסביר רס"ן ט', ראש מדור אימוני תובלה בלהק אוויר. "בשבילם זו הרצה, חזרה גנרלית של השדה עם פלטפורמות של חיל-האוויר".


צילום: יוד צילומים אילת

"בשבילנו זהו אימון להיכרות עם השדה", מסביר סרן ש', מפקד גף מבצעים בטייסת 120. "תשתיות השדה חדשות וטובות, והמסלול ארוך ובעל יכולת לנשיאת משקלים כבדים. במסגרת התרגיל זכינו להכיר את אנשי רשות שדות התעופה, מה שבטוח יעזור לנו גם בהמשך".


צילום: יוד צילומים אילת

אחד ממשתתפי התרגיל הוא אל"ם (מיל') א', סמנכ"ל מבצעים ברשות שדות התעופה וטייס מילואים בטייסת 100 שנחת בשדה התעופה החדש עם מטוס ה"צופית". "המטרה של חיל-האוויר היא להכיר את השדה", הוא מציין. "חשוב שחיל-האוויר יכיר כל שדה בארץ לכל צורך. המטרה שנדע להמריא ולנחות בכל הארץ, ולהעביר מידע לטייסת בעקבות התרגיל. המטרה של רשות שדות התעופה היא לערוך הרצות על המסלול, ולבדוק את האלקטרוניקה ואת תאורת המסלול. זוהי הפעם הראשונה שמטוס שנוחת בשדה הזה יורד מהמסלול ונכנס לעמדת חניה. חיל-האוויר יצטרך להכיר את השדה ולתרגל בו על מנת שנהיה מוכנים לשיתוף פעולה עתידי. זו לא סגירת מעגל, אלא פתיחת מעגל וקשר עתידי של חיל-האוויר עם השדה החדש ועם רשות שדות התעופה".

בהרצה
נמל התעופה "רמון" ממוקם בסמוך ליישוב באר אורה, כעשרים קילומטרים צפונית לאילת, ונפתח כמחליף לשדה התעופה בעיר. הוא מתפרש על שטח של כ-14,000 דונמים, השני בגודלו בישראל אחרי נמל התעופה בן-גוריון, ואורך מסלול הטיסה שלו הוא כ-3.6 קילומטרים. נמל התעופה החל להבנות בשנת 2012. לפני כשבוע בוצעה ב"רמון" טיסת ההסמכה הראשונה עם נחיתת מטוס חברת "ארקיע", והוסר הלוט מעל שלט נמל התעופה הבינלאומי "רמון", במעמד רונה רמון ומשפחתה. תרגיל ההסמכה ב"רמון" פתח רצף הרצות בנמל הבינלאומי החדש של ישראל לקראת פתיחתו והכשרתו.


צילום: יוד צילומים אילת

"נחיתה ראשונה בשדה תעופה חדש זה תמיד דבר מרגש", משתף אל"ם (מיל') א'. "עבורי נחיתה ראשונה בשדה תעופה חדש שאני שותף בתכנונו, הקמתו וניהולו במסגרת תפקידי כסמנכ"ל מבצעים ברשות שדות התעופה היא מרגשת שבעתיים. כמפקד וכטייס בחיל-האוויר, לנחות עם מטוס שסמל חיל-האוויר על זנבו ולקרוא בקשר למגדל 'רמון' זו התגשמות של חלום".