יומן ארועים

Bookmark and Share
חוקי המשחק: כך נערך חיל-האוויר ללחימה פורסם בתאריך 02.08.2018
תגיות: בסיס עובדה , טייסת "הדרקון המעופף" , טייסת "אבירי הזנב הכתום"
כיצד נערך חיל-האוויר ללחימה? לאחרונה נערך בבסיס עובדה אימון משותף של טייסת 115 ("הדרקון המעופף") עם טייסת 107 ("אבירי הזנב הכתום"), בו תורגלו עקרונות חיל-האוויר בלחימה. על אנשי הטייסת הוטלה המשימה להשמיד את נכסיה של מדינת אויב תוך הגנה על נכסי המדינה שלהם
טל בן-נאה, אילי פארי ונופר בליט

הבוקר (ה') הסתיים תרגיל צבאי נרחב לתרגול הכשירות והמוכנות לחירום של פיקוד הצפון, חיל-האוויר והמטה הכללי. מטרת התרגיל הייתה שיפור כשירות פיקוד הצפון למלחמה ותרגול המטה הכללי וחיל-האוויר בתרחישי חירום רב-זירתיים. במהלך התרגיל תורגלו הפעלת יכולות הגנה, התקפה ותמרון, מהלומות אש ומודיעין במספר גזרות במקביל ולאורך זמן רב בהתאם לתמונת המצב המשתנה. התרגיל תוכנן מראש כחלק מתוכנית האימונים לשנת 2018 ונועד לשמירה על כשירות וכוננות הכוחות.


תמונת ארכיון

כיצד נערך חיל-האוויר ללחימה? לאחרונה נערכה בבסיס עובדה סדנת עקרונות לחימה בהובלת טייסת 115 ("הדרקון המעופף"), טייסת ביום האויב של החיל, המפעילה מטוסי "ברק" (F-16C/D). בסדנה השתתפה טייסת 107 ("אבירי הזנב הכתום"), המפעילה מטוסי סופה (F-16I) מבסיס חצרים. "תרגלנו משימות הגנה וגם התקפה, משימות אוויר-אוויר, משימות תקיפה בעזרת חימושים אופטיים ואוטונומיים, תקיפת מטרות תשתית, מטרות עליונות ומטרות בתנועה", הסביר רס"ן א', סגן מפקד טייסת 115.


צילום: סליה גריון

לצורך האימון התכנסו בבסיס עובדה כל אנשי המילואים, הצבת החירום ואנשי צוות-האוויר הסדירים של טייסת 107. "הכוונה היא לדמות מתאר טיסה קרבי שלאו דווקא מדמה את הלחימה הבאה או את המציאות המבצעית הנוכחית, אלא מתאר ששם את אנשי צוות-האוויר בנקודה של אימון מלא - החל מהתכנון על הקרקע, דרך הטיסה באוויר ועד לאירועים בלתי מתוכננים שכוללים מחסור במודיעין וחוסר-וודאות כללית", מציג סרן ג', מוביל התרגיל בטייסת 107. "מדובר באימון איכותי מאוד כי בשונה ממרבית התרגילים אנחנו מגיעים בו לקצה גבול היכולת מבחינת מתארים ועצימות. אנחנו מתנסים בתכנים שמייצרים לנו את האתגר הגדול ביותר ולא מדמים את התרחיש הצפוי".

טסים אל הלא נודע
הדרך היחידה להפגיש מפקד טייסת קרב עם תרחיש סימולטיבי המדמה מצב אמת הוא באמצעות שמירה קפדנית על אותה סודיות שהיא חלק בלתי נפרד מהצלחתו ומאיכותו. "מלבדי ומלבד סגן מפקד הטייסת, אף אדם לא יודע מה צפוי לקרות במהלך התרגיל", מסביר סרן ג'.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"האתגר הגדול ביותר עבורנו הוא העובדה שאנשי טייסת נמצאים בערפל מוחלט. הם לא יודעים מה יהיה באירוע הבא, היכן הוא יהיה וכיצד להתכונן אליו", מציג סרן ג'. "פקודת המבצע מגיעה לאנשי הטייסת שנדרשים בכל פעם מחדש לפצח את החידה החדשה שקיבלו - בין אם זו משימה קשה לביצוע או התמודדות עם הלא נודע. לפני ביצוע המשימות באימון אנחנו מוודאים שהסיכונים מזעריים ובוחנים אם אנחנו עלולים לספוג תקיפות כתוצאה מהפעולות שלנו. מה שנשיג עכשיו יעזור לנו בהמשך, והיכן שנטעה עכשיו שם ניפגע בהמשך".

מדמים מלחמה
לאימון, שמטרתו להכין את הצוותים ללחימה באופן המקצועי ביותר, הוקצו משאבים נרחבים. "דימינו מטרות רבות על הקרקע שצריך לתקוף", מסביר רס"ן א'. " בתרגיל השתתפו חוליות ביום אויב קרקעיות של הטייסת ושל התעשיות הביטחוניות שדימו ירי טילים אל עבר מסוקים או שיירות של בכירים בתנועה שצריך לסכל".


צילום: סליה גריון

התרחיש שהפתיע את אנשי הטייסת דימה מלחמה בין שתי מדינות דמיוניות. על אנשי הטייסת הוטלה המשימה להשמיד את נכסיה של מדינת אויב תוך הגנה על נכסי המדינה שלהם. "כל דבר שקורה במהלך הלחימה משפיע - אם נפגע לנו מפעל טילים תהיה לנו פחות תחמושת בגיחה הבאה, כך שהחשיבות של הגנה ותקיפה של נכסים היא קריטית", מסביר סרן ג'. "הטייסת צריכה גם לתכנן את הפקודות המבצעיות, גם לטוס, גם לתחקר וגם להתקדם בהתאם, כל זאת במסגרת מתאר מורכב במיוחד. גם אם אנחנו מתאמנים על תרחיש שאינו התרחיש המדויק שיקרה מחר בבוקר, האימון מוציא מהצוותים המון, משפר אותם ופותח להם את אופקי החשיבה. בסופו של דבר, בזמן אמת אנחנו נהיה הרבה יותר חדים".

עניין עקרוני
הסדנה נבנתה על בסיס עשרת העקרונות המנחים את צה"ל בלחימה, בהם דבקות במשימה לאור המטרה, מיצוי הכוח, יוזמה והתקפיות, תחבולה, רציפות, פשטות וגמישות. "העקרונות המנחים מאפשרים לאנשי הטייסת לייצר שיח ממוקד בעקבות הצלחות או כישלונות אל מול משימה ספציפית. כך למשל, בעת מטס מורכב יש צורך לשמור על פשטות המבנה ועל גמישות בפעולה לצורך הצלחת המשימה".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"בסיום האימון, אנו מבצעים תחקיר ונותנים משוב על תפקוד הטייסת באימון, על ההצלחות שלה ועל הנקודות לשיפור מהזווית שלנו כטייסת אדומה", מסכם רס"ן א'. "האימון נערך כבר מספר פעמים ולכן קיימת אצלנו יכולת השוואה אל מול טייסות אחרות שעברו את האימון. מדובר בטייסת חזקה, מקצועית ובעלת רמת טיסה וביצוע גבוהה מאוד. באמצעות האימון עזרנו לאנשי הטייסת לראות טוב יותר את הפערים, את נקודות החוזק ואת הנקודות לשיפור".