יומן ארועים

Bookmark and Share
עוברים דירה: טייסות שדה-דב יעברו לחצור פורסם בתאריך 31.07.2018
תגיות: בסיס שדה-דב , בסיס חצור
היום (ג') הונחה אבן הפינה הראשונה למעבר טייסות ויחידות בסיס שדה-דב לבסיס חצור, זאת בהתאם להחלטת הממשלה וכחלק מהמהלך הלאומי לפינוי בסיסי צה"ל מאזורי נדל"ן מבוקשים. "זו אבן פינה לחיזוק היציבות האסטרטגית של חיל-האוויר וליכולות המבצעיות הנוספות שתגענה לחצור בעתיד"
אילי פארי וכרמל שטרן

שנים של תכנונים, אתגרים והחלטת ממשלה אחת הובילו לרגע הזה: היום (ג') התקיים טקס הנחת אבן הפינה למעבר טייסות ויחידות בסיס שדה-דב לבסיס חצור. הטקס נערך בראשות מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ובמעמד בכירי בחיל-האוויר, נציגי משרד הביטחון, נציגי אגף תכנון בצה"ל וראשי מועצות אזוריות.


צילום: קורל דביר

"למהלך הזה יש חשיבות היסטורית עצומה. גם בסיס חצור וגם בסיס שדה-דב השתתפו בכל מלחמות ישראל ובכל המבצעים, ואנשיהם המריאו מכאן, לעיתים לא חזרו, והביאו אותנו למקום בו אנחנו היום", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "אנחנו ממשיכים ומממשים את חזון מעבר צה"ל דרומה לנגב. חיל-האוויר מתאים את עצמו לאתגרי העתיד. בבסיס המתחדש, בסיס חצור, יהיו תשתיות איכותיות, אמצעי לחימה איכותיים יותר ואנשים שיחיו בסביבת עבודה ומגורים תומכת".


צילום: קורל דביר

"שלושת המרכיבים יחד יהפכו אותנו לחיל-אוויר שיידע לתת מענה לאתגרים שיעמדו בפניו גם בעוד עשרות שנים, ולכן ברגע הזה נעשית היסטוריה", הוסיף אלוף נורקין. "ההיסטוריה הזאת מתבססת על 70 שנים אחורה, על המייסדים, על החזון ועל התוצרים שיהיו בזכות האנשים שיושבים כאן".

"מהלך משנה זהות ומהלך של התחדשות"
בתוך כשנה יקלוט בסיס חצור טייסות ויחידות הפועלות בבסיס שדה-דב, זאת בהתאם להחלטת הממשלה וכחלק מהמהלך הלאומי לפינוי בסיסי צה"ל מאזורי נדל"ן מבוקשים. המהלך יביא לשיפור המענה המבצעי ויכולות חיל-האוויר, ישפר את תשתיות ויכולות בסיס חצור בהסתכלות ארוכת טווח, ויביא להתייעלות בהיבטי משאבים וכוח-אדם. תהליך המעבר יתבצע על-פי תכנית סדורה ובשיתוף פעולה עם גורמים אזרחיים רבים.


צילום: קורל דביר

"לבסיס חצור זהו מהלך כפול - מהלך משנה זהות ומהלך של התחדשות", הדגיש מפקד בסיס חצור, אל"ם א'. "ביסוס והתעצמות לשנות דור: מכנף המפעילה מטוסי קרב לבסיס רב-מערכי. פעילות מבצעית אינטנסיבית בכל שעות היממה, ובכל ימות השבוע והשנה - בביטחון השוטף, במערכה שבין המלחמות ובלחימה. בסיס שמצרף היכולות שיהיו בו, ומה שביניהם, יוסיף נדבכים רבים לעוצמתו המבצעית של חיל-האוויר. תשתית לארבעים שנה קדימה. מסד לקליטת יכולות נוספות ומערכים נוספים. לכן, אבן הפינה, אותה אנחנו מניחים היום, זו אבן פינה לחיזוק היציבות האסטרטגית של חיל-האוויר, לפוטנציאל האדיר שנבנה כאן, וליכולות המבצעיות הנוספות שעוד תגענה לחצור בעתיד".


צילום: קורל דביר

בסיס שדה-דב הוא הבסיס הראשון ממנו התבצעה פעילות חיל-האוויר עוד לפני הקמת המדינה, וכיום הוא מהווה נדבך משמעותי בפעילות איסוף המודיעין בחיל-האוויר. "בעוד שנה, כאן במקום הזה תחת סמל חצור, יפתח עידן חדש של מציאות ויכולות מבצעיות לחיל כולו כבסיס ייחודי בעל כשירות מלאה במעגל האש בשיתוף פעולה בין מודיעין ואש, בין הגנה להתקפה ובין כחול וירוק", הצהיר מפקד בסיס שדה דב, אל"ם א'. "נמשיך לעצב את העתיד תוך המשך הישענות על המורשת המפוארת ממנה צמח הארגון. יחד נמשיך לחתור לניצחון מתוך תשתית תומכת המתאימה לתקן של המאה ה-21. יחד נמשיך להיות עוגן מרכזי ביכולות של החיל ושל צה"ל כולו".


תמונת ארכיון

מתיחת פנים
בשנת 2014 הוחלט על חצור כבסיס שיקלוט את טייסות ויחידות בסיס שדה-דב. "הבחירה בחצור לא הייתה מובנת מאליה והיו פרמטרים רבים שהצביעו עליו כמועמד המוביל", הסביר רס"ן א', ראש מנהלת חצור במחלקת תוא"ר (תכנון וארגון). "השיקולים היו גם מבצעיים וגם תעבורתיים, ועלתה השאלה איזה בסיס ערוך לפרויקט התעצמות משמעותי, אחרי שבסיס חצרים קלט את מטוס ה'לביא' (M-346) ובסיס נבטים את ה'אדיר' (F-35I). טייסת התחזוקה של בסיס שדה-דב תתאחד עם זו שבחצור, וכך גם טייסת תעופה. ברמה האנושית נעשים תהליכים בלהק כוח-אדם, שמייעד כבר היום משרתים בשדה-דב שיכולים מבחינת מאפייני שירות לעבור לשרת בחצור".


צילום: קורל דביר

לקראת קליטת טייסות בסיס שדה-דב, עובר בסיס חצור בימים אלה שינויים משמעותיים. מגורי חיילים, מטבח, ליינים, גשרים ומבנים חדשים הולכים ונבנים, אך התשתיות התעופתיות ישמרו ברובן בתצורה הקיימת. "הנחת אבן הפינה היא שלב חשוב מפני שהיא מציינת נקודה בפרויקט שמראה על רצינות", מציג רס"ן א'. "החלטנו שעכשיו זה זמן טוב לקבץ את כולם ולהניח את אבן הפינה לאחד מהפרויקטים הגדולים שידע חיל-האוויר".