יומן ארועים

Bookmark and Share
איך הופכים למפקד ביחידה 669? פורסם בתאריך 30.07.2018
תגיות: 669
הצטרפנו לקורס המפקדים של יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס שעבר בשנים האחרונות שינוי מקצה לקצה, ושמענו כיצד מלמדים את קציני היחידה שיעור על פיקוד, על אחוות לוחמים ועל הצלת חיי אדם
כרמל שטרן | צילום: סליה גריון

יום ראשון, שעת צהריים, מצוק במרכז הארץ. אילו הייתם עוברי אורח אשר נקלעו לסיטואציה, וודאי הייתם חושבים כי אירוע רב-נפגעים אירע במקום וכי זאת הסיבה לכך שלאורך כל המצוק פרושים חבלים ורתמות אליהם מחוברים לוחמי יחידה 669 (יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס) שנמצאים בעיצומו של חילוץ. למעשה, החילוצים התבצעו במסגרת קורס מפקדי הצוותים של היחידה אשר עבר בשנים האחרונות שינוי מקצה לקצה והתקיים לראשונה במתכונתו הנוכחית.

"קורס המפקדים אורך שישה שבועות והוא קורס הטרוגני. יש כאן לוחמים שעברו קורס קצינים והקורס הזה מהווה חלק מההשלמה החילית הפיקודית שלהם, וכן קצינים שסיימו את ההשלמה החילית בבה"ד 1. המטרה העיקרית של הקורס היא להחזיר את הלוחמים לכשירות לאחר תקופה ארוכה בה לא היו ביחידה", הסביר סרן ר', מפקד הקורס. "מלבד חזרה לכשירות, הקורס מעניק ללוחמים כלים פיקודיים, כלים מנהיגותיים וכלים ניהוליים. זהו המכלול השלם שנותן ללוחם ביחידה את הפלטפורמה הטובה ביותר להיות קצין ביחידה 669".

השומרים על השומרים
לאחר תדריך הבוקר לומדים החניכים את תורת הלחימה החדשה שנכנסה ליחידה העוסקת בקשירת החבלים בעת חילוץ בצורה טובה ובטוחה יותר מבעבר. שלל הטכנולוגיות החדשות שנכנסו לתחום החבלים מוטמעות גם הן, דוגמת גלגלת חדשה ויעילה. מלבד הטכנולוגיות החדשות, היחידה מצמצמת את הנפח והמשקל של ציוד הלוחמים על מנת לאפשר זריזות ומקום רב יותר לטיפול בפצועים.

דרך לימוד המפקדים העתידיים של היחידה, מעבירים אנשי מחלקת חבלים את הידע גם ללוחמים שיהיו בעוד שבועות ספורים תחת פיקודם של הקצינים. לא עוברות דקות אחדות ובמורד המצוק משתלשלים לוחמים, חלקם סוחבים אלונקות או לוחמים אחרים על גבם, ומתרגלים את שיטות החילוץ החדשות.

"במהלך ששת השבועות של הקורס עוברים החניכים תכני חילוץ ימי, מלמדים אותם איך להיות בקרי עמדה, מסבירים להם על תורות לחימה חדשות והם עוברים שבוע משימתי בו יוקפצו ויאלצו להתמודד עם תרחישים בלתי מתוכננים", פירט סרן ר'.

"במהלך הקורס אנחנו עוברים תכנים מקצועיים כמו איך מוציאים אימון או מבצע ואיך עובדים עם גורמים ביחידה. בנוסף, אנחנו עושים סדנאות לפיתוח אישי והגדרת יעדים. לוחם ביחידה 669 מחזיק במגוון כשירויות שהוא צריך לדעת לבצע כמו רפואה, חילוץ מהאוויר או מהקרקע, פריצה לרכבים, התנהלות במרחב ימי ועוד, ולכן החזרה לכשירות היא מורכבת", שיתף סמ"ר א', חניך בקורס אשר עתיד להיות קצין מבצעים מיוחדים ביחידה.

קורס מפקדי הצוותים, המיועד לקצינים מקצועיים, מפקדי צוותי הכשרה ומפקדי צוותים משימתיים, עתיד להתרחש אחת לשנה במתכונתו הנוכחית אשר משלבת את כלל ההכשרות לפיקוד זוטר ביחידה. "כל חייל בצבא עסוק בביטחון המדינה ואנחנו עוסקים בחיי השומרים על בטחון המדינה. זו זכות להיות חלק מהיחידה הזו. אני מאמין כי חשוב לעשות תפקיד משמעותי ביחידה שלנו שאחד הדברים המאפיינים אותה הוא העובדה כי הלוחמים הם הכוח המניע שלה. כל תפקידי הפיקוד מבוססים על קצינים ונגדים שהם לוחמים בעצמם, אשר מבינים את הצרכים שעולים מהשטח ויודעים לטפל בהם בצורה הטובה ביותר".

הופכים את המינוס לפלוס
הפיקוד ביחידה 669 הוא מבוזר וכל מפקד משימה נדרש לקבל החלטות בשטח באופן עצמאי בתנאי אי-וודאות, לחץ זמן, מראות קשים ושיתוף פעולה עם כוחות אחרים. לכן מפתחים ומחזקים ביחידה את יכולות הפיקוד והעצמאות של הקצינים.

עד לפני שנתיים היו הכשרות מפקדי הצוותים מוגבלות לקצינים שמיועדים לפקד על מסלול הכשרת הלוחמים. בשנה שעברה החל הקורס במתכונתו הנוכחית, המשלבת פיקוד על צוותי חילוץ מבצעיים והשלמה חילית לקצינים המקצועיים. השנה השדרה הפיקודית של היחידה צעד נוסף והפכה את ההכשרה למה שהיא היום.

"אנחנו עושים יישור קו לכולם ומביאים אותם לרמה הנדרשת מבחינה מקצועית ופיקודית. הקורס הארוך מאפשר לנו להכיר טוב יותר את המפקדים ולדעת מהן נקודות החוזק והחולשה של כל אחד", שיתף מפקד הקורס. "כל מפקד צוות מוביל שבוע ואימון במהלך ההכשרה, ובאמצעות שיחות רבות אנחנו מפצחים יחד את נקודות החולשה של כל אחד ומשפרים אותן. כשהקורס יסתיים אני אוכל לשבת עם המפקדים הבכירים, לספר להם על כל אחד מהקצינים ולהסביר איפה הוא צריך חיזוק ותשומת לב נוספת. לכולנו יש חסרונות אבל כשישנם חסרונות אליהם אנחנו לא מודעים הם מפריעים לנו לעבוד ולהתפתח. אנחנו עוסקים בהצלת חיי אדם ולכן המשימה הראשונה שלנו היא לצמצם למינימום את הטעויות שלנו".