יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר תקף מבנה רב-קומות ברצועת עזה פורסם בתאריך 14.07.2018
חיל-האוויר תקף לפני מספר דקות (ש') באמצעות מטוס קרב בניין רב-קומות במחנה הפליטים שאטי בצפון רצועת עזה ששימש כמתקן אימונים ללוחמה בשטח בנוי של ארגון הטרור חמאס. תחת הבניין נחפרה מנהרת לחימה ששימשה לתרגול לחימה בתת-קרקע. "אנחנו ערוכים למצב בו חמאס ירחיק את הירי. חמאס יצטער אם יבחר בכך"
מערכת אתר חיל-האוויר

חיל-האוויר תקף לפני מספר דקות (ש') באמצעות מטוס קרב בניין רב-קומות במחנה הפליטים שאטי בצפון רצועת עזה ששימש כמתקן אימונים ללוחמה בשטח בנוי של ארגון הטרור חמאס. תחת הבניין נחפרה מנהרת לחימה ששימשה לתרגול לחימה בתת-קרקע. מנהרה זו היא חלק מרשת מנהרות תת-קרקעיות שחפר ארגון הטרור חמאס ברחבי רצועת עזה.

הבניין, שהיה מיועד לשימוש תושבי הרצועה לשירותים ציבוריים ודיור, הפך על-ידי חמאס למתקן אימונים. התקיפה נעשתה לאחר שיושבי הבניין הוזהרו מראש על-ידי כוחות צה"ל. צה"ל יפעל כנגד כל מטרה ממנה מפעיל, משלח ומאמן ארגון הטרור חמאס מחבלים ופעולות טרור נגד אזרחי ישראל וריבונותה. תקיפה זו היא ביטוי אחד מני רבים ליכולת המודיעינית והמבצעית של צה"ל שתעמיק ותתעצם ככל שיידרש.

מערך הגנה האווירית נמצא בהיערכות הרחבה ביותר מאז "צוק איתן"
בצה"ל רואים בחומרה את פעילות הטרור של ארגון הטרור חמאס. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל. "ביממה האחרונה היו 90 שיגורי תלול-מסלול ו-20 יירוטים. חמאס משגר למרחב הקרוב, אבל זו לא נקודת ביטוח להמשך", אמר תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית. "אל מול רצועת עזה מערך הגנה האווירית נמצא בהיערכות הרחבה ביותר שלו מאז 'צוק איתן'. אנחנו ערוכים למצב בו חמאס ירחיק את הירי. חמאס יצטער על זה אם יבחר בכך. תהיה תגובה גדולה יותר".


הבניין במחנה הפליטים שאטי ששימש כמתקן אימונים של ארגון הטרור חמאס

"גדוד בית לאהיה של חמאס נמחק, וזה סמל עם מסר משמעותי", הוסיף תא"ל חיימוביץ'. "האירוע עדיין בעיצומו ומטרתו להשיב את הביטחון לתושבי הדרום. אלה שפגעו ביישובים לא הסבו נזק משמעותי ולא ניתן להבטיח הרמטיות מלאה גם להמשך. חמאס לא מבדיל בירי שלו בין שדרות למוצב צבאי. אנו ערוכים להתרחבות הירי לאזורים נוספים. יש לנו משימות גם בצפון ומרכז הכובד שלנו כרגע הוא מול הרצועה".

הגנה והתקפה
"אנחנו פועלים גם בהתקפה וגם בהגנה, ומייצרים הרתעה שתשבור את המשוואה הקיימת לפיה פעילות שלנו גוררת ירי של חמאס", מרחיב תא"ל חיימוביץ'. "אנחנו מונעים פגיעות דרך הגנה טובה ומייצרים תוצאות דרך התקפה טובה".


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: רון תמיר 

בימים האחרונים צויינו ארבע שנים למבצע "צוק איתן", מבצע בו פעל מערך ההגנה האווירית בעצימות גבוהה. כיום, מערך ההגנה האווירית נמצא במקום אחר. "אירועי השעות האחרונות פוגשים אותנו מוכנים עם הערכות מצוינת. אנחנו נמצאים היום עם יותר סוללות מאשר היינו ב'צוק איתן', ויש לנו היום מערכות עם יכולות טובות יותר", משתף תא"ל חיימוביץ'. "אני מרוצה מהאופן בו המפקדים, הלוחמים, הטכנאים ותומכי הלחימה פועלים. בסופו של דבר הם אלה שמביאים את התוצאה, מפעילים שיקול דעת ומבינים את הסביבה, האיום והמרחב".

"נוכל להתמודד עם כל אתגר"
"אני משוכנע שאנחנו לא נמצאים כעת במצב בו אנו מתמודדים עם מלוא היכולת של חמאס", מסביר תא"ל חיימוביץ'. "זאת תהיה טעות לחשוב שהמערכה הבאה עם חמאס תהיה מתוחמת לטווח של 17 ק"מ. אני חושב שחמאס מבין שאם הוא ישבור את הכלים התגובה תהיה כזאת שהוא יצטער עליה. חמאס לא מפתיע אותנו. לא בהיקפים, לא בסוגי האיומים ולא בתיחום הגאוגרפי".


המבנה שהותקף במחנה הפליטים שאטי

"יכולות ההגנה שלנו הרבה יותר גדולות ורחבות מאשר מרחב עוטף עזה בלבד", מגלה תא"ל חיימוביץ'. "כאשר אתה מכין את עצמך ליום קרב אתה מכין את עצמך לכל האפשרויות כדי לא להיות מופתע וכדי לתת מקסימום גמישות למקבלי ההחלטות. אנחנו נמצאים היום במוכנות שבהחלט יכולה לתת מענה גם אם המצב יתרחב מעבר למרחב שאנו רגילים אליו".

"אנחנו מוכנים להתפתחויות ולשינויים משמעותיים", מצהיר מפקד מערך ההגנה האווירית. "כשאני מביט לאחור אני מסתכל על ההיערכות שהביאה אותנו לכאן. אני מלא ביטחון במפקדים ובלוחמים המיומנים, אני רואה את האופן בו הם מתפקדים וזה נותן לי את הביטחון שנוכל להתמודד עם כל אתגר".

בין היעדים: מנהרות טרור ומחסני אמל"ח
האירוע מצטרף לתקיפת עשרות מטרות בארבעה מתחמים צבאיים השייכים לארגון הטרור חמאס ביממה האחרונה, כאשר המשמעותית מביניהן היא תקיפה רחבה על מפקדת גדוד חמאס בבית לאהיה בה נתקפו שטחי אימונים ללוחמה בשטח בנוי, מחסנים לאחסון אמצעי לחימה, מתחמי אימונים, חמ"לים, משרדים ועוד.


מפקדת גדוד חמאס בבית לאהיה

כמו כן, נתקפו אתר לייצור אמצעי לחימה ומחסנים לאחסון אמצעים שונים בהם גם יכולות צבאיות של הזרוע הימית של חמאס. התקיפה בוצעה בתגובה לאירועי הטרור המובלים על-ידי ארגון הטרור חמאס כנגד אזרחי ישראל וריבונותה לאורך הגדר ובאמצעות טרור האש, וכן בעקבות הירי משטח רצועת עזה לעבר יישובי הדרום במהלך הלילה.

ביממה האחרונה תקף חיל-האוויר באמצעות מטוסי קרב מנהרות טרור התקפיות בדרום רצועת עזה, ומספר יעדי טרור במתחמים צבאיים ביניהם יעדים המשמשים את ארגון הטרור חמאס להכנת בלוני התבערה, וכן מחנה אימונים של ארגון הטרור חמאס.