יומן ארועים

Bookmark and Share
סוללת "יהלום" יירטה כטב"ם סורי פורסם בתאריך 11.07.2018
תגיות: "יהלום" (פטריוט)
חיל-האוויר יירט באמצעות סוללת "יהלום" (פטריוט) כטב"ם (כלי-טיס בלתי מאויש) שחדר מכיוון סוריה אל עבר שטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית זיהו את האיום ועקבו אחריו. "אנחנו ערוכים למול אפשרות של הפרת הריבונות באזור רמת הגולן כתוצאה מהתפתחות הלחימה בסוריה"
מערכת אתר חיל-האוויר

חיל-האוויר יירט היום (ד') באמצעות סוללת "יהלום" (פטריוט) כטב"ם (כלי-טיס בלתי מאויש) שחדר מכיוון סוריה אל עבר שטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית זיהו את האיום ועקבו אחריו. צה"ל לא יאפשר הפרה של הריבונות האווירית של מדינת ישראל ויפעל נגד כל ניסיון לפגיעה באזרחיה.


תמונת ארכיון

"בשעה שלוש ועשרים אנחנו מזהים כלי-טיס בלתי מאויש שטס לכיוון אזור החיץ ומשלב זה אנו עוקבים אחריו באמצעות מערכות הגילוי והאיתור של חיל-האוויר", אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "הכטב"ם זוהה לפני שנכנס לאזור החיץ ברמה שאנחנו אוחזים בו. ביצענו שורה של פעולות, חלקן למניעת חיכוך וחלקן פעולות הגנתיות. מרגע שמושלמות הבדיקות הנדרשות ואנחנו מבינים שיש תנאים אופרטיביים אופטימאליים לביצוע הפעולה, אנחנו מיירטים את כלי-הטיס באמצעות שיגור טיל 'פטריוט' אחד מהסוללה בצפת. הוא פוגע בכלי-הטיס הבלתי מאויש ומיירט אותו. החתיכות שלו נפלו באזור הכינרת. הפעולה שמתבצעת כעת מדרום לכינרת מטרתה להגיע לכלי ולהשלים את הטיפול באירוע".

"מרגע זיהוי המל"ט הסורי הייתה לנו שליטה מבצעית מלאה בתנועה שלו"
מערכות הגילוי והאיתור של חיל-האוויר עקבו אחר כלי-הטיס, והוקפצו לעברו ארבעה מטוסי קרב ושני מסוקי קרב. מדובר בכטב"ם סורי למטרות איסוף מודיעין, ככל הנראה לא חמוש, והאזעקות נבעו מיירוטו. נבדק אם נכנס לשטח ישראל בשוגג או במכוון. "נמשיך לפעול נגד זליגות ונגד כלים אוויריים שיחדרו. אנחנו ממשיכים גם לסייע הומניטארית", הוסיף תא"ל מנליס. "הכטב"ם חדר 9.6 ק"מ לתוך שטח ישראל, הכל יילמד ויתוחקר. המל"ט ביצע משימה לפני שהוא חדר לישראל. ניתן להעריך שזו לא פעולה מכוונת. אנחנו יודעים מה הדגם של המל"ט, שעבר גם בירדן, והיה שיח מול הרוסים למניעת חיכוך".


צילום: סליה גריון

"מרגע זיהוי המל"ט הסורי הייתה לנו שליטה מבצעית מלאה בתנועה שלו", הדגיש דובר צה"ל. "אנחנו ערוכים למול אפשרות של הפרת הריבונות באזור רמת הגולן כתוצאה מהתפתחות הלחימה בסוריה. לא נאפשר הפרה של ההסכם מ-1974 ולא נאפשר סיכון על מדינת ישראל".