יומן ארועים

Bookmark and Share
טור אישי: הצצה לעולמו של מפעיל ל"א פורסם בתאריך 04.07.2018
תגיות: לוחמה אלקטרונית , יחידת "עורבי השחקים"
טוראי א' קיבל בסוף השבוע שעבר את סיכת מפעיל הל"א (לוחמה אלקטרונית) הנכספת. בטור אישי הוא מספר לאתר חיל-האוויר על התהליך שעבר מרגע הגיוס ועד הפיכתו למפעיל במערך המסווג שסמוי מן העין
טוראי א', מפעיל ל"א | סייעה בהכנת הכתבה: כרמל שטרן

שמי טוראי א' ואני מפעיל לוחמה אלקטרונית (ל"א). לאחרונה סיימנו אני ועוד כעשרים מחבריי לקורס 173 את ההכשרה שלנו בתור מפעילי ל"א בבית הספר לל"א וסייבר בבסיס תל-נוף.


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: רון תמיר

המוטו של יחידה "עורבי השחקים", אשר תחתיה פועל בית-הספר, הוא "החשוב ביותר סמוי מן העין". החשאיות, אשר נחוצה עד מאוד בעולם המסובך והמפותל של הלוחמה האלקטרונית, מטילה את צילה לאורך כל הדרך ובכל פעילות של היחידה.


תמונת ארכיון

לפני המיונים מעטים האנשים אשר ידעו בכלל על קיומו של מערך הל"א וספק אם גם במהלך המיונים הייתה לנו הערכה לחשיבותו של התפקיד. אני בחרתי בתפקיד מכיוון שראיתי בו שילוב של מוח וכוח, כלומר תפקיד מבצעי ומאתגר אשר דורש ידע טכני רב אך אינו כובל את המפעיל לכיתה או למשרד.

כאסטרונאוט הנוחת לראשונה על מאדים
מפעילי ל"א עוברים הכשרת רובאי 03 כדי שיוכלו להתמודד עם הקשיים שאיתם נתקל בשטח. הטירונות הקרבית הציבה מולנו מכשולים רבים, ביניהם שבועות שטח, משמעת נוקשה ותקופות ממושכות ללא כל תקשורת עם הבית. בתחילתה של הטירונות הרגשתי כאסטרונאוט הנוחת לראשונה על מאדים. נקלעתי למקום חדש, עם שפה משונה וקבוצה מגוונת של אנשים מכל רחבי הארץ איתם הייתי צריך לגור, לאכול ולהילחם.


תמונת ארכיון

במהרה הבנתי שהצוות שלי הוא המתנה הכי גדולה שיכולתי לקבל ויחדיו הצלחנו להתגבר על הכל, אפילו על "מלך ההר". "מלך ההר", למי שתוהה, היא תחרות זחילה במעלה הר במסגרתה הראשון שמתגבר על הקוצים, האבנים והשמש היוקדת מוכתר כ"מלך ההר". אך מלך ההר והמסיימים אחריו, מדממים ומותשים ככל שיהיו, אינם מתצפתים מהפסגה על שאר הצוות אלא מיד יורדים וזוחלים עם האחרונים את כל הדרך שוב. בשטח הצלחתי לעשות דברים שלא הייתי חולם שאצליח לעשות לפני, והחוויות שחווינו ביחד בשטח רק העצימו את הגיבוש הצוותי ואת תחושת ה'ביחד'.

אין ספור משימות מסווגות
במעמד סיום הטירונות, אחרי הטקס, בירכה אותנו מפקדת הקורס החדשה. היא הזכירה לנו שמכאן ואילך יהיה רק קשה יותר ושנתאמץ לשמור על אחדותו של הצוות כי רק בעזרתו נוכל להצליח בקורס. מהשטח צללנו הישר אל הכיתה והלימודים האינטנסיביים הציבו אתגרים שונים. שעות הלימוד הארוכות והחומר המורכב עשו את שלהם, אך נשארנו אותו צוות איתן ועזרנו אחד לשני. השלמנו חומר לחסרים, תגברנו את מי שהיה לו קשה ותמיד ידענו לתת את הבדיחה שתרים את מצב הרוח. בזכות עבודת הצוות וההשקעה האישית של כל אחד, הצלחנו כולנו לעבור את הקורס בהצלחה ולהשתבץ בכל יחידות המערך.


תמונת ארכיון

בשלב המגמות, בו נפגשתי לראשונה עם מערכת הלוחמה האלקטרונית אותה נבחרתי להפעיל, ווילון החשאיות הורם במקצת והתחלתי להבין את מלוא המשמעות של להיות מפעיל. למרות שרוב פעילותינו סמויה ולא משאירה חותם פיזי, היכולות שלנו אדירות ומשמעותיות לחיל-האוויר ולצה"ל בכלל. המערך שותף לשלל משימות, בהן הגנה על מטוסים מטילי קרקע-אוויר או אוויר-אוויר ועוד אין ספור משימות מסווגות שאיני יכול לפרט עליהן, אך מתרגש לקחת בהן חלק.

בקרוב נתחיל בקא"ם (קורס אימון מבצעי) והצוות שלנו ילך איש-איש לדרכו. במבט לאחור אני יכול רק להודות לצוות שלי על ארבעה חודשים יוצאי דופן ולאחל לכולנו בהצלחה בתפקיד החדש. זה בידיים שלנו.