יומן ארועים

Bookmark and Share
סבב מינויי בכירים בחיל-האוויר פורסם בתאריך 03.07.2018
תגיות: מטה מבצעי
סבב מינויים במטה הכללי ובחיל-האוויר: תא"ל ניר ברקן ימונה לראש מטה חיל-האוויר. תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים, יחליף את תא"ל ברקן בתפקידו כראש להק מבצעי-אוויר. עוד אושרו מינויים לתפקיד ראש להק כוח-אדם ומפקדי תל-נוף ונבטים
מערכת אתר חיל-האוויר

סבב מינויים במטה הכללי ובחיל-האוויר: תא"ל ניר ברקן, המכהן היום כראש להק מבצעי-אוויר (רמ"א), ימונה לראש מטה חיל-האוויר (רמ"ט). הרמ"ט נחשב לסגנו של מפקד החיל ואחראי על התכנון, התקציבים ועל תהליכי בניין-הכוח של חיל-האוויר.

תא"ל ברקן סיים את קורס-טיס מספר 115 בהצטיינות כנווט קרב, שלוש שנים אחרי מלחמת לבנון הראשונה. תא"ל ברקן פיקד על טייסת 200 (המל"טים הראשונה) ובמלחמת לבנון השנייה כבר הוביל את טייסת 109 ("העמק") המפעילה מטוסי "ברק" (F-16D) למבצע "משקל סגולי" שפתח את המלחמה ההיא. עוד שימש כמפקד רמת-דוד וחצרים, ומילא תפקידי מטה ביניהם ראש ענף ארגון וראש מחלקת תכנון וארגון. בשנת 2015 מונה תא"ל ברקן לתפקיד ראש להק אוויר (רל"א) האחראי על תחום האימונים, ההכשרות ותורת ההדרכה, והחל מיוני 2017 הוא משמש כראש להק מבצעי-אוויר האחראי על פעילותו המבצעית של חיל-האוויר.


תא"ל ניר ברקן ימונה לראש מטה חיל-האוויר | תמונת ארכיון

"בשנים האחרונות צפיתי בכם מתפקידיי בשדה ובמטה", אמר תא"ל ברקן עם כניסתו לתפקיד ראש להק מבצעי-אוויר. "ראיתי יכולות מרשימות, מערכות איכותיות, תהליכים עמוקים, אך מעל הכול ראיתי את עוצמתנו האמיתית - ראיתי אתכם - אנשים בסדיר ובמילואים, משרתים בחובה ובקבע, אמונים על ההגנה ועל ההתקפה, על התיאום ועל הסנכרון, על היכולות המיוחדות, על התכנון, השליטה והמודיעין, על שיתוף הפעולה. אנשים שרוח העשייה מפעמת בהם, אנשים שמבינים היטב את חשיבות וערכיות המשימה שבאחריותנו".

שדרת הפיקוד מתחדשת
תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים, יחליף את תא"ל ברקן בתפקידו כראש להק מבצעי-אוויר. תא"ל גרינבוים סיים את קורס-טיס מספר 127 במגמת קרב. בשנת 2007 הוא מונה למפקד טייסת 106 ("חוד החנית") המפעילה מטוסי "בז" (F-15) ובהמשך שימש כמפקד טייסת 69 ("הפטישים") המפעילה מטוסי "רעם" (F-15I). בשנת 2011 מונה לתפקיד ראש מחלקת מבצעים במטה החיל ובין השנים 2014-2016 שימש כמפקד בסיס חצור. מאז שנת 2016 מכהן תא"ל גרינבוים כמפקד בסיס נבטים.


תא"ל איל גרינבוים, מפקד בסיס נבטים, יחליף את תא"ל ברקן בתפקידו כראש להק מבצעי-אוויר | צילום: סליה גריון

במסגרת תפקידו כמפקד בסיס נבטים לקח תא"ל גרינבוים חלק בקליטת מטוס ה"אדיר" (F-35I) בחיל-האוויר. "הזירה שלנו היא שונה באופן מהותי משאר האזורים בהם מתאמנים מטוסי ה-F-35", אמר תא"ל גרינבוים בראיון לבטאון חיל-האוויר. "אנחנו טסים במקום שלא נח לרגע ומאופיין בפעילות מבצעית רבה בשונה מחילות אחרים המפעילים אותו בגזרות יציבות. הדור החמישי משלב יכולות של מטוס קרב מהדור הרביעי, שזה למעשה תמרון ושימוש במערכות נשק יחד עם יכולת החמקנות. ברגע שהיכולות הללו מתחברות לכדי כלי אחד, אנחנו מגיעים לדור חמישי. זה גורם לחיל-האוויר לחשוב מחדש על השאלה איך הוא מפעיל את הכוח שלו".

את מקומו של תא"ל גרינבוים יתפוס אל"ם ע', מפקד בית-הספר לטיסה (ביס"ט), שיועלה לדרגת תא"ל וימונה למפקד בסיס נבטים. עוד הוחלט כי אל"ם א', מפקד בסיס עובדה, ימונה לראש להק כוח-אדם (רלכ"א) ויועלה לדרגת תא"ל. אל"ם ע', מפקד בסיס רמון, ימונה למפקד בסיס תל-נוף ויועלה לדרגת תא"ל. המינויים נקבעו בדיון שיבוצים שהתקיים אמש (ב') בראשות הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, והם מותנים באישור שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן.