יומן ארועים

Bookmark and Share
יובל שנים ליחידת הבקרה הצפונית פורסם בתאריך 20.06.2018
תגיות: מערך הבקרה , יחידת הבקרה הצפונית
26 מיליון דקות גילוי וסיווג כלי-טיס, מאות אלפי שעות בקרת תעבורה, פעילות הכוללת אימונים ובקרה מבצעית, ולמעלה מ-400 הפלות. השבוע (ב') ציינה יחידת הבקרה האזורית הצפונית 50 שנות פעילות מבצעית, מלחמות, ומבצעים גלויים וסמויים. על בקרה, מטוסים, האנשים ומה שביניהם
אילי פארי

פעילות אווירית בלבנון, מלחמות, מבצעים וגם שריפות בכרמל. מה לא ראו עיניה של יחידת הבקרה הצפונית? השבוע (ב') ציינו אנשי מערך הבקרה לדורותיהם 50 שנות פעילות ליחידת הבקרה הצפונית, שהוקמה בשנת 1967 כחלק מההכנות למלחמת ששת הימים ופועלת משנת 1968 כיחידה החולשת על המרחב האווירי הצפוני.


תמונת ארכיון

"נמוך וחשאי, גלוי וגבוה בהזנקה, בתכנון מוקפד מראש, מאויש או מאויש מרחוק, בהתקפה או בהגנה, מהקרקע או באוויר. בכולם מעורבת היב"א, את כולם היא מבקרת", אמר בנאומו מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "מאז הקמתה בשנת 1968, אוחזים אנשיה את שרביט הפעילות האווירית בצפון המדינה, וכמו מנצחים על תזמורת, מנחים את המשימות השונות ומאפשרים למנגינה של חיל-האוויר להישמע איכותית ומדויקת ברחבי הזירה הצפונית. חלפו חמישים שנים, הבקרה מקבלת על עצמה יותר ויותר כשירויות, והאויב משנה פניו ומאתגר אותנו. אבל דבר אחד ברור לי - חיל-האוויר צריך מערך בקרה מיומן ומקצועי. זה היה נכון בעבר, וזה יישאר נכון גם בעתיד".

50 שנים במספרים
"התשעה באפריל, 2018. אני נכנס למכלול 1900 ומתיישב בכיסא המנהל", שחזר אל"ם ע', מפקד מערך הבקרה. "המתיחות בשיאה לקראת שיגור מטח רק"ק (רקטות קרקע-קרקע) איראני אל עבר צפון המדינה. אנחנו מוכנים בהגנה וערוכים לצאת למתקפה. אני מסתכל סביב. מכלול הבקרה מלא מפה לפה, תצוגות הניהול מושלמות, העזרים משקפים היטב את המידע, אנשים יושבים בעמדותיהם דרוכים, שקטים וערוכים היטב. המטח הגיע, מערכות ההגנה האווירית פועלות היטב והתמונה מתבהרת - הצלחנו בהגנה".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"בעוד זמן קצר חיל-האוויר יתקוף בסוריה מטרות אירניות וסוריות, וזו תהיה התקיפה הנרחבת ביותר שביצע חיל-האוויר בסוריה מאז מלחמת יום הכיפורים", המשיך אל"ם ע'. "הגזרה רותחת, זה הולך להיות ליל קרב. המטוס האחרון נוחת ואנחנו מתכנסים לתחקיר. הביצוע היה טוב מאוד, אבל ממשיכים להיערך לאתגרים הבאים. זוהי היב"א הצפונית. יחידה מבצעית מקצועית מיומנת, מחוברת למשימה, מגובשת, מתמודדת בהצלחה עם כל קושי ומוכנה לכל אתגר. יחידה של אנשים, אנשים של יחידה. יחידה מנצחת".


תמונת ארכיון

אנשי מערך הבקרה האווירית מצויים בכוננות תמידית ומאיישים את יחידות הבקרה באופן רציף שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. הם ראו הכל, חוו הכל והשתתפו בכל, כאשר ליוו מטוסים לקרבות-אוויר בשנים עברו או דאגו לסייע לכלי-הטיס להגיע ליעדם המרוחק.


תמונת ארכיון

"אנסה להמחיש במספרים מהן חמישים שנים", נאם סא"ל ע', מפקד היב"א הצפונית. "חמישים שנים הם 22 מפקדים, למעלה מ-1,120 מפקדי גפים, מאות קציני בקרה, מאות נגדים ויותר מ- 10,000 חיילים וחיילות ששרתו ביחידה, עיצבו בדמותם והתעצבו בדמות היחידה. אלו 26 מיליון דקות גילוי, מאות אלפי שעות בקרת תעבורה, פעילות אימונים ובקרה מבצעית, ומאות שורות על לוח ההפלות של היחידה שהן למעלה מ-400 הפלות. המון זמן של פעילות מבצעית עם תוצאה סופית איכותית".

מאנשים - לאנשים וטכנולוגיה
בתחילת שנות ה-50 היה מערך הבקרה עדיין בחיתוליו: מבנה ארגוני דל אמצעים, שצעד את צעדיו הראשונים ולא התאים כלל ליסודות הבקרה המודרנית. ללא מכ"ם (מגלה כיוון מרחק) משמעותי לצורכי גילוי מוקדם לא התאפשרה הסריקה המיטבית של מרחב השמיים והייתה הישענות מוחלטת על הגורם האנושי. כיום הכל נראה קצת אחרת ומערך המילואים הנרחב שמפעיל מערך הבקרה שומר על כשירויות הולכות ומתפתחות.


תמונת ארכיון

"היב"א שמרה על מקומה המרכזי מאז ועד היום, עם שותפות ומעורבות בכלל הפעילויות המבצעיות של חיל-האוויר", תיאר אל"ם (מיל') מ', מפקד היב"א בסוף שנות ה-80 וראש ענף שליטה בתפקידו האחרון. "מה שכן, היום זה שונה: הטכנולוגיה שונה, דרך החשיבה שונה והיכולות שונות, אבל האיכויות מאוד גבוהות והיב"א ממשיכה להתאים את עצמה כל הזמן עם יכולות שעבורנו היו חלום".

"חיל-האוויר מבין את האיכויות של מערך הבקרה ורואה את המערך ממשיך להתפתח בשנים הבאות", הדגיש אל"ם (מיל') מ'. "לדעתי מערך הבקרה יתפוס בעתיד נפח הרבה יותר משמעותי מזה שהוא תופס היום".

יש מי ששומר על השמיים
ליב"א הצפונית תפקיד חשוב במימוש יכולתו וכשירותו המבצעית של חיל-האוויר בהגנה, בהתקפה, בהוצאה לפעול של משימות חיל-האוויר ובסנכרון המרחב האווירי. "במהלך התקופה האחרונה ידענו מבחנים ואתגרים רבים: אחריות על המרחב האוויר הצפוני המורכב והובלת משימת הגנת השמיים מול איום שמגיע מכל מקום לכל מקום, בכל נקודת זמן", הרחיב אל"ם ע'. "מלחמות, מבצעים ופעילויות רבות מספור שהשתיקה יפה להם".


תמונת ארכיון

"ראיתי את היחידה בשעותיה הקשות ובשעותיה היפות, ברגע העצב וברגע השמחה, בהצלחות ובכישלונות", הוא הוסיף. "ראיתי יחידה מקצוענית ומלוכדת, ראיתי את גפי התמיכה רתומים ומחוברים למשימה, דואגים לרציפות התפקודית, לטיפול באנשי היחידה ולזמינות הגבוהה למערכות נשק מתקדמות. היום, ה-18 ביוני, שעת ערב מאוחרת. מכלולי הבקרה מאוישים, המערכות כשירות וזמינות, ויש מי ששומר על השמים מעלינו ומאפשר לנו לחגוג".