יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר מתרגל לחימה רב-זירתית פורסם בתאריך 08.06.2018
מאות כלי-טיס בעזה, נוספים בסוריה ובלבנון, וכן אימון משותף עם חיל-האוויר היווני מעל שמי יוון: תרגיל רב-זירתי במתארים שונים הגיע לסיומו. השבוע תרגל חיל-האוויר מצב לחימה בכלל הגזרות, אשר הפגיש את אנשיו עם מטרות מורכבות, תכנון קפדני ועבודה אינטנסיבית. "אנחנו לא ששים לקרב אבל אנחנו דרוכים ומוכנים לתבוע אחריות מהגורמים שמאיימים ופוגעים באזרחי מדינת ישראל"
מערכת אתר חיל-האוויר

אתמול (ה') הגיע לסיומו התרג"ח (תרגיל חילי) האימון החילי הראשון לשנת 2018. התרגיל הפגיש את אנשי חיל-האוויר עם לחימה במספר זירות, עם איומים קרקעיים ואוויריים, עם תקיפת מטרות רבות ומגוונות ועם התמודדות כוללת במצב לחימה. "הצלחנו להכניס בארבעה ימי לחימה את מגוון התרחישים שחיל-האוויר יידרש אליהם בלחימה: החל בלחימה בעזה ובגזרה הצפונית ועד סיוע ושילוביות עם כוחות הקרקע והתמודדות עם אירועי ספיגה בבסיסים", מציג רס"ן ר', ראש מדור תרגילים חיליים. "למרות שחיל-האוויר פעיל מבצעית כל הזמן אנחנו חייבים לשמור את אנשי החיל מוכנים ללחימה בעצימות גבוהה. לחימה שהיא שונה לחלוטין מלחימה במערכה שבין המלחמות (מב"ם) מבחינת השליטה, המשימות וההכנה בטייסות. בפועל, אנחנו מתרגלים מקצה לקצה לחימה בפן האווירי והתכנוני, מבחינת החימוש, סביבת הלחימה, מתארי רציפות תפקודית, ספיגה וסייבר. כל זאת כאשר אנחנו מצויים בתקופה מתוחה ביטחונית ומלאת פעילות מבצעית שוטפת".


"אנחנו מתרגלים מקצה לקצה לחימה בפן האווירי והתכנוני" | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

40 מטוסי קרב בשמי יוון
סבב הלחימה שדימה התרגיל החילי הפגיש את אנשי חיל-האוויר עם מתארי זירה צפונית חדשים ומאתגרים, וכן עם מתארים בגזרת עזה. בעוד מצפון השתתפה לראשונה סוריה כגזרה בפני עצמה, משלבת כוחות גרילה של ארגון הטרור "חיזבאללה" וכוחות של צבא איראן, מדרום תרגל חיל-האוויר תקיפה עצימה בהשתתפות מאות כלי-טיס ממגוון מערכים.

במסגרת התרגיל האווירי, קיים חיל-האוויר אימון משותף עם חיל-האוויר היווני מעל שמי יוון. האימון כלל טיסה לטווחים ארוכים, טיסה בתוואי שטח לא מוכרים של עשרות מטוסים ותדלוק אווירי. באימון ביוון השתתפו 40 מטוסי קרב ישראלים מעשר טייסות, וכן מטוסי תדלוק ותובלה. האימון בוצע כולו באוויר, ללא נחיתה וכלל שתי גיחות באור יום.
"מדובר בטיסה ארוכה מאוד של שעתיים לכל כיוון. על מנת לבצע אותה ביצענו תדלוק חם - שיטה בה מתדלקים את המטוס בעודו מונע עד רגע ההמראה, על מנת שנמריא עם כמות הדלק המרבית", מסביר סרן ג'. "ביצענו שני תדלוקים אוויריים באמצעות מטוס ה'ראם' (בואינג 707). כשהגענו ליוון ביצענו מתאר אוויר-אוויר עם כוחות יוונים. זהו מתאר מצוין שמתרגל את כל האלמנטים של גיחה ארוכת טווח".


במסגרת התרגיל האווירי, קיים חיל-האוויר אימון משותף עם חיל-האוויר היווני מעל שמי יוון

"במהלך השבוע תרגלנו מתארי תקיפה שונים, בין אם אלו תקיפות מהגובה עם חימוש אוטונומי ובין אם תקיפות ישירות עם חימוש מונחה לייזר, כאשר את כל התקיפות ביצענו בהכנה של שעתיים מראש בלבד", מעיד סרן ג', איש צוות-אוויר מטייסת 69 ("הפטישים"), המפעילה את מטוס ה"רעם" (F-15I). "שלושת הימים הראשונים התמקדו בזירה הצפונית וביום האחרון התמקדנו בגזרת עזה, שזו גזרה שונה עם מתארים ומנטליות ייחודיים. אנחנו מתרגלים מצב בו אנו עולים לאוויר בלי מטרות ידועות מהקרקע, כאשר רק באוויר הבקר מוסר לנו את המטרות ואנו מבצעים תכנון במקביל. מעבר לכך, מדובר בכמות כלים גדולה שעובדים אלו עם אלו בתא שטח קטן, ולכן סנכרון בין הכלים ובין החימושים קריטי. יש מטרות רבות לתקוף כאשר כלים ממערך הכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) עושים חוזי ומוודאים שהתקיפה בוצעה. במידה ומתחיל אירוע מתפרץ צריך כמות חימוש גדולה וזמינות רבה של מטוסים".


"כלים ממערך הכטמ"ם עושים חוזי ומוודאים שהתקיפה בוצעה" | תמונת ארכיון 

אותה סיטואציה מלחמתית מורכבת הביאה את כלל טייסות החיל לידי שיתוף פעולה הדוק ולחלוקת משימות מפורטת, הן בין היחידות הלוחמות והן בין הלוחמים עצמם. "בתקיפות מורכבות קיבלנו גורמים מכוונים כמו כטמ"ם או 'צופית' (קינג אייר), שזיהו את המטרה והכווינו אותנו אליה. מעבר לכך, אין ספק שהתרג"ח מכין את הטייסת ברמת אנשי גף הטיסה וחלוקת המשימות ביניהם", אומרת סרן ע', נווטת מטייסת 105 ("העקרב"), המפעילה את מטוס ה"ברק" (F-16C/D).


"אנחנו לא ששים לקרב אבל אנחנו דרוכים ומוכנים" | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"בתרגיל אנחנו מבצעים את משימות מערך הקרב של חיל-האוויר, תוך הפעלת מנגנוני הלחימה של הטייסת", מוסיף סגן ר', איש צוות-אוויר בטייסת 119 ("העטלף"), המפעילה את מטוס ה"סופה" (F-16I). "אנחנו מתרגלים תקיפת מטרות תשתי בלבנון ובעזה כמו משגרים או מבנים בהם נמצאים מחבלים, ונדרשים לעשות זאת תוך זמן קצר". אל"ם א', מפקד בסיס חצור, מדגיש: "אנחנו לא ששים לקרב אבל אנחנו דרוכים ומוכנים לתבוע אחריות מהגורמים שמאיימים ופוגעים באזרחי מדינת ישראל".

מתמודדים עם הלא-נודע
במצב לחימה, הדת"ק (דיר תת-קרקעי) משלב בתוכו מספר תהליכי עבודה הנעשים בו זמנית, מצב "דת"ק משולב". כל דת"ק מקבל עגלת כלים ייעודית במקום ללכת לחדר כלים מרכזי, ליצירת וורסטיליות. זאת על מנת לחזק את תחום הספקי התקיפה, כלומר לבצע כמה שיותר תקיפות בזמן מינימלי. כדי לעשות זאת, יש לחמש את המטוסים במהירות ובדיוק רב. "אנחנו פועלים בשיטת חימוש בשם 'FLOW'. זוהי שיטה שנכנסה לדת"ק בשנים האחרונות לביצוע סבבי חימוש והרכבת פצצות מהירה באמצעות תהליכי עבודה יעילים יותר", מסביר רנ"ג ע', הממונה על החימוש בטייסת 101 ("הקרב הראשונה"), המפעילה את מטוס ה"ברק" (F-16C).


"מה שמיוחד בתרגיל החילי הפעם הוא שיש אווירת אי-וודאות גבוהה מהרגיל" | תמונת ארכיון

לאחר שהמטוסים משליכים את החימוש, הם חוזרים לדת"ק לסבב הספקים בו יש לחמש מחדש את המטוס, לתדלק אותו, לבצע בדיקות אחרונות ולשלוח אוו במהירות בחזרה למשימה. מדובר בתהליך קצר וייחודי למצב לחימה. "אם טיל פוגע בצינור הדלק הראשי, צריך לדעת להתמודד ולהביא במקום משאית דלק", מדגים רס"ן א'. תרחיש נוסף שתורגל היה שימוש בדת"ק מרוחק. גיחות יצאו מדת"ק של טייסת אחרת בבסיס או מדת"ק בבסיס שונה לגמרי, הפעיל בזמן חירום בלבד. זאת כדי לווסת מטוסים בצורה בה יהיו ממוגנים ככל הניתן במינימום חשיפה. "מה שמיוחד בתרגיל החילי הפעם הוא שיש אווירת אי-וודאות גבוהה מהרגיל", מסכם רס"ן א'. "בפעמים הקודמות ידעתי מה עומד להתרחש, אך הפעם הגיעו שינויים ועדכונים עד תחילת התרגיל, מצב שבחן בצורה מיטבית את ההתמודדות שלנו עם הלא-נודע".

משלבים זרועות
מערך ההגנה האווירית תרגל יום לחימה בודד אך עצים בשיתוף עם פיקוד העורף, אשר הגדיר את תרחיש הייחוס. "בתחילת היום הגדרנו מהם חוקי המשחק והמדיניות, ובהמשך העצמנו והרחבנו את התרחיש שקיבלנו מפיקוד העורף", מסביר סגן גור אבן, אשר הוביל את האימון במנ"י (מרכז לניהול יירוטים) בגדוד "חרב מגן". "יצרנו אימון עצים ומתגלגל שיכלול מטרות רבות ליירוט ממרחב הצפון וזליגות מגזרת דרום. את המנ"י איישו בכירים אשר ינהלו אותו בעת לחימה, ותרגלנו באופן מלא את מה שיתכן ויתרחש".


בפעם הראשונה השתתפה מערכת הנשק "קלע דוד" ולקחה חלק בתרגיל באופן מבצעי | תמונת ארכיון

בפעם הראשונה גם מערכת הנשק "קלע דוד" השתתפה ולקחה חלק בתרגיל באופן מבצעי. המערכת מוסיפה עוד שכבת הגנה לשמי מדינת ישראל ומאפשרת לזהות מטרות מדויקות ולסווג אותן. המערכת מקנה את היכולת לדעת אם המטרה מדויקת בשל הסחרור של הטיל. בנוסף, סוללת מילואים של "כיפת ברזל" פרסה אל מרחב הדרום ודימתה תרגול מבצעי עם היכולות החדשות אשר היתוספו כנגד כלי טיס מאוישים מרחוק. "ביצענו מתארי הגנ"ש (הגנת שמיים) רבים, במסגרת 'כיפת ברזל' ו'יהלום' (פטריוט) היו חלק בלתי נפרד מהמתאר ועזרו לנו להשלים את המשימות בהצלחה", מעיד סרן ג'. "במהלך הטיסה דיברנו איתם בקשר והתחלקנו במטרות. משמע, בחלק מהטיסות טסנו לבצע משימת יירוט מסוימת, שבמהלכה הבנו שבאותה סיטואציה השימוש במערכת הנשק 'כיפת ברזל' נכון יותר והמשימה עברה לאחריותה המלאה".

שינוי בתכניות
התרגיל החילי שולב בתרגיל האוגדתי של אוגדה 98 והביא את אנשי החיל לתרגול עצים של מתארי שיתוף פעולה עם כוחות הקרקע בכלל המערכים. "החיבור לקרקע חשוב מאוד וליווה אותנו לאורך התרגיל כולו, עם הטסות של כוחות, פינוי פצועים, אספקה לכוחות הקרקע או תקיפות עזר לכוחות המתמרנים", מסביר רס"ן ר'. סגן ד', איש צוות-אוויר מטייסת 190 ("מגע הקסם"), המפעילה מסוק קרב מסוג "פתן" (אפאצ'י), מוסיף: "ביצענו פקודות מבצעיות יחד עם הכוחות הקשורים בסיוע, דיברנו עם האנשים בשטח ותכננו את הסיוע עצמו טרם הגיחה. כמובן שבאוויר חווים שינויים בזמן אמת, והעבודה יחד עם הכוחות על הקרקע היא מאוד הדוקה".


"והעבודה יחד עם הכוחות על הקרקע היא מאוד הדוקה" | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

גם מערך הכטמ"ם לוקח חלק בלתי נפרד בסיוע לכוחות הקרקעיים, עם שלל משימות ומגוון איומים. אף על פי שמשימת שיתוף הפעולה מתבצעת בקלות יחסית, התרגיל הנוכחי הציב בפני כלל המפעילים דילמות מורכבות איתן נאלצו להתמודד. "במהלך התרגיל קיבלנו מידע מודיעיני על חוליית מחבלים שצפויה לחדור לשטח ישראל. התפקיד שלנו היה לבצע תצפית על הגזרה ממנה הם צפויים להגיע", מעיד סרן ל', מפעיל כטמ"ם מסוג "הרמס 450". "באמצע התצפית, בהפתעה גמורה, הודיעו לנו שהמידע המודיעיני כבר לא רלוונטי ושהמשימה השתנתה. היינו צריכים להתחבר במהירות הבזק למשימה החדשה ולבנות תורת לחימה חדשה שתתאים לאירוע תוך כדי תנועה באוויר, מה שהציב בפנינו אתגר של ממש.

תרגול מבצעי
במהלך שבוע הלחימה כולו התמודדו בבסיסים עם ספיגה של מתקפות טילים וסייבר שהקשו על הפעילות השוטפת שלהם. "בלחימה, מסלולי הטיסה מהווים את צוואר הבקבוק של הבסיס. אם הם נפגעים אז מטוסי הבסיס, לא משנה כמה חמושים ומוכנים הם, לא יוכלו להגיע ולבצע את משימותיהם", מסביר רס"ן ע', מפקד גף שדה מבצעי האחראי על מגדל הפיקוח וצוותי הכיבוי בבסיס תל-נוף. "במסגרת התרגיל דימינו אירועי רציפות תפקודית, ביניהם ירי טילים על המסלולים וגם יירוטים של 'כיפת ברזל' באזור הבסיס שהובילו לנפילת שברי יירוט על המסלולים. הנחנו שברי יירוט אמיתיים ששמרנו מיירוטים מבצעיים וצוותי הכיבוי חיפשו אחריהם ביום ובלילה. כמו כן, תרגלנו אירוע של התרסקות 'יסעור' (CH-53) בין המסלולים וכן פיגועים בתוך הבסיס ועל הגדרות המקיפות אותו".


"איכות התרגולים עלתה מדרגה והאימון נעשה מורכב יותר" | צילום: קורל דביר

התקופה המתוחה לא הסתיימה והחזית הדרומית והצפונית כאחת דורשות את זמינותם המבצעית של אנשי הבסיס. כתוצאה מכך, יצאו כלי-הטיס למשימות מבצעיות תוך כדי התרגיל החילי. "ההפרדה בין הפעלה מבצעית לבין תרגול היא ברורה מאוד, כל העברת הודעה מלווה בהכרזה שמדובר בפקודת אמת", מסכם רס"ן ע'. "מכיוון שאנחנו מבצעים פעילות מבצעית רבה בימים האלו עצימות התרגיל החילי מוחלשת לעומת תרגילים קודמים, אך איכות התרגולים עלתה מדרגה והאימון נעשה מורכב יותר".