יומן ארועים

Bookmark and Share
לוחמי "כיפת ברזל" מספרים על רגעי היירוט פורסם בתאריך 30.05.2018
תגיות: מערך ההגנה האווירית , כיפת ברזל , מבצעי
ביום שלישי, דקה לפני השעה 7:00, נשמעה אזעקת "צבע אדום" ביישוביי עוטף עזה. לוחמי מערכת הנשק "כיפת ברזל" של חיל-האוויר, שיירטו עשרות רקטות ופצצות מרגמה שנורו אל עבר מדינת ישראל לאורך היממה האחרונה, מספרים על רגעי הלחימה הדרמטיים. "אנו עושים הכל כדי לשמור על שגרת החיים של אזרחי ישראל"
טל בן-נאה

ביממה האחרונה, שהחלה עם מטח אל עבר עוטף עזה ביום שלישי בשעה 06:59 בבוקר ונמשכה עד לשעות הקטנות של הלילה, היו כאלה שעבדו שעות נוספות. לוחמי מערכת הנשק "כיפת ברזל" במערך ההגנה האווירית של חיל-האוויר לקחו חלק אקטיבי בלחימה ופעלו להגנה על שמי המדינה.


לוחמי מערכת הנשק "כיפת ברזל" לקחו חלק אקטיבי בלחימה ופעלו להגנה על שמי המדינה | תמונת ארכיון

אתמול (ד') סייר תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית, בסוללות "כיפת ברזל" הפרוסות בדרום הארץ. "מערך ההגנה האווירית, ובתוכו 'כיפת ברזל', הוא מערך שנמצא במירוץ למידה מתמשך בנינו לבין הצד השני במטרה לפתח יכולות, לשנות תפיסות הפעלה וללמוד את התורפות", אמר תא"ל חיימוביץ'. "אנחנו פועלים לשפר, לשדרג ולמקסם את היכולות שלנו, מוסיפים עוד מערכות כמו 'קלע דוד', מקימים גדודים חדשים של 'כיפת ברזל' ומשדרגים את המערכת על מנת שתדע לטפל ביותר מטחים ואיומים בו-זמנית. חוץ מהשם 'כיפת ברזל', בשבע השנים האחרונות בהן פועלת המערכת הכל שונה. אל מול סביבת הפעולה הרועשת בה אנו פועלים, עלינו לפתח את הרגישות ולהתאים את עצמנו. זאת סביבה שכוללת מטוסים ומסוקים, ירי ארטילריה, ירי תלול-מסלול וירי קליעים. בסוף אתה צריך להבין מה המטרה שלך, לבדל אותה מהסביבה וליירט. לשם כך צריך טכנולוגיה מתקדמת, ומפקדים וחיילים מקצועיים".


"חוץ מהשם 'כיפת ברזל', בשבע השנים האחרונות בהן פועלת המערכת הכל שונה" | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

סג"ם ניב בן-דוד, קצין צעיר בסוללה שישב במרכז לניהול יירוטים (מנ"י), שיתף: "הייתי כבר לקראת סיום המשמרת במרכז לניהול יירוטים. ידענו שמדובר בתקופה מתוחה לאור המתרחש בשבועות האחרונים בגזרת עזה, ולכן לא הופתענו כאשר ראינו את המטרה הראשונה על הצג. תפעלנו במהירות את האירוע ותוך שניות בודדות ביצענו את היירוט. לאחר כמה דקות הופיעו עוד מספר מטרות ויירטנו גם אותן". המטרות יצאו ממספר מוקדים ברצועת עזה שחיל-האוויר תקף בשעות הצהריים. "ההתרגשות גדולה ואתה חייב להיות הכי חד שאפשר", הוא הוסיף. "אם לא ניירט את המטרה, היא תיפול בשטח מדינת ישראל".


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: רון תמיר

סג"ם ניב מתגורר ביישוב מיתר שבדרום הארץ ופשוטו כמשמעו - מגן על הבית. "אני גאה בתפקיד שלי במערך ההגנה האווירית ובמה שאני עושה מדי יום. תחושת השליחות והמשמעות עצומה". רס"ן בר חיימוביץ', מפקד הסוללה (מסו"ל) שזהו היירוט המבצעי הראשון שלה מאז מבצע "צוק איתן", חיזק: "זהו יום מלא גאווה לכל מי שמשרת ב'כיפת ברזל'. האיום שאנו מתמודדים איתו הוא מורכב, אבל עמדנו במשימה ויירטנו. ביצענו את ההחלטות הנכונות ושמרנו על שגרת היום-יום של תושבינו ועל חייהם. אנו פועלים מתוך תחושת שליחות ושייכות, ומבינים את האחריות המוטלת עלינו. אנו ממשיכים במלאכה ועושים הכל כדי לשמור על שגרת החיים התקינה של אזרחי ישראל".


"מערך ההגנה האווירית, ובתוכו 'כיפת ברזל', הוא מערך שנמצא במירוץ למידה מתמשך" | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

יכולות מתקדמות שטרם נראו
מסיכום הנתונים עולה כי נכון לשעה 20:00 אמש, נפלו ויורטו בשטח ישראל כ-70 פצצות מרגמה ורקטות, במספר מטחים ובשיגורים בודדים. לוחמי ההגנה האווירית יירטו מספר משמעותי של רקטות ופצצות מרגמה באמצעות יכולות מתקדמות שלא נראו קודם לכן, ובכך מנעו פגיעה ביישובי העוטף. "זהו אירוע שאנו מתכוננים ונערכים אליו 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. לבוקר הזה היו הכנות רבות, תדריכים ושיחות עם החיילים על מנת להביא אותם לרמת מוכנות נפשית מרבית בזמן אמת".


"אנו פועלים מתוך תחושת שליחות ושייכות, ומבינים את האחריות המוטלת עלינו" | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

רב"ט שחר ברען, לוחם אשר שהה באתר המשגר, סיפר: "אנחנו נמצאים כבר מספר חודשים במרחב זה, לא הופתעתי מהירי אך הייתי נרגש. יש עוצמה רבה בצפייה בטיל המיירט משוגר. בשל העובדה כי היירוט מתבצע בגובה נמוך, אפשר לראות את השובל אשר משתרך עד לפגיעה באוויר. הרעש מטורף ומחריש אוזניים".

"זמן התגובה הוא לעיתים שבריר שנייה"
הירי הבוקר הוא הראשון מרצועת עזה אל עבר ישראל, לאחר תקופה מתוחה שהחלה ב-30 במרץ. המתיחות כללה הפגנות על גדר הגבול וניסיון חדירת מחבלים לשטח ישראל. הכוחות הפרוסים בסוללות ההגנה שמרו על ערנות ודריכות מלאה, מה שהוביל להצלחה גבוהה לאורך ההתמודדות עם מטחי הירי.


לוחמי ההגנה האווירית יירטו מספר משמעותי של פצצות מרגמה באמצעות יכולות מתקדמות שטרם נראו | תמונת ארכיון

"יירוט פצמ"ר (פצצת מרגמה) זו מטרה מאתגרת. זמן התגובה שנדרש מהמפעיל וממערכת 'כיפת ברזל' הוא לעיתים שבריר שנייה, ולכן לא תמיד יש למערכת את היכולת לספק הגנה הרמטית", הדגיש רס"ן בר. "אנשים חייבים להישמע להוראות ולצופרים ולהיכנס למרחבים המוגנים, כי אף פעם לא ניתן לצפות מה עלול לקרות. תרחיש הייחוס אליו נערכנו היה ירי פצמ"רים ורוב המטרות אכן היו כאלה. מתחקיר ראשוני הבנתי את מורכבות המשימה ואת המענה הטוב שניתן. אני מלא בתחושת סיפוק, וגאה בסוללה שלי ובמערך ההגנה האווירית".