יומן ארועים

Bookmark and Share
כנס מפקדי חילות-האוויר הבינלאומי בעיצומו פורסם בתאריך 24.05.2018
תגיות: מפקד חיל-האוויר , בינלאומי
למעלה מ-20 מפקדי חילות-אוויר מרחבי העולם המשיכו את ביקורם בארץ והגיעו אמש (ד') לבסיס תל-נוף. הם טסו בשמי הארץ, נפגשו עם ראש הממשלה, ערכו היכרות עם מטוסי החיל ושוחחו על חשיבות הקשר עם חיל-האוויר הישראלי
כרמל שטרן

טיסה במטוס ה"לביא" (M-346) בשמי הארץ, פגישה עם ראש ממשלת ישראל והיכרות עם מגוון המטוסים ומערכות הנשק של חיל-האוויר הישראלי - זהו רק חלק ממה שחוו אמש (ד') מפקדי חילות-אוויר מרחבי העולם ביומו השני של כנס המפקדים הבינלאומי שמתקיים בארץ בימים אלה. בכנס, אשר מתקיים בסימן 70 שנים לחיל-האוויר, משתתפים מפקדי חילות-אוויר ובכירים מלמעלה מעשרים מדינות. בין המדינות שהגיעו לכנס נמנות ארה"ב, בריטניה, גרמניה, קנדה, יוון, פולין, איטליה, קפריסין, אוסטריה, בולגריה, ברזיל, צרפת, צ'כיה, רומניה, קרואטיה, הולנד, פינלנד, בלגיה, ויאטנם והודו.

 
צילום: קורל דביר

"אני חושב שביומיים האחרונים, כתוצאה מהפעילויות בהן זכינו להשתתף, עשינו צעדים גדולים קדימה בשיפור מערכת היחסים בינינו לבין חיל-האוויר הישראלי שנמצאת כבר עכשיו בנקודה טובה", אמר גנרל טוד וולטרס, מפקד כוחות חיל-האוויר האמריקאי בפיקוד אירופה ואסיה (USAFE) ומפקד כוחות-האוויר של נאט"ו. "אנחנו משתתפים בסדרת תרגילים בריאה עם חיל-האוויר הישראלי גם באירופה וגם בארצות הברית, ואני בטוח שהתרגילים הללו ימשיכו גם בעתיד. לכל החילות יש אתגרים שונים, ולכל אחד גם פתרונות אחרים. כשאנחנו נפגשים בכנס שכזה ודנים בטקטיקות, טכניקות ונהלים, אנחנו לומדים הרבה. אני מצפה לעוד הרבה רגעים טובים יחד, כתף אל כתף, חייל לצד חייל".


בכנס, אשר מתקיים בסימן 70 שנים לחיל-האוויר, משתתפים מפקדי חילות-אוויר מעשרים מדינות | צילום: סליה גריון

"המבחן יהיה הטלפון בשתיים בלילה"
הדגלים הרבים שעיטרו את שדרות בסיס תל-נוף ליוו את המפקדים בדרכם אל טיסה בשמי הארץ ב"לביא", מטוס האימון המתקדם של החיל. מן האוויר הם זכו לראות את קו החוף, אזור חיפה והגליל, נצרת, בקעת הירדן, הכנרת וים המלח. כשיצאו מתא-הטייס אל מזג האוויר החם, זכו המפקדים להכיר מרכיב נוסף בחיים בישראל. "הפתיע אותי לגלות עד כמה שפת הטיסה הבינלאומית היא שפה קרובה", שיתף תא"ל תומר בר, ראש מטה חיל-האוויר (רמ"ט). "כל אחד מאיתנו גדל והתחנך באזור גיאוגרפי אחר אבל מדבר את אותה שפה אווירית. כשיש שפה משותפת הדרך להיכרות היא קצרה".


הדגלים שעיטרו את שדרות בסיס תל-נוף ליוו את המפקדים בדרכם אל טיסה בשמי הארץ ב"לביא" | צילום: רס"ן ע'

שותפים מכל קצוות תבל
לאחר הטיסה הגיעו המפקדים אל תערוכת כלי-הטיס הישראליים, מערכות ההגנה האווירית וכן תוצרי התעשיות הביטחוניות הישראליות. "האירוע הזה הוא הזדמנות לפגוש את אחד השני ולדבר לא רק על ההיסטוריה, אלא גם על העתיד", הצהיר מפקד חיל-האוויר הצ'כי, גנרל פטר חרומק. "זה נפלא לחגוג כאן 70 שנים של עצמאות. זה גם ייחודי מאוד מכיוון שעזרנו לכם בהתחלה לבנות את העצמאות שלכם כאן באזור. יש לנו את הניסיון שלנו כאן בקהילת נאט"ו ולחיל-האוויר הישראלי יש את הניסיון שלו כי אתם גרים באזור מורכב עם מבצעיים חיים. יש לנו הזדמנות לחלוק ניסיון עם המדינה וחיל-האוויר שלכם".


"האירוע הזה הוא הזדמנות לפגוש את אחד השני ולדבר לא רק על ההיסטוריה, אלא גם על העתיד" | צילום: קורל דביר

מפקד חיל-האוויר האוסטרי, גנרל קארל גרובר, סיפר כי בכוונתו להגביר את שיתוף הפעולה של החיל עם חיל-האוויר הישראלי. "דבר אחד שחשוב לנו מאוד הוא רוח החדשנות, והיום נחשפנו לרוח החדשנות של חיל-האוויר הישראלי. אני חושב שזה תחום שנוכל ללמוד בו המון ולקבל רעיונות בנוגע לאופן בו אפשר להאיץ את קצב החדשנות בחיל-האוויר שלנו. תחום נוסף שנוכל לפתח הוא שיתוף פעולה טכנולוגי, בהתחשב בזה שיש לנו ציוד ישראלי מתוצרת התעשיות הישראליות. תמיד טוב ללמוד עם עוד שותפים מאשר לתפעל את המערכת לבד, וחיל-האוויר הישראלי הוא אחד השותפים הטובים ביותר שאפשר למצוא".


"חיל-האוויר הישראלי הוא אחד השותפים הטובים ביותר שאפשר למצוא" | צילום: קורל דביר

מפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל יואכים וונדרק, אמר כי הוא מצפה לשיתוף פעולה נרחב בין החילות בעתיד. "זה כבוד בשבילנו להיות מוזמנים לחגיגות השבעים למדינת ישראל ולחיל-האוויר הישראלי. אני חייב להודות שאנחנו לומדים מחיל-האוויר הישראלי יותר ממה שהוא לומד מאתנו, מכיוון שזה לא סוד שחיל-האוויר הישראלי מצוי בלחימה מבצעית כבר עשורים וממש עכשיו למדנו על כך", אמר גנרל וונדרק. "בשנה שעברה זכינו להשתתף בתרגיל בינלאומי בישראל. זה נפלא לקחת חלק בתרגילים משותפים ואנחנו מתכננים להשתתף גם בתרגיל הבא בשנת 2019. אנחנו נהיה גאים אם חיל-האוויר הישראלי יענה בחיוב לכל הזמנה שלנו לקחת חלק בתרגיל גרמני או בלימוד משותף".