יומן ארועים

Bookmark and Share
"התקיפה המבצעית הראשונה של ה-F-35" פורסם בתאריך 22.05.2018
תגיות: אדיר (F-35I) , מפקד חיל-האוויר , בינלאומי , מבצעי
הבוקר (ג') נפתח בבית חיל-האוויר בהרצליה כנס מפקדי חילות-אוויר בינלאומי בו משתתפים מפקדי חילות-אוויר ובכירים מלמעלה מעשרים מדינות. מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין: "ביצענו את התקיפה המבצעית הראשונה בעולם של ה-F-35. חיל-האוויר הישראלי הוא חלוץ ומוביל עולמי בהפעלת כוח אווירי"
כרמל שטרן ואיתם אלמדון

"מטוסי ה'אדיר' (F-35I) כבר מבצעיים ומשתתפים במשימות מבצעיות. ביצענו את התקיפה המבצעית הראשונה בעולם של ה-F-35. תקפנו עם ה-F-35 פעמיים במזרח התיכון - אנו הראשונים בעולם שעשו זאת. חיל-האוויר הישראלי הוא חלוץ ומוביל עולמי בהפעלת כוח אווירי", כך אמר הבוקר (ג') מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בפתח כנס מפקדי חילות-האוויר הבינלאומי בבית חיל-האוויר בהרצליה.


עיצוב גרפי: רון תמיר

בכנס, אשר מתקיים בסימן 70 שנים לחיל-האוויר, משתתפים מפקדי חילות-אוויר ובכירים מלמעלה מעשרים מדינות. בין המדינות שהגיעו לכנס נמנות ארה"ב, בריטניה, גרמניה, קנדה, יוון, פולין, איטליה, קפריסין, אוסטריה, בולגריה, ברזיל, צרפת, צ'כיה, רומניה, קרואטיה, הולנד, פינלנד, בלגיה, ויאטנם והודו. "התכנסות זו היא אירוע יוצא דופן שמציין שיתוף פעולה אווירי, גלובלי ואזורי בחיזוק היציבות המקומית. לנוכחות שלכם כאן יש חשיבות אסטרטגית בעבור אנשי חיל-האוויר ובעבורי, ואני מודה לכולכם על כך", הצהיר אלוף נורקין.


"התכנסות זו היא אירוע יוצא דופן שמציין שיתוף פעולה אווירי, גלובלי ואזורי בחיזוק היציבות המקומית" | צילום: קורל דביר

מפקדי חילות-האוויר לקחו חלק בשורת הרצאות וסקירות בנושאים צה"ליים ואסטרטגיים המעסיקים את חיל-האוויר, ביניהם סקירה היסטורית של חיל-האוויר הישראלי, סקירה אזורית אסטרטגית, הרצאה מפי מנכ"לית חברת לוקהיד-מרטין בנושא "הדור החמישי", הרצאה של מפקד כוח המשקיפים הרב-לאומי בגבול ישראל-מצרים וכן דברים מפי מפקד כוחות חיל-האוויר האמריקאי בפיקוד אירופה (USAFE). לאחר מכן, נפגשו המפקדים עם הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט.


עיצוב גרפי: רון תמיר

"האיראנים שיגרו 32 רקטות לעבר ישראל, תקפנו עשרות מטרות איראניות בסוריה"
מפקד חיל-האוויר שיתף את המפקדים בכמה מהאירועים המבצעיים שידע החיל בשבועות האחרונים. "בדקנו מה האיראנים עושים סביבנו. כוחות קודס התמקמו בבסיס T-4, במרחק של 250 ק"מ מישראל. מהבסיס הזה הם ניסו לתקוף אותנו באמצעות מל"ט (מטוס ללא טייס) שחדר לישראל לפני כמה חודשים. אחרי האירוע הזה זיהינו שהם ממשיכים לאחסן בבסיס הזה אמצעי לחימה, כולל יכולות הגנה אוויריות שאותן תקפנו בחודש האחרון".


מפקד חיל-האוויר: "כוחות קודס התמקמו בבסיס T-4, במרחק של 250 ק"מ מישראל" | צילום: קורל דביר

"בשבועות האחרונים הבנו שאיראן שלחה לסוריה טילים ורקטות ארוכות טווח, בהם משגרי 'אורגאן' שתקפנו צפונית לדמשק", הוסיף אלוף נורקין. "האיראנים שיגרו 32 רקטות לעבר ישראל. יירטנו ארבע מהן והיתר נפלו מחוץ לישראל. לאחר מכן תקפנו עשרות מטרות איראניות בסוריה. לצערי, מערכות ההגנה הסוריות ירו יותר מ-100 טילי קרקע-אוויר לעבר מטוסינו מסוללות SA-5 ,SA-17, ו-SA-22. בתגובה השמדנו להם סוללות נ"מ. זמן קצר לאחר מכן, תקפנו והשמדנו מהאוויר מנהרת חמאס שנחפרה לעומק של 20 מטרים".

"אתה מבין שכולם חולקים את אותם אתגרים"
בהמשך היום שמעו המוזמנים סקירות מפי טייסים ומפקדי עבר בחיל-האוויר, וכן הרצאות של גורמים מתעשיות צבאיות בארץ ובעולם. כמו כן, נערך פאנל בנושא חדשנות כפי שהיא מתבטאת בתרבות חיל-האוויר.

 
תיעוד תקיפת סוללת SA-22 סורית באמצעות מטוסי קרב

"כשמכניסים לחיל כלי-טיס חדש, עולים בתהליך הרבה אתגרים בלתי צפויים", שיתף בכנס סא"ל י', מפקד טייסת 140 ("נשר הזהב") המפעילה את מטוס ה"אדיר". "כשפוגשים עוד שותפים, זה נהפך לסוג של קבוצת תמיכה, בה אתה מבין שכולם חולקים את אותם אתגרים".


במהלך היום הראשון של הכנס השתתפו המוזמנים במגוון הרצאות וסקירות מאנשי צבא ובטחון | צילום: קורל דביר

"טבע המלחמה משתנה", פתח בדבריו על דיפלומטיה אווירית ואימונים בינלאומיים תא"ל אמנון עין-דר, ראש להק-אוויר. "צריך להילחם אחרת ולכן גם להתאמן אחרת - זה לא מלחמת ששת הימים ולא מלחמת העולם השנייה. עם המעבר לדור החמישי של המטוסים אנחנו רואים שינוי בדרישות מהטייס. יש היום פחות חשיבות ליכולות טיסה ותמרון עצמאיות ומשקל גדול יותר להתמודדות עם מידע רב ומערכות טכנולוגיות מורכבות. בהתאם ערכנו שינויים בהכשרה - טייסי ה'אדיר' עוברים 50% מהכשרתם בסימולטורים מתקדמים, לעומת 30% במטוסים מהדור הרביעי".


"לנוכחות שלכם כאן יש חשיבות אסטרטגית בעבור אנשי חיל-האוויר ובעבורי, ואני מודה לכולכם על כך" | צילום: קורל דביר

מאוחר יותר, דיבר בפני מפקדי חילות-האוויר גנרל טוד וולטרס, מפקד כוחות חיל-האוויר האמריקאי בפיקוד אירופה (USAFE). "אני מודה לכל אחד ואחד מכם באופן אישי ומקצועי על כך שאתם מנצלים את זמנכם כאן אתנו", פנה אל המפקדים גנרל וולטרס. "זה אומר רבות על האופי שלכם, על האכפתיות שלכם לביטחון העולם ועל כמה שאתם מוכנים להיות חלק מהפתרון לעומת חלק מהבעיה".

ממריאים עם ה"לביא"
מחר (ד') יסיירו המפקדים הבכירים בבסיס תל-נוף ממנו ימריאו לאימון אווירי משותף על ה"לביא" (M-346) - מטוס ההדרכה המתקדם של בית-הספר לטיסה. במהלך הטיסה יוכלו המפקדים להתרשם מנופיה של הארץ ויעברו מעל קו החוף, אזור חיפה והגליל, נצרת, בקעת הירדן, הכנרת וים המלח. את מטוסי ה"לביא" ילווה מטוס ה"אדיר" (F-35I) של טייסת 140 ("נשר הזהב") לגיחת מבנה משותפת.


מחר יסיירו המפקדים הבכירים בבסיס תל-נוף ממנו ימריאו לאימון אווירי משותף על מטוס ה"לביא" | תמונת ארכיון

לאחר מכן, יפגשו מפקדי חילות-האוויר עם ראש הממשלה, ויבקרו בתערוכה המציגה את מטוסי החיל ואת תוצרי התעשיות הביטחוניות הישראליות. ביום השלישי לכנס יגיעו המפקדים לירושלים, יפגשו עם נשיא המדינה ויבקרו בהר הטייסים המשמש כאתר ההנצחה המרכזי לזכר חללי החיל.