יומן ארועים

Bookmark and Share
החל כנס מפקדי חילות-האוויר הגדול בעולם פורסם בתאריך 21.05.2018
תגיות: מפקד חיל-האוויר , בינלאומי
למעלה מ-20 מפקדי חילות-אוויר מרחבי העולם יגיעו במהלך השבוע הקרוב לישראל על מנת לקחת חלק בכנס החגיגי בסימן 70 שנים לחיל-האוויר הישראלי. במהלך הכנס יטוסו המפקדים במטוסי "לביא" (M-346) ויפגשו עם הרמטכ"ל, ראש הממשלה ונשיא המדינה. מפקד חיל-האוויר: "הכנס מהווה הפגנה של תמיכה ועוצמה במדינת ישראל"
כרמל שטרן

השבוע יחל בישראל כנס מפקדי חילות-אוויר בינלאומי בראשות מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. בכנס, אשר יתקיים בסימן 70 שנים לחיל-האוויר, עתידים להשתתף מפקדי חילות-אוויר ובכירים מלמעלה מעשרים מדינות. "זוהי הזדמנות מבחינתנו לפתוח צוהר למדינות רבות בעולם לראות את מדינת ישראל, את הנופים של המדינה, את ההיסטוריה של המדינה, את היכולת של התעשיות הביטחוניות, את היכולות הצבאיות שלנו ואת האיכות האנושית שיש לנו כאן", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "עצם זה שלמעלה מ-20 מפקדי חילות-אוויר שמובילים כוח אסטרטגי, כל אחד במדינתו, מגיעים למדינת ישראל בעת הנוכחית, זוהי הפגנה של תמיכה ועוצמה במדינת ישראל".


השבוע יחל בישראל כנס מפקדי חילות-אוויר בינלאומי בסימן 70 שנים לחיל-האוויר | תמונת ארכיון

בין המדינות שעתידות להגיע לכנס נמנות ארה"ב, בריטניה, גרמניה, קנדה, יוון, פולין, איטליה, קפריסין, אוסטריה, בולגריה, ברזיל, צרפת, צ'כיה, רומניה, קרואטיה, הולנד, פינלנד, בלגיה, ויאטנם והודו. "הקשרים האלה ישרתו אותנו בהמשך בבנייה של תשתית אסטרטגית, וישפרו את היציבה האסטרטגית של מדינת ישראל ואת היכולת של מדינת ישראל לפעול גם בשעת משבר", הוסיף מפקד חיל-האוויר. "אני בטוח שהכנס הזה הוא מפתח ליחסים הדוקים יותר בשנים הבאות. כנסים כאלה מתרחשים מדי שנה במקומות שונים בעולם, אנחנו משתתפים בלמידה הזו ולומדים רבות ממדינות אחרות".

גשר לשיתוף פעולה מדיני
מפקדי חילות-האוויר ישתתפו בשורת הרצאות וסקירות בנושאים צה"ליים ואסטרטגיים המעסיקים את חיל-האוויר, ביניהם סקירה היסטורית של חיל-האוויר הישראלי, הרצאה מפי מפקד חיל-האוויר, הרצאה מפי מנכ"לית חברת לוקהיד-מרטין בנושא "הדור החמישי", הרצאה של מפקד כוח המשקיפים הרב-לאומי בגבול ישראל-מצרים וכן דברים מפי מפקד כוחות חיל-האוויר האמריקאי בפיקוד אירופה (USAFE). לאחר מכן, יפגשו המפקדים עם הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט.


עיצוב גרפי: רון תמיר

בנוסף, יסיירו המפקדים הבכירים בבסיס תל-נוף ממנו ימריאו לאימון אווירי משותף על ה"לביא" (M-346) - מטוס ההדרכה המתקדם של בית-הספר לטיסה. לאחר מכן, יפגשו מפקדי חילות-האוויר עם ראש הממשלה, ויבקרו בתערוכה המציגה את מטוסי החיל ואת תוצרי התעשיות הביטחוניות הישראליות. כמו כן, הם יגיעו לירושלים, יפגשו עם נשיא המדינה ויבקרו בהר הטייסים המשמש כאתר ההצנחה המרכזי לזכר חללי חיל-האוויר.


מפקדי חילות-האוויר ישתתפו בשורת הרצאות וסקירות בנושאים צה"ליים ואסטרטגיים | תמונת ארכיון

"לכנס מגיעים למעלה מ-20 מפקדי חילות-אוויר מרחבי העולם לשלושה ימים של העשרה והפריה הדדית, הכוללים הרצאות משותפות, אימונים ושיח אסטרטגי", אמר תא"ל תומר בר, ראש מטה חיל-האוויר (רמ"ט). "מטרת הכנס היא למצב את הכוח האווירי כמקור ליציבות ולעוצמה אזורית. תכנית הכנס מיועדת להעצים את יכולותיו של חיל-האוויר ולהציג עשייה חדשנית וטכנולוגית לצד מורשת. זאת פלטפורמה טובה מאוד לבנייה ולחיזוק שיתוף הפעולה הצבאי והידידותי בין מפקדי חילות-האוויר בעולם ובין המדינות. מדובר בחזית אחידה אל מול איומים משותפים שיוצרת גשר לשיתוף פעולה מדיני".

מסורת של שיתוף פעולה
לפני עשרים שנים בדיוק, בשנת 1998, התקיים בישראל כנס מפקדי-חילות האוויר הראשון לכבוד חגיגות היובל למדינת ישראל. בשנים שחלפו מאז, עברה המדינה מלחמות, מבצעים והתפתחויות בכל חזית אפשרית, וכיום, בשנת ה-70 לישראל, הזמין חיל-האוויר את מפקדי חילות-האוויר המקבילים בעולם לכנס זה.


לפני עשרים שנים בדיוק, בשנת 1998, התקיים בישראל כנס מפקדי-חילות האוויר הראשון | תמונת ארכיון

לחיל-האוויר הישראלי מסורת של שיתוף פעולה נרחב עם חילות-אוויר מקבילים. בחודש האחרון השתתפו מטוסי "ראם" (בואינג 707) בתרגיל הדגל של חיל-האוויר האמריקאי, "רד-פלאג" 2018, שנערך באלסקה. בחודש נובמבר 2017 אירח בסיס עובדה את תרגיל ה"בלו-פלאג" בו השתתפו חילות-האוויר של ארה"ב, צרפת, יוון, פולין, גרמניה, איטליה והודו. בחודש מרץ נערך בארץ תרגיל שיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם כוח זר, "ג'וניפר קוברה" 2018, בו השתתפו מערך ההגנה האווירית הישראלי והאמריקאי. באותו החודש נסעה משלחת ישראלית של מטוסי "שמשון" (סופר הרקולס C-130J) לאימון משותף בהודו. כמו כן, מקיים חיל-האוויר באופן תדיר אימונים משותפים עם חיל-האוויר היווני והקפריסאי.