יומן ארועים

Bookmark and Share
כך פועל חיל-האוויר למניעת ההתבססות האיראנית בסוריה פורסם בתאריך 11.05.2018
תגיות: פעילות מבצעית , מערך הקרב , זירה צפונית
בחודשים האחרונים החלה התארגנות איראנית בסוריה במטרה לפגוע ביעדים בשטח מדינת ישראל ולאחרונה התקבל מידע מודיעיני לפיו הכוח האיראני בסוריה מתכנן שיגור רק"ק (רקטות קרקע-קרקע) קצר-טווח אל עבר מוצבי צה"ל בסמוך לגדר. מסיכול העברות אמצעי לחימה ועד לתקיפת עשרות מטרות איראניות בסוריה: פעילות חיל-האוויר למניעת ההתבססות האיראנית בסוריה נחשפת
איתם אלמדון וזוהר רזלי

בחודשים האחרונים ביצעה איראן העברות אמל"ח (אמצעי לחימה) לסוריה כחלק מבניין כוח ייעודי אל מול מדינת ישראל. איראן מפעילה רשת-טרור עולמית להעברת אמל"ח באופן שיטתי ברחבי המזרח התיכון. ההתבססות האיראנית בסוריה מאיימת על ישראל ומערערת את היציבות האזורית כולה. חתירתה המתמדת של איראן להרחבת השפעתה מחוללת-הטרור במזרח התיכון, ובסוריה בפרט, הינה חלק מהאידיאולוגיה האסלאמית הקיצונית של "ייצוא המהפכה". ישראל נאלצת לפעול למול האיום המתהווה, זאת מתוך הבנת הסיכון האסטרטגי לביטחונה.


תמונת ארכיון

בתאריך ה- 10/02/2018 שוגר מל"ט (מטוס ללא טייס) איראני משדה התעופה T-4 בסוריה. כלי-הטיס זוהה במערכות ההגנה האווירית בשלב מוקדם והיה במעקב עד שיורט בידי מסוק-קרב של חיל-האוויר.

בחודשים שלאחר מכן, החלה התארגנות איראנית בסוריה במטרה לפגוע ביעדים בשטח מדינת ישראל. האיראנים החלו לצבור את סד"כ (סדר כוחות) הטילים והמשגרים בשטח סוריה, כאשר חלקו הוא סד"כ סורי שמשמש את האיראנים בלחימה הפנימית בסוריה וחלקו טק"ק (טילי קרקע-קרקע) מדויק מאיראן. בזכות היערכות מודיעינית וכוח אש אפקטיבי, הצליח צה"ל למנוע את הגעתו של נשק מתקדם מאיראן לסוריה. מטרת התגובה שתכננו האיראנים במהלך חודש ימים הייתה פגיעה במוצבים צבאיים תוך פגיעה ממשית באזרחים ישראלים.

בעקבות מידע מודיעיני: סוכל ניסיון פגיעה איראני
בשבועות האחרונים התקבל מידע מודיעיני לפיו הכוח האיראני בסוריה מתכנן שיגור רק"ק (רקטות קרקע-קרקע) קצר-טווח אל עבר מוצבי צה"ל בקו התילים בסמוך לגדר. בימים האחרונים, לאחר הערכת מצב שבוצעה בחיל-האוויר ובהתאם למצב הביטחוני, הוחלט על פריסת סוללות הגנה אווירית באזור הצפון על מנת להבטיח ביטחון מיטבי לתושבי מדינת ישראל. מערך ההגנה האווירית ערוך לפריסה ולשינוע של סוללות בקבועי זמן קצרים על מנת לספק הגנה מיטבית ולאפשר מינימום פגיעה בתושבי מדינת ישראל.


משגר רב-קני מסוג "אוראגן"

אמש (ה') התקבלו ידיעות לפיהן האיראנים נערכים לשיגור הרקטות בטווח הזמן המידי, זאת בתגובה לפעילות צה"ל כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה. את התגובה האיראנית תכנן והוציא לפועל מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה בסוריה, הגנרל חאג' קאסם סולימאני, שפעל בהנחיית הנהגת המשטר האיראני.

ואכן, בשעות הלילה בוצע ירי רקטות ששוגרו על-ידי "כוח קודס" לעבר קו המוצבים הקדמי של צה"ל ברמת הגולן. בתקיפה האיראנית לא היו נפגעים, לא נגרם נזק ולא אותרו נפילות בשטחינו. מאוחר יותר באותו הלילה, הצליח צה"ל לזהות תנועה חריגה של סוללות רק"ק קצר-טווח מסוג "אוראגן" ובהן מפעילים איראנים, זאת במטרה לשגר רקטות אל עבר שטח מדינת ישראל. ה"אוראגן" הוא אמל"ח סורי תחת פיקוד איראני שמופעל על-ידי אנשי "כוח קודס" במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה. צה"ל תקף והשמיד את סוללות הטילים וסיכל את התגובה האיראנית המתוכננת.


יציאת משגר רב-קני לשיגור טילים אל עבר מדינת ישראל | תמונת אילוסטרציה

תקיפה נרחבת של מטרות איראניות בסוריה
בתגובה למתקפה האיראנית, תקפו במהלך הלילה מטוסי קרב עשרות יעדים צבאיים השייכים ל"כוח קודס" האיראני בשטח סוריה, זאת במסגרת המבצע האווירי "בית הקלפים". במסגרת התקיפה הנרחבת הותקפו אתרי מודיעין איראניים המופעלים על ידי "כוח קודס", מפקדות לוגיסטיות של "כוח קודס", מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי של הכוח בכיסוואה ומחנה צבאי איראני צפונית לדמשק. עוד הותקפו אתרי אחסון נשק של "כוח קודס" בשדה התעופה "דמשק בינלאומי", מערכות ומוצבי מודיעין המשויכים לכוח, עמדות תצפית, עמדות צבאיות ואמצעי לחימה באזור החיץ. כמו כן, הושמד המשגר האיראני ממנו שוגרו הטילים לעבר ישראל הלילה.

בתגובה לירי סוללות הגנה אווירית סוריות אשר ביצעו ירי על אף האזהרה הישראלית, תקף חיל-האוויר מספר מערכות יירוט אוויריות מסוג SA-5, SA-2, SA-22 ו-SA-17 השייכות לצבא סוריה. כל מטוסינו שבו לבסיסם בשלום.

עוקבים כל העת
איראן מנסה להפוך את סוריה למוצב בשליטתה המוחלטת שישמש לתקיפת ישראל ולערעור היציבות באזור כולו, כל זאת תוך המשך הצהרותיה על כוונתה להשמדת ישראל.

איראן מייצרת קווי-אש קדמיים שנועדו להרחיב את שטח החיכוך שלה עם מדינת ישראל ולאיים על ביטחונה. המטרה של ישראל בסוריה היא איראן ו"כוח קודס", אך עם זאת צה"ל רואה את המשטר הסורי כריבון האחראי לתוקפנות משטחו. ככל שהסורים ימשיכו לאפשר לסולימאני להשתמש באדמת סוריה לתקיפת ישראל, הם יישאו בתוצאות.

גורמי המודיעין של צה"ל עוקבים כל העת אחר הנעשה מעבר לגבול. אין בכוונתנו להוביל להידרדרות, אך יחד עם זאת בידינו האחריות לביטחון מדינת ישראל. לא נאפשר כל התבססות צבאית איראנית בסוריה.