יומן ארועים

Bookmark and Share
אות הערכה מטעם הרמטכ"ל לטייסת 69 פורסם בתאריך 17.05.2018
תגיות: רעם (F-15I) , טייסת "הפטישים"
בשבוע שעבר העניק הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, אות הערכה לטייסת 69 ("הפטישים") על שורה של הישגים מבצעיים חשובים שתרמו רבות לחיזוק עוצמתו של צה"ל ולביטחון מדינת ישראל. "אני מצדיע לכם בשם צה"ל כולו על העשייה שלכם, על התרומה שלכם ועל האופן שבו אתם מבצעים את המשימות למען בטחון מדינת ישראל"
יעל פוקס

בשבוע שעבר (ד') הוענק אות הערכה מטעם ראש המטה הכללי, רא"ל גדי איזנקוט, לטייסת 69 ("הפטישים"), על פעילות נרחבת ומאומצת בשנים האחרונות אשר תורמת רבות לחיזוק עוצמתו של צה"ל ולביטחון מדינת ישראל. אות ההערכה מטעם הרמטכ"ל מוענק לטייסת 69 על פעילותה בזירות מורכבות ומשתנות, תוך גילוי יוזמה, חדשנות ואומץ, אשר הביאה להישגים מבצעיים חשובים. זוהי הפעם החמישית בה מוענק אות הערכה ליחידה בצה"ל והפעם הראשונה בה טייסת בחיל-האוויר זוכה בתואר זה.


עיצוב גרפי: רון תמיר

הטקס תוכנן מבעוד מועד והתקיים בשבוע שעבר לרגל סיום תפקידו של סא"ל ג', מפקד הטייסת. סא"ל ג' שירת בתפקיד זה במשך שלוש השנים האחרונות והוביל את הפעילות הענפה של הטייסת."האירוע הזה מעיד על איכות העשייה, איכות המחשבה, איכות התכנון, איכות הביצוע והעשייה המתמשכת של הטייסת בפעילויות מבצעיות בכלל ובפעילויות המאוד אינטנסיביות בתקופה האחרונה, בדגש על הזירה הצפונית, אל מול איום ההתבססות האירנית והמאמץ האירני לבנות יכולת יבשתית, אווירית, ימית ומודיעינית מעבר לגבולות ישראל", נאם הרמטכ"ל. "הטקס הקצר והצנוע הזה הוא ביטוי של הערכה עצומה לעשייה ולתרומה לביטחון מדינת ישראל. אני מצדיע לכם בשם צה"ל כולו על העשייה שלכם, על התרומה שלכם, על המקצוענות, על יכולת הלמידה, על הצניעות ועל האופן שבו אתם מבצעים את המשימות למען בטחון מדינת ישראל".


הרמטכ"ל: "הטקס הצנוע הזה הוא ביטוי של הערכה עצומה לעשייה ולתרומה לביטחון ישראל" | צילום: דובר צה"ל

"החלטת הרמטכ"ל והטקס היום משקפים את תרומתה העצומה של טייסת ה'פטישים' לביטחון ישראל בשנים האחרונות",  אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "הטייסת היא קטר המושך אחריו את חיל-האוויר כולו - להיות טוב יותר, להרחיב את גבולות האפשרי ולבסס את מעמדו ככוח אווירי . סא"ל ג', אתה הוא נציגם של דורות של 'פטישים' שהביאו את הטייסת למה שהיא היום. לכם מפקדי הטייסת בעבר אומר - יש לכם חלק בהוקרה זו. חיל-האוויר הוא חיל הנשען על כלל אנשיו. אנשי הגף הטכני וטייסת תחזוקה, אנשי מנהלה, בינוי ותעופה - כולכם חלק משרשרת אנושית ארוכה וחזקה. לכולכם חלק בעשייה המבצעית. טייסת 69 - אני גאה בכם, המשיכו כך".


מפקד חיל-האוויר: "הטייסת היא קטר המושך אחריו את חיל-האוויר כולו להיות טוב יותר" | צילום: קורל דביר

כשירות ויכולת מבצעית בכל זמן ובכל מקום
אות הערכה מטעם הרמטכ"ל הוא עיטור של צה"ל המוענק על-ידי הרמטכ"ל לאדם או יחידה שתרמו באופן ניכר לחיזוקו של צה"ל ולביטחון מדינת ישראל. אות ההערכה הוענק בשנת 2003 לאל"ם (מיל') אילן רמון ז"ל ובשנת 2014 לגדוד מערכת הנשק "כיפת ברזל". האות מוענק לטייסת 69, המפעילה את מטוס ה"רעם" (F-15I), בזכות כשירות ויכולת מבצעית בכל זמן ומקום, יכולות חשיבה ותכנון יצירתיים, רמת ביצוע גבוהה ביותר ומיצוי יכולות אישיות וטכנולוגיות ייחודיות, תוך שיתוף פעולה עם העוצבות המבצעיות בכל הגזרות.


האות מוענק לטייסת "הפטישים" בזכות כשירות ויכולת מבצעית בכל זמן ומקום | צילום: סליה גריון

"ברגעים אלו, לצד הדריכות, מציפה אותי תחושת ביטחון, רוגע ואמונה בביצוע המשימה ובחזרת הלוחמים בשלום", אמר תא"ל אבשלום עמוסי, מפקד בסיס חצרים. "ברגעים אלו, יודע אני להוקיר את הזכות להיות שותף לעשייה ביטחונית זו, ויודע להוקיר את טייסת 'הפטישים' ואנשיה שברגעים מתוחים אלו נוטעים בי תחושת ביטחון ועוצמה. האות המוענק לכם ייחודי ומרגש, הושג בעמל רבים ומבטא לא רק את הצלחות העבר, אלא גם את חשיבות הטייסת בהבטחת הישגי העתיד. יודע אני שלעם ישראל יש על מי לסמוך".


בהצטיינות רבה סיפקה טייסת 69 מענה מהיר ויעיל לצרכים המבצעיים המשתנים במזרח התיכון | צילום: דובר צה"ל

הטייסת האסטרטגית של החיל
בהצטיינות רבה סיפקה טייסת 69 מענה מהיר ויעיל לצרכים המבצעיים המתפתחים והמשתנים במזרח התיכון, במאמץ מתמשך ובסביבה מאתגרת רבת סיכונים. כל אלו הובילו להישגים מבצעיים בעלי חשיבות, בהם תקיפת הכור הגרעיני בסוריה במבצע "ניגון שקט", שהעצימו את היכולת המבצעית של צה"ל בזירות השונות ותרמו רבות לביטחון מדינת ישראל.


אות ההערכה מטעם הרמטכ"ל לטייסת 69 ("הפטישים")

לטייסת 69 היסטוריה ארוכה ומפוארת. היא הייתה הטייסת השלישית להיפתח אחרי הקמתו של חיל-האוויר ומאז הקמתה שימשה כטייסת האסטרטגית של החיל. אנשיה הפעילו שלל כלי-טיס, ביניהם מטוסי "מבצר מעופף" (B-17), מטוסי "קורנס" ("פאנטום" F-4) ומטוסי "רעם". הטייסת השתתפה במרבית מלחמות ישראל ובעשרות מבצעים, נסגרה פעמיים, נפתחה מחדש ונושאת עמה צלקת כאובה עם נפילתו בשבי של סא"ל רון ארד, ששירת כנווט בטייסת. עם כשירויות הולכות ומתרבות וכוננות תמידית להזנקה, היא משמרת את מעמדה ומממשת את ייעודה כטייסת האסטרטגית של חיל-האוויר.