יומן ארועים

Bookmark and Share
תקיפה נרחבת של מטרות איראניות בסוריה פורסם בתאריך 10.05.2018
תגיות: פעילות מבצעית , מבצעי , זירה צפונית
צה"ל תקף הלילה (ה') באמצעות מטוסי קרב עשרות יעדים צבאיים השייכים לכוח קודס האיראני בשטח סוריה, זאת במסגרת מבצע "בית הקלפים". צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה. "זהו המבצע הגדול ביותר שבוצע בשטח סוריה מאז שנת 1974"
מערכת אתר חיל-האוויר

צה"ל תקף הלילה (ה') באמצעות מטוסי קרב עשרות יעדים צבאיים השייכים לכוח קודס האיראני בשטח סוריה, זאת במסגרת המבצע האווירי "בית הקלפים".

במסגרת התקיפה הנרחבת הותקפו אתרי מודיעין איראניים המופעלים על ידי כוח קודס, מפקדות לוגיסטיות של כוח קודס, מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי של כוח קודס בכיסוואה ומחנה צבאי איראני צפונית לדמשק. עוד הותקפו אתרי אחסון נשק של כוח קודס בשדה התעופה "דמשק בין-לאומי", מערכות ומוצבי מודיעין המשויכים לכוח קודס, עמדות תצפית, עמדות צבאיות ואמצעי לחימה באזור החיץ. כמו כן, הושמד המשגר האיראני ממנו שוגרו הטילים לעבר ישראל הלילה.


תמונת ארכיון 

חיל-האוויר תקף נוכח ירי סוללות הגנה אווירית סורית, אשר ביצעו ירי על אף האזהרה הישראלית. בתגובה תקף צה"ל מספר מערכות יירוט אוויריות מסוג SA-5, SA-2, SA-22 ו-SA-17 השייכות לצבא סוריה. כל מטוסינו שבו לבסיסם בשלום.

התקיפות הלילה בוצעו בהמשך לירי הרקטות ששוגרו על ידי כוח קודס האיראני לעבר קו המוצבים הקדמי של צה"ל ברמת הגולן. בתקיפה האיראנית לא היו נפגעים, לא נגרם נזק ולא אותרו נפילות בשטחינו.

התקיפה האיראנית לעבר ישראל הלילה היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי התבססות הכוחות האיראניים בסוריה ולסכנה שהם מהווים לישראל וליציבות האזורית.

המבצע הגדול ביותר בשטח סוריה מאז שנת 1974
"חיל-האוויר פעל הלילה בסוריה בצורה נרחבת מאוד. זהו המבצע הגדול ביותר שבוצע בשטח סוריה מאז שנת 1974", אמר הערב (ה') גורם בכיר בחיל-האוויר. "תוך פחות משעתיים תקפנו למעלה מ-70 מטרות איראניות בסוריה. כל המטרות שסומנו נפגעו. התקיפה התבצעה בעקבות מתקפת הטרור האיראנית שביצע כוח קודס בראשות קאסם סולימאני. זהו אירוע חמור שמהווה ניסיון ישיר לפגוע בישראל עם תכנון איראני. ניסיון הפגיעה סוכל היטב ובעקבותיו הגיעה התגובה הנחרצת שלנו".

"במהלך התקיפה שיגרו לעברנו למעלה מ-70 טילים. מערך ההגנה האווירית שלנו התכונן היטב לכלל התרחישים, האפשרויות והסוגים השונים, ויירט בהצלחה את הטילים. במבצע לקחו חלק עשרות מטוסים שנשאו עשרות חימושים מסוגים שונים. הגיחה התבצעה במזג-אוויר מאתגר, בשעות הלילה. הייתה היערכות מקדימה לתקיפה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע אלינו. ידענו על הניסיונות לפגוע באזרחי ישראל, דאגנו שכל הבסיסים יהיו ערוכים ומוכנים ונקטנו בפעולות שיבוש. יש לנו יכולות מודיעיניות עמוקות ואנחנו עוקבים אחר כל התארגנות שקורית בגזרה".


תיעוד תקיפת סוללת SA-22 סורית באמצעות מטוסי קרב

"מממצאי תחקור ראשוני עולה כי מדובר בפעולה מוצלחת", הוסיף הגורם הבכיר. "אנחנו מסתכלים קדימה וכבר עכשיו מפיקים את הלקחים, ערוכים ודרוכים לכל תרחיש יחד עם גורמי המודיעין. חיל-האוויר ימשיך לשמר את חופש הפעולה ויפעל נגד ההתבססות האיראנית בסוריה והעברות אמצעי הלחימה. שלשום תקפנו את המשגר שניסה לירות רקטות אל עבר ישראל בסגירת מעגל מודיעינית בטרם ביצע את הירי. האיראנים תכננו מחדש, לא זיהינו את המשגר אמש לפני שירה, מדובר במחט בערימה של שחת, אך הוא הותקף זמן קצר לאחר שירה. כל סוללה שתירה לעברנו תושמד. לחיל-האוויר ולגורמי המודיעין יש יכולות מבצעיות להגיע לכל מקום ולתת מענה לכל איום".

"לאיראנים יש מוטיבציה להביא סוללות הגנה אוויריות משלהם לסוריה ונדע לטפל גם בהן. עשרות מטוסינו פעלו אמש בתנאי מזג-אוויר מגבילים בתמונה עמוסת שמיים. התיאום עם הרוסים נשמר והם עודכנו שאנו הולכים לפעול במרחב והתיאום עם האמריקנים לגבי המבצע היה מלא. כל סוללה סורית שתאיים עלינו תותקף ולא תפריע לנו. אנו מניחים שלאיראנים יש רקטות גם לטווחים רחוקים של למעלה מ-40 ק"מ ואנו ערוכים גם מולן".

"פעלנו מול פצצות איראניות מתקתקות"
"כוח קודס שילם מחיר כבד וייקח הרבה זמן לאיראנים להשתקם", אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "מזה כמה שבועות נמצא צה"ל במבצע שיבוש רחב היקף נגד ניסיון של כוח קודס לבצע פעולת תקיפה נגד ישראל. פעלנו כמה פעמים מול פצצות איראניות מתקתקות והצלחנו בחודש האחרון למנוע מספר פיגועים ותקיפות איראניות".

"כוח קודס בראשות קאסם סולימאני ניסה לפגוע בנו ולא הצליח להשיג את התוצאה שרצה להשיג", הוסיף דובר צה"ל. "בהוראת כוח קודס, ותחת פיקוד איראני במעגלי הפיקוד והשליטה של התקיפה, נורו כ-20 רקטות על-ידי מומחי חיזבאללה ומיליציות שיעיות עם אמל"ח איראני ואף אחת מהן לא פגעה בשטח מדינת ישראל. ארבע מהן יורטו על-ידי 'כיפת ברזל' והיתר נפלו בשטח הסורי. סוג האמל"ח שנורה היה גראדים ורקטות פאג'ר 5 מרכב ממרחק בין 40-30 ק"מ מפאתי דמשק".


תמונת ארכיון

העורף הישראלי מצוי בשגרה, הלימודים ועבודות החקלאות יפעלו כסדרם, תתאפשר התכנסות עד 1,000 איש בשטח פתוח ברמת הגולן וקצרין בלבד. נדגיש כי יש להקפיד ולהישמע להנחיות פיקוד העורף, ואלה יתעדכנו ככל שיידרש.

צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי האחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול כנגד כוחותינו. צה"ל נמצא במוכנות גבוהה למגוון תרחישים וימשיך לפעול כל שיידרש למען ביטחונם של אזרחי ישראל.