יומן ארועים

Bookmark and Share
עכשיו זה רשמי: החל עידן ה"קרנף" האוויוני פורסם בתאריך 03.05.2018
תגיות: מערך התובלה , קרנף (הרקולס)
בטקס חגיגי שנערך אמש, נכנסו מטוסי ה"קרנף" האוויוני באופן רשמי לפעילות, זאת לאחר יותר משנה של תהליך השבחה. תהליך ההשבחה יוסיף שנים רבות של פעילות למטוסים בזכות שדרוג חיזוקים מבניים והכנסה של מערכות אוויוניות מתקדמות. "בפרויקט אמיץ פיתחנו 'הרקולס' חדש, יכולת השמורה למעצמות"
נופר בליט

"זה נכון שמבחוץ הוא נראה כמו 'קרנף' ומבפנים מריח כמו 'קרנף', אבל זה לא קרנף רגיל", הכריז סא"ל א', מפקד טייסת 131 ("אבירי הציפור הצהובה"). במשך זמן רב חיכו אנשי הטייסת, המפעילה מטוסי תובלה כבדה מסוג "קרנף" (הרקולס C-130), לרגע הזה. שעת בין ערביים, בסיס נבטים שבנגב. קשה שלא לחוש בהתרגשות שבאוויר. אמש (ד') התכנסו אנשי הטייסת בעבר ובהווה, אנשי צוות-אוויר, אנשי מילואים, סדירים בטייסת, טכנאים ובני משפחות כדי לציין את פתיחת הטייסת המחודשת - טייסת ה"קרנף" האוויוני.


 "זה נכון שמבחוץ הוא נראה כמו 'קרנף' ומבפנים מריח כמו 'קרנף', אבל זה לא קרנף רגיל" | צילום: סליה גריון

"פרויקט השבחת ה'קרנף' משקף הבעת אמון כנה בראש ובראשונה באנשים המתפעלים אותו, שמציגים יכולת מבצעית אמיתית", ציין מפקד הבסיס, תא"ל איל גרינבוים. "המשימות השונות והנועזות שהמערך ביצע בעשרות השנים האחרונות הן שהובילו לתובנה שנדרש להשביח את המטוס ולדאוג שיהיה רלוונטי ומשמעותי יותר לעשורים הבאים".


"פרויקט השבחת ה'קרנף' משקף הבעת אמון כנה באנשים המתפעלים אותו" | צילום: סליה גריון

"במהלך מלחמת יום הכיפורים הגיעו ארצה שנים עשר 'הרקולסים' משומשים, ותיקי מלחמת ויאטנם, במסגרת הסיוע הצבאי האמריקאי. הם הצטרפו לשני 'הרקולסים' שכבר היו לחיל-האוויר בטייסת 120 ('ענקי המדבר'). השם העברי שניתן ל'הרקולס' - 'קרנף'", סיפר מפקד הטייסת. "מאז ועד היום מטוסי ה'קרנף' שותפים לכלל מערכות ישראל ומקיימים פעילות מבצעית שוטפת".


מאז מלחמת יום הכיפורים ועד היום מטוסי ה"קרנף" מקיימים פעילות מבצעית שוטפת | צילום: סליה גריון

אל תסתכל בקרנף, אלא במה שיש בו
בתום תהליך של למעלה משנה, נמצאת הטייסת בסיומו של תהליך השבחת מטוסיה ובימים אלה תחל בהפעלת "קרנפים" אוויוניים בלבד. תהליך ההשבחה, שנעשה בשיתוף גורמים רבים בחיל-האוויר ומחוצה לו, יוסיף שנים רבות של פעילות למטוסים בזכות שדרוג חיזוקים מבניים והכנסה של מערכות אוויוניות מתקדמות. בעקבות ההשבחה יתווספו למטוס יכולות מבצעיות משופרות במשימות שונות ובתנאי טיסה מגוונים.


הטייסת נמצאת בסיומו של תהליך השבחת מטוסיה ובימים אלה תחל בהפעלת "קרנפים" אוויוניים בלבד | צילום: סהר רוזן

במהלך הדרך עברה הטייסת ביקורות כשירות למטוס המחודש, כאשר הביקורת הסופית תתקיים בשנת 2019 ולאחריה יכנס המטוס לכשירות מלאה. "בפרויקט אמיץ פיתחנו 'הרקולס' חדש, יכולת השמורה למעצמות. הקוקפיט, שנבנה כמו כפפה לחיל-האוויר הישראלי, מאפשר לתפעל את מגוון כשירויות ה'קרנף' עם הטכנולוגיה התעופתית החדישה ביותר", התגאה סא"ל א'. "תהליך ההקמה הוא גם הזדמנות לבחון תפיסות, לטפל בתרבות, לתקן עיוותים, להעלות רמה וליישר קו. השתדלנו לגעת בכל".

עוצרים כדי להתבונן
"זוהי המשמרת שלנו ואנחנו בתקופה היסטורית", פנה סא"ל א' אל אנשי הטייסת. "45 שנה לאחר הקמתה, טייסת 131 עוברת היום לעידן ה'קרנף' האוויוני". במסגרת היום המרגש, התקיים מסדר צבאי והוענק סמל פאצ' חדש לאנשי הטייסת. בהמשך התכנסו אנשי הטייסת לשתף בזיכרונות וחוויות מהעבר.


"אנחנו בתקופה היסטורית. 45 שנה לאחר הקמתה, טייסת 131 עוברת לעידן ה'קרנף' האוויוני" | צילום: סליה גריון

"אני שמח שיש לנו את ההזדמנות לחשוב על תפיסות חדשות, להמציא את מה שלא הומצא ולהשפיע על העתיד", הצהיר תא"ל גרינבוים וסא"ל א' סיכם: "תהליך ההקמה טרם הסתיים ואנחנו נמצאים בעיצומו. מציינים היום אבן דרך משמעותית במסע, אך יש עוד עבודה רבה עד שנתייצב".