יומן ארועים

Bookmark and Share
טיסה קרבית זה לא עניין מגדרי פורסם בתאריך 06.05.2018
תגיות: נשים , מפקד חיל-האוויר
יש "רשת ביטחון": תכנית חדשה מבטיחה למפסיקות ההשתתפות בקורס-טיס תפקידים משמעותיים בחיל-האוויר. על התוכנית, על שילוב הנשים בחיל ועל היעדים לעתיד. "חיל-האוויר פתוח בפני כל המגדרים"
נופר בליט והדס לבב

בשנים האחרונות התרחב שילוב הנשים בחיל-האוויר, אחוז הנשים המשרתות במערך הטכני עלה ונשים רבות משרתות כיום בתפקידים בכירים בחיל. "אצלנו בחיל-האוויר נשים יכולות להגיע לכל התפקידים", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "יש קצינת רפואה חילית, מפקדת טייסת, קצינות בכירות בעולם המודיעין ומפקדות במגוון רחב של תפקידים. נשים, גברים, חילוניים ודתיים משרתים בחיל ללא הבדל ויכולותיהם באות לידי ביטוי". תא"ל נתן ישראלי, ראש להק כוח אדם (רלכ"א), הוסיף: "למעט יחידת 'שלדג' ויחידה 669, חיל-האוויר פתוח בפני כל המגדרים".


בשנים האחרונות התרחב שילוב הנשים בחיל-האוויר ונשים רבות משרתות כיום בתפקידים בכירים בחיל | תמונת ארכיון

אחוז ההצלחה בקורס-טיס בין גברים לנשים - זהה
"חיל-האוויר תמיד חותר למצוינות", הסביר תא"ל ישראלי. "אנחנו יודעים שטיסה קרבית זה לא עניין מגדרי. טיסה קרבית קשורה לכישורים, נחישות וערכים, ולנו יש צורך מבצעי בצוותי-אוויר מצוינים". אם כך, למה אין מספר רב של נשים בקורס-טיס? על שאלה זו השיב תא"ל ישראלי: "לאחר בדיקה מעמיקה גילינו שאחוז ההצלחה בקורס בין נשים לגברים הוא די דומה. ההבדל הוא שאל גיבוש הטיס מגיעים מאות גברים ורק עשרות נשים, ולכן פחות נשים מסיימות את הקורס".


ראש להק כח-אדם: "למעט יחידת 'שלדג' ויחידה 669, חיל-האוויר פתוח בפני כל המגדרים" | תמונת ארכיון

"אנחנו מנסים לעודד יותר נשים להתגייס לקורס-טיס", הדגיש תא"ל ישראלי. "נשים לרוב חשות שהן לא מסוגלות להצליח בקורס ומוותרות מראש. הן חוששות שלא יצליחו לסיים את הקורס וייפלו לתפקידים שלא ממצים את כישוריהן". מסיבה זו, ייסדו בחיל-האוויר את תכנית "רשת ביטחון" שמטרתה לאפשר למפסיקות ההשתתפות בקורס להגיע לתפקידים משמעותיים בחיל-האוויר.


 תכנית "רשת ביטחון" מאפשרת למפסיקות ההשתתפות בקורס-טיס להגיע לתפקידים משמעותיים | תמונת ארכיון

"מהרגע בו אישה סיימה את גיבוש הטיס, מובטח לה תפקיד איכותי בחיל-האוויר במקרה שתיפול", ממשיך תא"ל ישראלי. "בין התפקידים ישנם תפקידי מודיעין מבצעיים, תפקידים במטה המבצעי ותפקידים בטייסות החיל. 'רשת הביטחון' מפיגה את החששות של המלש"ביות (מיועדות לשירות ביטחון) בהגיען לקורס-הטיס".

"אין עוד מדינה בעולם בה נערה בת 19 מטפלת במטוסי קרב"
"כמה נשים יעמדו על רחבת המסדרים בעוד עשור? אין לי יעד מספרי", הודה תא"ל ישראלי. "אנחנו נאייש את המתאים והמקצועי ביותר לתפקיד. אם המתאים הוא מתאימה והמקצועי הוא מקצועית אז אותה נאייש. בעוד עשור ואפילו לפני נראה נשים בתפקידי פיקוד בכירים בחיל-האוויר, כמפקדות בסיסים, כמפקדות גדודים במערך ההגנה האווירית וכראשות ענפים במטה".


ראש להק כח-אדם: "בעוד עשור ואפילו לפני נראה נשים בתפקידי פיקוד בכירים בחיל-האוויר" | תמונת ארכיון

"לפני כשש שנים היו רק טכנאים בחיל. כיום כשלושים אחוזים מהמערך הטכני הן נשים, בעלות נכונות לשירות, תורמות למשמעת ומעלות את רמת הידע", גילה אלוף נורקין. "אנחנו מתאימים את התשתיות והציוד כדי ששירות נשים יתאפשר כחלק מסביבת העבודה. אין עוד מדינה בעולם בה נערה בת 19 מטפלת במטוסי קרב. זה מה שייחודי בישראל ובחיל-האוויר הישראלי, וזו הזדמנות עבור הנשים לקבל על עצמן אחריות כה גדולה כבר בגיל צעיר ולהתפתח רבות".

משרתות באמונה
את דבריו על שילוב נשים בחיל, נשא מפקד חיל-האוויר במפגש עם מיועדות לשירות ביטחון, חניכות המכינה הקדם הצבאית "צה"לי" לבנות דתיות. שילוב הנשים הדתיות בחיל, שתופס תאוצה בשנים האחרונות, פותח מקום למתחים ולסוגיות בנושא דת וצבא. "אנו משקיעים משאבים בשמירה על כשרות ובקביעת סדר יום המותאם לאורח חיים דתי ולקיום המצוות", הסביר אלוף נורקין. "ישנן תשתיות המאפשרות קיום אורח חיים דתי בצבא, וקיימת מודעות אצל המשרתים לחבריהם הדתיים ולאורח החיים שהם מקיימים".