יומן ארועים

Bookmark and Share
לוחמי 669 באימון מסכם מסלול פורסם בתאריך 26.04.2018
לחימה רב-זירתית, חילוץ פצועים וטייסים נוטשים, מתארים משתנים, הזנקות ממשימה למשימה וימים עמוסי פעילות. זהו רק חלק מאימון מסכם המסלול של חניכי מסלול ההכשרה של יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669) שנערך השבוע. "האימון נראה כמו שבוע מלחמה והזירות השתנו ממשימה למשימה תוך דימוי פעילות בשטחי אויב ועל קו הגדר"
כרמל שטרן

בשבוע הבא יצטרף לחיל-האוויר דור חדש של לוחמי חילוץ, עם סיום 18 חודשי ההכשרה וקבלת סיכת החתול הנכספת. רגע לפני הטקס המרגש, השתתפו השבוע חניכי מסלול ההכשרה של יחידה 669 (יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס) באימון מסכם מסלול במהלכו ביצעו הלוחמים את כלל המשימות עליהן התאמנו לאורך הכשרתם.


השבוע השתתפו חניכי מסלול ההכשרה של יחידה 669 באימון מסכם מסלול | צילום: סליה גריון

"האימון כלל את כל היכולות הייעודיות של היחידה בעולם החילוץ ושילב את התרגולים המורכבים ביותר. תרגלנו את הצוותים במתאר לחימה מלא", הסביר רס"ן א', מפקד בית-הספר לחילוץ קרבי. "האימון נראה כמו שבוע מלחמה, הזירות השתנו ממשימה למשימה ומתארי האימון היו אוויריים וקרקעיים גם יחד, תוך דימוי פעילות בשטחי אויב ועל קו גדר הגבול. התרגילים עצמם הם תרגילים מורכבים ומסובכים ברמת קושי גבוהה, יותר מכל שתרגלו הלוחמים עד כה".


"האימון כלל את כל היכולות הייעודיות של היחידה בעולם החילוץ. תרגלנו את הצוותים במתאר לחימה מלא" | צילום: סליה גריון

במתכונת לחימה
במהלך השבוע המסכם הקימו הלוחמים מחנה בגזרה הדרומית, יצאו למשימות, המריאו במסוקי-סער מסוג "יסעור" (CH-53) ו"ינשוף" (בלאק-הוק) ופעלו במתכונת לחימה. הלוחמים התאמנו באזורים שונים ברחבי הארץ וביצעו מגוון רחב של משימות. "ביצענו חילוץ תחת אש, חילוץ כוח במצוקה וגם חילוץ טייסים נוטשים", פירט רס"ן א'. "המשימות כשלעצמן מושקעות מאוד ברמת התכנון והביצוע, ומבוססות על אירועים מבצעיים שהתמודדנו איתם בעבר. הבאנו לאימון שלדה של מסוק שהתרסק, דימינו שטחי כינוס והבאנו לוחמים מכמה מחלקות שדימו אנשים רבים, כשעל הלוחמים הוטל לזהות נפגעים, כל זאת כלקח מאירועים מבצעיים רבים שאירעו במבצע 'צוק איתן'".


הלוחמים הקימו מחנה בגזרה הדרומית, יצאו למשימות והמריאו במסוקי-סער מסוג "יסעור" ו"ינשוף" | תמונת ארכיון

במהלך המסלול כולו, האורך שנה וחצי, עוברים החניכים ארבעה שבועות מסכמים, אחד בכל סיום שלב בהכשרה. "ההתמקדות עוברת מרמת הפרט לרמת החוליה ואז לצוות. בשבוע האחרון למסלול, נבחנו כל האלמנטים הללו יחד. זהו המבחן הסופי, כאן מתרגלים את כל התצורות המבצעיות ואת כל התרחישים המבצעיים שעשויים לקרות", הסביר מפקד בית-הספר לחילוץ קרבי. "התרגילים הותאמו לאירועים האחרונים שעברנו בחיל-האוויר. אנחנו לומדים המון מהלקחים המבצעיים".


"התרגילים הותאמו לאירועים האחרונים שעברנו בחיל-האוויר. אנחנו לומדים המון מהלקחים המבצעיים" | תמונת ארכיון

בשבוע הבא: מבצעיים
אין ספק שעמידה מלאה ביעדים בשבוע המדמה לחימה היא משימה לא פשוטה כלל. בדומה לחניכים, גם על הסגל הפיקודי עבר שבוע מורכב. "הסגל מסור בצורה מופתית ומשקיע בהכשרה עצמה בלי סוף. המפקדים הם אלו שמבצעים את העבודה בעשר אצבעות ועובדים מסביב לשעון במסירות ובאחריות", הדגיש רס"ן א'. לצד הסגל הפיקודי, לקחו חלק באימון גם טייסות מסוקי-הסער שביצעו פעילות מבצעית שוטפת לצד הפעלת שבוע האימונים האינטנסיבי. "אנחנו זורעים את שיתוף הפעולה עם הטייסות כבר בחודשים הראשונים להכשרה כדי שהשפה תהיה משותפת, אחידה וברורה. המטרה שלנו היא להצליח במשימה שלנו - סיוע לכוחות במצוקה - וזוהי הדרך היחידה לעשות זאת. תרגלנו באימון המסכם את נוהל הקרב שלנו במטרה להכין את הלוחמים למצב לחימה. מקבלת הסיכה יהפכו הלוחמים למבצעיים ויהיו כשירים לתפוס כוננויות".