יומן ארועים

Bookmark and Share
היעד: 80% בוגרי "פלדה כחולה" במערך הטכני פורסם בתאריך 25.04.2018
תגיות: המערך הטכני
בשנים האחרונות מציע מיזם "פלדה כחולה" מגוון מסלולי לימודים קדם-צבאיים לשוחרים, זאת במטרה להכשיר את בני הנוער כבר מגיל צעיר לשירות משמעותי במערך הטכני של חיל-האוויר. כיום רשומים כ- 7,300 תלמידים למיזם, מתוכם כ- 40% נשים. "בוגרי התכנית משתלבים בשדרת הפיקוד הבכירה של המערך הטכני"
עדי לשם

בשנים האחרונות, כאשר החינוך הטכנולוגי אינו מספק את המענה הנדרש לצה"ל, מציע מיזם "פלדה כחולה", שמופעל על-ידי חיל-האוויר ומשרד החינוך, מגוון מסלולי לימודים קדם-צבאיים לשוחרים. מטרת המכללות הטכנולוגיות והשלוחות השונות שמרכיבות יחד את מסלול "פלדה כחולה", היא להכשיר את בני הנוער כבר מגיל צעיר לשירות משמעותי במערך הטכני של חיל-האוויר. במהלך לימודיהם הם רוכשים השכלה טכנולוגית ובנוסף ניתנת להם האפשרות להשלים לימודים על-תיכוניים המקנים להם תעודת הנדסאי במימון המדינה. 


צילום: סליה גריון

תכנית "פלדה כחולה" הינה תכנית למעורבות חיל-האוויר במוסדות החינוך הכוללת בתוכה מספר מסלולים לאיתור תלמידים מבתי-ספר מקצועיים ועיוניים שבסיום הכשרתם ישולבו במערך הטכנולוגי של החיל. "המיזם החל בשנת 2004, כאשר חלה ירידה במספר בוגרי החינוך הטכנולוגי בתיכונים, ונולד צורך לגייס חיילים בעלי רקע טכנולוגי לחיל-האוויר", מספרת רס"ן אורית רוסו, ראש מדור איתור. "החינוך המקצועי חלף מן העולם ופחות נערות ונערים הלכו ללמוד במגמות כמו חשמל, אלקטרוניקה ומכונות, שנשמעו קצת מיושנות. פתחנו את מסלולי 'פלדה כחולה' מתוך כוונה לגייס תלמידים משכילים בעלי ידע רלוונטי למערך הטכני".

30 שלוחות, 7,300 תלמידים
מסלול השוחרים, שנחשב למסלול הדגל של מיזם "פלדה כחולה", מתחיל בתלמידי שכבות ט'-י' שבוחרים ללמוד בכיתות מיוחדות של חיל-האוויר המשלבות לימודי טכנולוגיה ולימודים עיוניים. לשוחרים ניתנת האפשרות להמשיך לעוד שנתיים של לימודים לתואר הנדסאי לאחר סיום התיכון (כיתות י"ג-י"ד) בסבסוד של 80% משכר הלימוד. מגמות הלימוד הטכנולוגיות שעומדות בפני השוחרים הן הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת חשמל והנדסת מכונות.
בסיום הלימודים, עוברים התלמידים הכשרה למקצועות ספציפיים במערך הטכני. בזמן לימודיהם הם זכאים להטבות כמו כל חייל מן המניין, מקבלים את מדי החיל וזוכים לליווי צמוד של חונכים ומדריכים צבאיים. "כיום רשומים כ- 7,300 תלמידים למיזם 'פלדה כחולה', החל מכיתה ט' ועד י"ד, במסלולים שונים הנותנים מענה לאוכלוסיות רבות. נכון לשנת 2018 קיימות כ-30 שלוחות של שוחרים, ובכל שנה מתגייסים כ- 1,000 הנדסאים ממסלולי העתודה הטכנולוגית", מציגה רס"ן רוסו.


צילום: סליה גריון

למיזם חשיבות גדולה במשימה לגיוס כח אדם איכותי בעל מוטיבציה גבוהה למערך הטכני. "כאשר מעניקים לילדים בני 14 ערכים ומשמעת צבאית, זה משפיע עליהם גם להמשך הדרך. הם משתלבים טוב יותר בחיל ויודעים מראש היכן הם עתידים לשרת", מסביר סא"ל (מיל') שלום בובליל, מפקד בית-הספר הטכני בחיפה, בו לומדים כ- 900 תלמידים. "התלמידים מכירים את הנהלים הצבאיים, את המסדרים ואת הדיגום מתקופת השוחרות. התהליך מייצר תחושת ביטחון בקרב התלמידים ובקרב גורמי כוח-האדם שיודעים שיש נביעה קבועה של שוחרים שמשתלבים במערך הטכני מתוך חיבור אליו".

שדרת הפיקוד העתידית של המערך הטכני
בתקופה בה אנו עדים לקיצור משך השירות וקיומן של מגמות רבות שאינן טכנולוגיות, הסמכת החיילים הופכת למשימה קשה עוד יותר. חייל ללא רקע טכנולוגי צריך לעבור הסבה ארוכה, ועד שהוא נוגע בפעם הראשונה במטוס עוברים חודשים. באופן טבעי, מסתמנים יוצאי "פלדה כחולה" כבעלי ידע וניסיון רב יותר מאחרים. "במדינות אחרות משרתים בחיל-האוויר אנשים בני 40, בוגרי אוניברסיטת 'הרווארד' ובעלי תואר בהנדסת מכונות. אצלנו משרתים נערים בני 18 שזה עתה סיימו מסלול שוחרות. שניהם עושים את אותה העבודה ובאותה איכות", מחדדת רס"ן רוסו.


צילום: סליה גריון

רס"ן רוסו מספרת כי תחקירים פנימיים בחיל מוכיחים שיוצאי מיזם "פלדה כחולה" הם בעלי סיכויי הישארות גבוהים במערך הטכני, ונחשבים לחיילים איכותיים יותר ובעלי מוטיבציה גבוהה יותר. "הם אלו שאחר כך יוצאים לקצונה טכנית, נשארים בשירות קבע, מגיעים לתפקידים ייחודיים ומהווים את שדרת הפיקוד העתידית של המערך הטכני בחיל-האוויר", היא מדגישה.

40% מהשוחרים - נשים
בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הנשים המשרתות במערך הטכני, וכעת מספרן עומד על 30 אחוזים, נתון גבוה ביחס למערכים הטכניים בחילות-אוויר זרים. עלייה נוספת נרשמה גם במסלול השוחרות, כאשר 40 אחוז ממנו הן נשים. כחלק ממיזם "פלדה כחולה", קיים מסלול "רקיע" בשיתוף משרד הכלכלה המיועד לנשים בלבד. התלמידות במסלול זה לומדות במכללות ומסיימות את הלימודים לתואר הנדסאי, וכך מקדמות את שילוב הנשים במקצועות הטכנולוגיים. "כשאני מסתכל על השנים האחרונות, אני רואה עלייה בכמות השוחרות בבית-הספר ב-10 אחוזים והמספר רק הולך וגדל", מציין סא"ל (מיל') בובליל. 


צילום: קורל דביר

למסלולי "פלדה כחולה" יתרונות רבים ומצטייני המיזם זוכים להיות הראשונים שמקבלים מיונים למסלולים ייחודיים במערך הטכני, ביניהם מסלול מכונאי מוטס שנפתח השנה לראשונה למלש"בים והמקצועות הטכניים של מערך ה"אדיר" (F-35I). עם סיום השירות, יכולים המשתחררים מהמסלול להשתלב בתעשיות טכנולוגיות שונות המחפשות עובדים עם הרקע והניסיון שצברו. 


תמונת ארכיון

"כל תלמיד שמשתבץ לתפקיד במערך הטכני מקבל תעודה לאזרחות המעניקה לו הכרה בניסיון הצבאי וההשכלה הטכנולוגית שרכש, וכך מי שמעוניין יכול לעסוק במקצוע בשוק העבודה האזרחי. חלק גדול מהבוגרים המשרתים במערך הטכני משתלב בהמשך בתעשיות הביטחוניות בתפקידי מפתח. אלה שממשיכים בשירות, משתלבים בשדרת הפיקוד הבכירה של המערך הטכני ויכולים להתמנות למפקדי טייסות תחזוקה או למפקדי דת"ק (דיר תת-קרקעי)", מציינת רס"ן רוסו וסא"ל (מיל') בובליל מוסיף: "כיום 50 אחוזים ממשרתי המערך הטכני הם יוצאי 'פלדה כחולה' והיעד של חיל-האוויר הוא להגיע ל- 80 אחוזים. אנחנו בדרך לשם".