יומן ארועים

Bookmark and Share
נאום מפקד חיל-האוויר בהר הטייסים פורסם בתאריך 17.04.2018
כמדי שנה מתקיים אירוע הזיכרון לחללי חיל-האוויר בהר הטייסים. מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין: "הנופלים שלנו, הלוחמים ותומכי הלחימה, נשים וגברים, יהוו לעד חלק מאיתנו"

בעומדנו כאן על ההר שלנו, לצילו של מנוע הנורסמן, על סיפו של העשור השמיני לעצמאות ישראל – אנחנו עוצרים וזוכרים. זוכרים את מפקדינו, את חברינו ופקודינו שנפלו בדרך.

1,519 חללי חיל האוויר. כל אחד מאיתנו הניצב כאן על ההר עוצם את עיניו ורואה את הפנים, נזכר בחיתוך הדיבור, משחזר חוויה משותפת וחש חסך וגעגוע. כל אחד מאיתנו נושא עימו את התמונה, את הזיכרון.

אני זוכר אותם. אני זוכר את מפקד הטייסת שלי – רם קולר, שסיכם את תדריך הבוקר ולא חזר מהמטס הראשון. אני זוכר את שלמה פרג, מפקד גף מטוסים מטייסת תחזוקה שהיה יד ימיני, ואיבדנו אותו. אני זוכר את פקודיי כולם שנפלו.

הנופלים שלנו, הלוחמים ותומכי הלחימה, נשים וגברים, יהוו לעד חלק מאיתנו.

מפקד בחיל-האוויר המקבל את נס הטייסת והיחידה מקבל לידיו את הפיקוד גם על החיים וגם על אלו שכבר אינם. זוהי משפחת חיל-האוויר.

החיבור בין המפקדים למשפחות, בין המשרתים בכל טייסת וטייסת לסיפור האישי של חבריהם שנפלו, הוא חלק מהותי ממורשתו המפוארת של החיל. הוא יסוד בתרבות הארגונית שלנו.

אנחנו, המפקדים המובילים את החיל, לא היינו שם במלחמות העקובות מדם, ועל דש חולצתנו איננו עונדים את אותות המלחמות ההן. גדלנו לאור לקחיהן, בגרנו על ברכי הלוחמים הוותיקים, ואת סיפור הנופלים אנו מנחילים לדורות הבאים.

המזרח התיכון משנה פניו, האיומים לובשים ופושטים צורה. חיל-האוויר פועל מידי יום במערכה המתמשכת ופורץ את מעטפות הביצועים בכל זירות הפעולה. מבצע "ניגון שקט" חגג עשור והצטרף לאחיו הבכור "אופרה" בביסוס חירותנו ועצמאותנו.

המפקדים והלוחמים המצוידים במטען המורשת המבצעית מרחיבים את גבולות האפשרי – באומץ, בנחישות ומתוך תחושת אחריות רבה.

החיל, הנוסק מעלה מעלה על תשתית העוצמה של אנשיו ויכולותיו, נושא על כנפו האחת קטלניות המרתיעה אויב, ועל כנפו השנייה שיתופי פעולה חובקי עולם המחזקים את יציבתה האסטרטגית של מדינת ישראל.

בשעריו של העשור השמיני אנו עומדים כאן בתחושת גאווה עצומה, ונישאים על כנפי חיל-האוויר בניווט להגשמת החלום שלנו פה בארץ ישראל.

אנשיי, אנשי חיל-האוויר. משפחת חיל-האוויר מרכינה היום ראש. היד שלנו מונחת על כתפיהן של המשפחות. הכתף שלנו צמודה לזו של חברינו מצה"ל כולו – עימם אנו פועלים בשיתוף פעולה מידי יום.

בעומדנו כאן על ההר, אנחנו זוכרים את אלו שאבדו ומוקירים את מורשתם המאירה את דרכינו. אנחנו נכונים לכל אתגר ואיום, ומצפים לפעמי השלום.

עמיקם נורקין, אלוף
מפקד חיל-האוויר